Elektrik Teknikerleri...

mstyalvaç arkadaşa katılmak istiyorum.elek adlı arkadaşım okulu 2 yılda veya 3 yılda bitirmek çokmu önemli.kimin hangi nedenle okulu nasıl uzattıgını bilemezsiniz. dünya degişti senin okudugun okulu internettede okuyabilirsin artık. sorun bence bilgisi ve becerisi olan insanların önünün açılması.buda türkiyedeki egitim sisteminin bozuklugundan kaynaklanıyor.siz dershaneye gittiyseniz liseyi düz lise veya fen bölümü okuduıysanız her türlü mühnedisligi kazanabilirsiniz birde endüstri meslek lisesinde okuyan arkadaşları düşünün.aldıkları bilgiyle dershane yardımı olmadan degil mühendilik rastgele bir bölüm dahi kazanamazlar.mstyalmaç arkadaşımı gerçekten tebrik etmek lazım.önünü açması gereken mühendislerde kesmeye çalışırlarsa türkiye de milim ilerleme olmaz..

tekniker ünvanı sadece Türkiye'de var. Teknikerleri lisans tamamlama programı ile akredite etmek lazım. Yani dikey geçiş kontenjanları arttırılmalıdır. Dikey geçişle lisans tamamlamayı başaramayanları da yüksek teknisyen olarak görmek lazım.

orta bır ısletmede genelde patron muhendıs oluyor...elınde bır tane muhendıs barındırıyor ama dıger calısanların hepsı ıkı yıllık yada meslek lısesı mezunu muhendıslerın ısı zor trde her yıl kac tane muhendıs mezun oluyor hepsıne ıstıhdam yaratılmıyo ıse alınacak muhendısın gercekten muhendıs olması gerekıyor bence aldıkları ucretlerı hak edıyolar bence insanın kendini geliştirebilmesi cok onemli sen kendini geliştirip bi işletme acabılırsın egerkı bv meslekte basarılıysan bı muhendıs ark ımza attırabılırsın herhalde

Tüm yetkiler mühendislerde ifadesini de anlamak mümkün değil.Bir işletmede tabiki eğitimi yüksek olanın yetkiside olacak,ve bu yetki sorumluluğuda getirecek.İmza yetkisi kastediliyorsa,çoğunlukla bu yetki kendi adına çalışan mühendisler için söz konusu.
Bu da tüm mühendisler içinde %10 u anca bulur belki.Geri kalan ezici çoğunluk düşük ücretle çalışan mühendislerdir.Teknisyenlerin,teknikerlerin sayısını düşünürsek var olan yetkileri arttırılırsa bu azınlıktaki mühendislerin ekmeği ile oynama durumu söz konusu olur ki bu da büyük haksızlık.Neden başkalarının yetki alanına girmeye çalışılır anlamak mümkün değil.Neden başka bir mesleğin ünvanına göz dikilip o ünvana sahip olmaya çalışılır onu da anlamak mümkün değil.Hemşirelere de fark dersi verdirip doktor yapalım.

Hocam çok güzel anlatmış çalışmak gerekli okumak falan ama ortada duran kaçınılmaz bir gerçek mevcuttur ki buda MYO puanı seviyesinde mühendislik öğrencisi alan özel okullar öyledirki bu kişiler bahsedilen hakları alabiliyorken bu söz konusu olay ekemekle oynamak olmuyormu ki eğer Hemşire doktora hastasını hayat döndürmesi için yönlendirip hastada iyileşiyorsa o hemşireye fark dersi vermek için bu devletin mercileri çok geç kalmıştır.Bu ülkedirki meslek lisesi mezunu bölüm öğrencisine kendi alanının mühendislik programını engellemektedir sen hangi adaletten bahsediyorsun hocam adam direnç hesaplarken senin mühendislik öğrencin 4.dönemde görüyor bunu makul olalım lütfen

2 yıllık dikey geçiş hakkını 1 sene ile kaybetmiş durumdayım su an..

2 yıllık m.y.o okuyabilmek için sınava girip puan almam şart...

Şu an ara ara çalısıyorum

vatan topraklarımızdaki meslek yüksek okullarının bir benzeri dünyada maalesef yoktur. teknikerlerin lisans tamamlama programlarına katılımlarının kolaylaştırılması sağlanmalıdır. Haaa bu arada bir emo başkancığı çıkarak teknik öğretmenlere hakaretler yağdırmış. Bir kaç ay sonra bir başka emo başkancığı çıkmış teknik eğitim fakültelerini teknoloji fakültelerine değil, 2 yıllıklara devredelim demiş. bu emo başkancıkları kendini ne zannediirrrr. sultan mı? padişah mı? kral mı?

arkadaşlar aslında yanlış bu ülkenin sınav durumu cok yanlıs aslında bir insan liseyi elektrik okuduysa 2 yıllık ünivertseyi elektrik soruları sorulmalı ve eğer 4 yıllığa gecmek istese bile yine elektrikle alakalı kendi seceği bölüm ile sıvava girilmelir bakın görün ozmana kaç tane mühendis açıkda kalacak yada öyle birsey olacakki örneğin elektrik myo mezunu veya lise mezunu gercekten bir proje ve hesaplamalrı yapabiliyorsa emo o kişilere ayrı bir basarı ve yetki belgesi vermesi gerekir yani sınav olunacaksa bir seyelr yapılacaksa o kişi bölümü neyse ondan sorumlu olmalıdır.

sayın arkadşlar burada bir yanlış var elektrik teknikerlerine 30 kW sınırı getirilirken hiç bi b..tan anlamayan 4 senelik okulu ( mühendislik ) sırf babasının parasıyla okuyan daha olmadı sınavlarda ayrımcılıkla bi yerleri kazanan efendilerin yetkileri ne kadar biliyormusunuz sınırsız niye çünkü bu efendiler her şeyin iyisini kendileri biliyor zannediyorlar ve maalesef emo gibi bir mafyaya sırtlrını dayamışlar

Ha bu arada mühendis olduğunu tahmin ettiğim sayın elek bey efendi

bizde bir elek mühendisinin televizyonu arızalandı bize bakın diye getirdi yeminle söylüyorum cihazda optokuplör arızası var dedik yedi salak tabi bizde o televizyonu yıllarca afiyetle seyrtettik siz hangi eğitimden bahsediyorsunuz bir kaç üniversite hariç hepiniz birbirinizin aynısınız daha çok söylenecek var ama neyse asabım bozuldu

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın arkadşlar burada bir yanlış var elektrik teknikerlerine 30 kW sınırı getirilirken hiç bi b..tan anlamayan 4 senelik okulu ( mühendislik ) sırf babasının parasıyla okuyan daha olmadı sınavlarda ayrımcılıkla bi yerleri kazanan efendilerin yetkileri ne kadar biliyormusunuz sınırsız niye çünkü bu efendiler her şeyin iyisini kendileri biliyor zannediyorlar ve maalesef emo gibi bir mafyaya sırtlrını dayamışlar

Ha bu arada mühendis olduğunu tahmin ettiğim sayın elek bey efendi

bizde bir elek mühendisinin televizyonu arızalandı bize bakın diye getirdi yeminle söylüyorum cihazda optokuplör arızası var dedik yedi salak tabi bizde o televizyonu yıllarca afiyetle seyrtettik siz hangi eğitimden bahsediyorsunuz bir kaç üniversite hariç hepiniz birbirinizin aynısınız daha çok söylenecek var ama neyse asabım bozuldu

Sn. Üyemiz.
Lütfen uslubunuza dikkat ediniz. Burasının nasıl bir site olduğunun farkında değilsiniz sanırım. Bu arada verdiğiniz örnekle ilgili de bir yorumum olacak.

Ben de elektrik mühendisiyim. Ne televizyon tamirinden anlarım, ne de otokuplör nedir bunu bilirim. Şimdi ben kalitesiz mühendis mi oluyorum. Herkesin bir uzmanlık alanı vardır. Ayrıca anlattığınız olayda bir hatalı varsa o da yalan söylerek başkasının malının üzerine yatan sizsiniz.

Bu arada mesela ben babamın parasıyla okumadım, herkesi aynı kefeye koymayınız.

Elektrik-tekniker olayında da; mutlaka bir sınıflandırma olmak zorunda. Bu durum hayatın gerçeği. Tecrubeli bir hemşire herhangi bir doktordan daha iyi diye kimse ona ameliyat yetkisi vermez. Dahası kimse sizi silah zoruyla meslek lisesine göndermedi. Eğer birine sitem edecekseniz önce sizi meslek lisesine gönderenlerle görüşün.

Son düzenleme:
Gercekten az.burda bır oran kayarsanız bellı orn:%50 olması gerekır.o zaman bız bosuna okumusuz yada 2 yıllıklar kaldırılsın sadece 4 yıllık olsun.bu seferde baska sorunlar cıkıyor ortaya.ara eleman

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri