Elektrik tasarruf cihazı

2 adet tasarruf??? cihazı söktüğüm tesiste bu cihazlar takılmadan önce 300 TL düzeyinde endüktif bedel ödeniyormuş. Ancak tasarruflu??? cihazlar takıldıktan sonra bu sefer ters yönde yani 120 TL düzeylerinde kapasitif bedel ödenmeye başlanmış.

Kısacası kandırılan bu tesis 300 TL reaktif öderken 120 TL reaktif düzeylerine düşürülünce faturam gerçekten düştü zannetmiş. Adam nerden bilsin reaktif ödediğini.

Gerçekte reaktif bedel ödediğini ta ki tesis sahibini bu durumu kendisine anlatıncaya kadar.

Ne hikmetse o tesiste kompanzasyon ünitesi yoktu ve gerekli olan küçük bir kompanzasyon ünitesiydi ve gereği de yapıldı.

Eğer bu kandırıkçı herifler içinde 3 tane kondansatörün olduğu her bir cihazı 250 TL'ye satmasaydılar, gerçek şifa olan kompanzasyon ünitesinin kurulum maliyetinin yarısı karşılanmış ve 3 ay içinde amorti olacaktı.

Tekrar tekrar tüm arkadaşların dediği gibi ve kalemin ucunu bastıra bastıra yazıyorum, tasarruf??? cihazları denen aletlerin bir kandırmacan ibaret olduğunu hatırlatıyorum. Kimse bu cihazları satın almasın.

Eğer faturanız yüksek geliyorsa ya reaktif bedel ödüyorsunuz ya da gerçekten tüketiyorsunuz.

Aktif tüketimi bu palavra cihazlarla düşürmeniz mümkün değildir.

Mümkün değil kardeşimmmmmm

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evlerde monofaze sayaçlar kullanılıyor. Dolayısıyle Tasarruf denilen cihazlar kondansatörden ibaretse reaktif güç sorunu olmadığından faturaya yansımayacak dmektir.. Bizim işyerinde de tanıtım elemanları bazı çalışanlara 150 TL den kakalamışlar. Mantıken böyle bişeyin mümkün olmadığını arkadaşlara anlatsamda anlamadılar. Ama cihazı alanlar diğer ay faturayı bana gösterdiler 40 tl den 27 tl ye düşmüş faturaları bu nasıl mümkün olur ki?

Şöylede aklıma takılmadı değil. Çamaşır makineleri, süpürge gibi alıcılarda bobin olduğundan endüktif yük çeker. Bunlar çalışırken uygun kondansatörle cosfi 1 e getirildiğinde akım % 10-15 gibi düşer. akım düşünce güç de düşmüş olur. bu şekil tasarruf mümkün olabilirmi?

Son düzenleme:
Cihaza verdikleri parayı çıkartmak için aldıkları aydan itibaren tasarrufa başlamışlardır. Bu yüzden düşük gelmiştir. Şakası biyana hakikaten öyle. O cihazı aldıkları için psikolojik olarak evde normalde açık dahi olsa umursamadıkları ampulleri kapatmış açık bırakıp gidilen televizyon bilgisayar kapatılmıştır. Bir türlü ikna edemediğim yakın bir arkadaşımdan yukarıdaki olay tecrübe ile sabittir. (Sırf beni g.t etmek için)

Yok böyle bir şey arkadaşlar bilmem nerenizi uzatıyoruz büyütüyoruz diye ilaç satan sahtekarladan hiç bir farkları yok ilaç ile cinsel organ büyümez cihaz ilede faturalar küçülmez bukadar basit hadi kolay gelsin..

arkadaşlar komplo teorisi size tedaş sayaç üretici firmalarına sayaç yazılımını kw/saat olarak degilde kva/saat olarak yapın talimatı vermiş olsun tasarruf cihazlarıda haliyle mini kompanzatör olarak iş yapıyor otomatik olarak %20 tasarruf bizde burdan avaz avaz olmaz bu sayaç kw/saat kaydediyor diyelim nasiiiiiiiiiiii:D

yok arkadaş reaktifmiş yok kompanzeymiş ne bu tak cihazı gör tasarrufu kalbin kanaat getirsin sonrada öde parasını deneme diye bir şey var

Adam elektrikciye gidiyor . Ustada 20 yıllık usta . İşimi kaça yaparsın diyo . Usta diyoki 5. Adam ooooo çok diyerek başka bir elektrikciye gidiyor . Oda 3 gün çıraklık yapmış cebine bi kontrol kalemi koymuş olmuş usta . Adam bu işi kaça yaparsındiyo . Ustada 3 e diyo. Adamda işini çakma elektrikciye veriyor. 3 kuruş az ödeyeceğim diye bilgiyi beceriyi ve tecrübeyi hiçe sayıyo .

Şimdi soru şu. Bilgiye değer vermeyen 3 kuruş az ödeyeceğim diye çakma elektrikciye giden adama 2-3 çakmışlar çokmu.

Olayın özü gerçek elektrikcilerle çalışanlar zaten kandırılmaz. Ucuzcularda bırakalım kazığı yesinler.

Herkez böyle böyle öğrenecek bilginin ve becerinin değerini.......

Bırakalımda bilenlere itmat edenlerle bilmeyenlere itimat edenler aynı olmasın....

Evlerde monofaze sayaçlar kullanılıyor. Dolayısıyle Tasarruf denilen cihazlar kondansatörden ibaretse reaktif güç sorunu olmadığından faturaya yansımayacak dmektir.. Bizim işyerinde de tanıtım elemanları bazı çalışanlara 150 TL den kakalamışlar. Mantıken böyle bişeyin mümkün olmadığını arkadaşlara anlatsamda anlamadılar. Ama cihazı alanlar diğer ay faturayı bana gösterdiler 40 tl den 27 tl ye düşmüş faturaları bu nasıl mümkün olur ki?

Şöylede aklıma takılmadı değil. Çamaşır makineleri, süpürge gibi alıcılarda bobin olduğundan endüktif yük çeker. Bunlar çalışırken uygun kondansatörle cosfi 1 e getirildiğinde akım % 10-15 gibi düşer. akım düşünce güç de düşmüş olur. bu şekil tasarruf mümkün olabilirmi?

Faturanın düşmesi onların daha az elektrik tüketmesinden kaynaklanıyor.Her ay aynı miktarda elektrik faturası ödeyen çok az insan vardır herhalde.
Dediğiniz gibi kondansatör bağlanırsa cos(fi) 1 e yaklaşır ve akımda düşer.Kondansatör yokken akım değeri artarken cos(fi) değeri 1 den daha düşük değerde olur.Alternatif akımda güç gerilim, akım, cos(fi) olmak üzere 3 bileşenden oluşur.
Güç=akım x gerilim x cos(fi)[Bir fazlı devrelerde]
Cos(fi) 1 e yaklaşırsa akım düşer, 1 den düşük değerde olursa akım artar.Sonuçta parasını ödediğiniz aktif gücün değeri sabittir.

arkadaslar
kompanzasyon sadece reaktif sayacın deger yazmasını engellemek amaclı kullanılmaz.
sisteme yerlestirilen kondansatörler içeriginde bobin bulunan cihazların (balast,motor vb.) manyetik mıtnatıslanması için gerek li olan gücü saglama görevini yerine getirir. Bu sebeple reaktif sayac da deger yazmaz.
Yalnız bu reaktif sayacın yanın da aktif sayacda fazla yük cekmektedir. kompanzasyon işlemi basladıgın da aktif sayacda ki degerlerde azalıcakdır. Güç kablolarında pens ampermetre ile ölcüm yapdıgınızda cekilen akımın düstügünü göreceksiniz.
Dolayısı ile ev de ki kompanzasyonda tassarruf saglama konusunda mantıklı ve dogru bir durumdur. ancak yapacagınız tasarruf kullandıgınız cihazların ne kadar bobin icerdiği ile ilgili olarak degişecekdir.

KOMPANZASYON REAKTİF GÜÇ İÇİN YAPILIR .

AKTİF GÜÇ İÇİN DEĞİL..

Sinir oldum .......

Başka bişi demiyorum........

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular