Elektrik teknisyenleri kendi mesleğini niye yapmaz

Herşeyi ekonomik sebeplere de bağlamak doğru değil çünkü piyasada çok iyi iş yapan meslektaşlarımızda var. Kısa zamanda büyüyüp parlayanlar. Kadere inanmak ve mücadele etmek gerekiyor. Mücadele biterse herşey biter. Mezun olup şantiyedeki ilk işimde 1 usta ve buata guat diyen iki çırakla gün aşırı 3 oda 1 salon 2 adet daire tünel kalıp yapıyorduk adamlar işi yetiştiremiyor şef adam almıyordu, ayağımda çizme üzerimde yağmurluk kalıp yağı içerisinde boru attım, kasa ve buat bağladım. Herkes amelemisin mühendismisin diye kafa yapıyordu. Ben ise adamlara acıdığım için ve bir bina tesisatında borulamanın ne kadar önemli olduğunu bildiğimden dolayı işte problem çıkmaması için maaşımı hak etmek için çalışıyordum. Bu bahsettiğim olayın üzerinden 20 sene geçti, aşırı derecede donanımlı bir teknik eleman değilsen (şuan şartlar çok ama çok daha zor) Masa başında oturayım takım elbise giyeyim devri bitti. Yağın pasın kısaca işin içine girmeyen teknik eleman aç kalmaya mahkumdur.
Katılıyorum görüşünüze fakat, ben direkt olarak ekonomik durumu neden olarak görüyorum. Nedeni ise tekniker olmama rağmen, iş bulamayıp, kendi dükkanımı kurmak istemem. Ama karşılığında ailemin verdiği cevap hep, 'Saçmalama bu ekonomik durumda iş mi yapabilirsin? Sermaye lazım, Sürekli kapanan arkadaşlarının dükkanlarının örnekleri.' Ben hep korktum. Dediği dönemler 4 sene önce. Ve şuanda teknikerlikten daha çok sevinebileceğim işi yani proje çizim işi yapıyorum 1 senedir. Giden 3 senem var. Ama kendim için bu güzel olay eminim ki bir çok benim gibi mesleğe atılmak isteyip atılamayan insanın başıa gelmitir.

Bu mevzu ile ilgili başka bir boyutta başka meslek sahiplerinin yaptığı ve ürettiği şeyler hep göz önünde olurken elektrikçi her zaman yapmadığı veya ihmal ettiği işler sonucu hatırlanır . İşlerin yolunda gittiği arıza olmayan tesislerde hep üretimdeki elemanlar kahraman olur . Bu belkide bütün mekanik ve elektrik Bakım servislerinin kaderi . Hep üretimdeki elemanlar esas oğlan ve jönken , bakım elemanları traştan eleman olarak görünür . Bu durum sadece kuruluş kaidesi ve çalışma nizamı sadece elektrikle ilgili işler yapmak olan dağıtım ve iletim şirketlerinde farklıdır kanımca .

Katılıyorum görüşünüze fakat, ben direkt olarak ekonomik durumu neden olarak görüyorum. Nedeni ise tekniker olmama rağmen, iş bulamayıp, kendi dükkanımı kurmak istemem. Ama karşılığında ailemin verdiği cevap hep, 'Saçmalama bu ekonomik durumda iş mi yapabilirsin? Sermaye lazım, Sürekli kapanan arkadaşlarının dükkanlarının örnekleri.' Ben hep korktum. Dediği dönemler 4 sene önce. Ve şuanda teknikerlikten daha çok sevinebileceğim işi yani proje çizim işi yapıyorum 1 senedir. Giden 3 senem var. Ama kendim için bu güzel olay eminim ki bir çok benim gibi mesleğe atılmak isteyip atılamayan insanın başıa gelmitir.

Doğrudur bu sene biraz sıkıntılı geçeceğe benziyor en azından piyasalar toparlanana kadar 1 yıl daha piyasada çalışarak tecrübe arttırmanızda fayda görüyorum. Allah hakkınızda hayırlısını nasip etsin..

Bir mühendis olarak mesleğimle ilgili en çok nefret ettiğim şey teknik bir altyapısı olmayan hasbelkader üst kademelere yerleşmiş insanlarla boğuşmak zorunda kalmaktır . Arıza olur ilk lafları ne zaman yol verilecek , bakım olacak yapmasan olmaz mı , bakım için yapılacak şu iş için şu kadar adam lazım , o kadar çok değil mi azaltsan olmaz mı , malzeme alınacak çok pahalı vs vs vs . Bilimin ve teknolojinin üretilmediği ve tamamen ihraç edildiği üçüncü dünya kafaları diyeceğim @kral kobra abim bozulacak . Bu ülkede resmen mühendisten formenlik yapması bekleniyor . Teknisyen kardeşlerimi bırak ben bile soğudum mesleğimden .

Bir mühendis olarak mesleğimle ilgili en çok nefret ettiğim şey teknik bir altyapısı olmayan hasbelkader üst kademelere yerleşmiş insanlarla boğuşmak zorunda kalmaktır . Arıza olur ilk lafları ne zaman yol verilecek , bakım olacak yapmasan olmaz mı , bakım için yapılacak şu iş için şu kadar adam lazım , o kadar çok değil mi azaltsan olmaz mı , malzeme alınacak çok pahalı vs vs vs . Bilimin ve teknolojinin üretilmediği ve tamamen ihraç edildiği üçüncü dünya kafaları diyeceğim @kral kobra abim bozulacak . Bu ülkede resmen mühendisten formenlik yapması bekleniyor . Teknisyen kardeşlerimi bırak ben bile soğudum mesleğimden .

Beterin beteri var Sene 1994/1995 falan olmalı Kordsada staj yapıyorum Almanyadan yeni makinalar geldi diye montaj için hazırlık yapıyorlardı, bizdeki hurda dökük eski makinaları Hintli bir heyet gözleri fal taşı gibi açılmış vaziyette alacağız diyerek büyük bir neşe içinde gezip izliyorlardı. Batıdan doğuya kaçınılmaz teknoloji transferi. Uzun lafın kısası beterin beteri her zaman vardır. Allah bu günlerimizi aratmasın şükürler olsun.

Son düzenleme:
peki bu piyasadaki, önemli teknolojiler, sarf malzemeler Türk markaları olarak üretilebilir mi, ucuza gelmesi piyasanın canlanmasına ve bu tür az adam götür ucuza mal olsun gibi çatışmaları bitirir mi acaba.

birde üretilmeye başlanan basit fiş priz gibi şeyler zaten var ama kalitesi yeterli oluyor mu, tüm elektrik malzemeleri üretilebilse, Schneider ABB gibi piyasa kullanır mı Türk mallarını..

peki bu piyasadaki, önemli teknolojiler, sarf malzemeler Türk markaları olarak üretilebilir mi, ucuza gelmesi piyasanın canlanmasına ve bu tür az adam götür ucuza mal olsun gibi çatışmaları bitirir mi acaba.

birde üretilmeye başlanan basit fiş priz gibi şeyler zaten var ama kalitesi yeterli oluyor mu, tüm elektrik malzemeleri üretilebilse, Schneider ABB gibi piyasa kullanır mı Türk mallarını..

Çözüm çokta bilemediğimiz çok şey var. Hassas dengeler, yaptırımlar İblisin başı senin S400 savunma sistemini bile almana izin vermiyor. Yani ucuz eleştiri çok kolay işin içinde ise fırtınalar kopuyor. Reis bunun mücadalesini vermeye çalışıyor. Davulun sesi uzaktan hoş gelir, bizler çok ama çok uzaktayız buna emin olun.
Siyaseti sevmediğim için konuyu uzatmak istemiyorum.

Üretim konusundaki problemimiz, para değerimizin düşük olması, vergilerin çok yüksek olmasına bağlıyorum. Çalıştığım firma euro,dolar üzerinden alış veriş yapmakta. Bu da demektir ki, Bizler, yatırımcılar, ülkemizi sadece otel ve iş alanı olarak kullanıyor. Bizleri aşırı derecede geriye götürecek bir strateji. Bu stratejide, sorumluyu, üretimi bitirme zihniyetiyle, inşaat sektörüne yatırıp yaparak yanlık strateji izleyen ülke yönetimimi sorumlu tutmaktayım. Aslında @kral kobra yanlış düşünmeyin lütfen, konumuz, mesleğimizi neden yapamadığımız, mezunlarımızın mesleği neden seçmediği. Başında dediğim gibi tüm sorular cevaplanmakta aslında. Elektrik ve elektronik alanında, Dünya pazarlaması bizlerden önce davrandı ve üretim ve piyasayı ele aldı. Buda onların para birimiyle hareket etmekte bizi zorluyor. Hepsi zincirleme.

Saygılarımla

Bir önceki mesajımda bahsettiğim gibi bir şeyi eleştirmek hata bulmak çok kolaydır ama onu yapabilmek oldukça zordur. Bunun sebebi işi yapanın yaşadığı zorlukları, çektiği sıkıntıları eleştirenlerin bilmemesinden kaynaklanır. Kim istemez ki herkes mesleğini yapsın, kimse işsiz kalmasın, herşey güllük gülistanlık olsun ama bu durum kimya dersinde bolca kullanılan ve hayatımıza geçen "Normal şartlar altında" tabirinde bulunmamaktadır. Buna heryerden örnek verilebilir, Doğada her hayvan karnı tok gezmez hep bir güçlü ve zayıf vardır ve bu yapı piramit şeklindedir, ama mücadele eden uyanık davranan hayvan aç kalmaz. Futboldan örnek verelim atıyorum 20 kişilik takım kadrosunda 11 içinde olan var yedekde bekleyen 9 kişi var, birde bu 20 içine dahi giremeyenler var ama mücadele eden çalışan formayı kapıyor. Hayatta böyle kendini, mesleki bilgisini geliştirmeyen, mücadele etmek yerine kolay yoldan yattığı yerden para kazanmaya hevesli insanların mesleğini icra etmesi mümkün değildir. Birde bu olay tercih meselesidir başka bir işte iyi para kazanan biri illa da mesleği yapacağım diye tutturmaz. Çünkü hayat kaliten mesai bittikten sonra cebinde bulunan paranın miktarıyla doğru orantılıdır.

Arkadaşlar,

Firmamızda staj yapan Meslek Lisesi Elektrik bölümü stajerlerimiz bulunmakta. Kendilerine staj bittikten sonra bu mesleği yapmaya devam edecek misin sorusunu sorduğumuzda, genel olarak yapmayacağım cevabı almaktayız.

Ben şunu merak etmekteyim? Meslek lisesi veya Yüksek okul bitiren teknisyenlerin %80'i kendi mesleğini yapmıyor. Fakat 4 yıllık mühendislik Onlinesbi TutuApp aadhar card okuyan meslektaşlarımızın %90'i kendi mesleğini yapmakta.

Meslek liselerinin eğitim seviyeleri çok mu yetersiz? Mühendislik okuyan arkadaşlarımız çok iyi eğitim aldıkları ve kendileri bu eğitimden yola çıkarak, öz güvenleri yüksek oldukları için mi bu mesleği yapıyor?

Anladığım kadarı ile meslek lisesi eğitimi alan arkadaşlarımızda bu öz güven bulunmuyor.
Benim kendi düşüncem bir süre sonra hatta şu anlarda bile piyasada işi bilen elektrikçi kaynakçı torna tesviye gibi geçmişin ana mesleklerini bilen çok az kişi kaldı , bir süre sonra bunların daha çok tercih edileceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri