Elektrik Taahhüt Şirketinde Mülakat

brsfdn

Üye
yarın bir taahhüt şirketinde mülakata giricem kurumsal ve büyük bir firma ve istedikleri mühendisin askerliğini tamamlamasını ve tecrubelı olmasını ıstıyorlar. Benım mulakata cagrılmamın sebebını yazıgım ıddıalı onyazıya baglıyorum. yanı ne askerlık yaptım ne tecrubem var pek yarın kı mülakatta nelere hazırlıklı olmalıyım ve neler yapmalıyım. Ben elektrik elektronık muhendıslıgı mezunuyum ve yenı mezun oldum. autocad ve offıce programlarını da bılıyorum bu arada....

şirketin çalıştığı dala bağlı tecrübesiz olmanız sizin açınızdan dezavantaj maaş konusunda ilk başta düşük teklif edeceklerdir.Sizin tecrübesizliğinizi öne süreceklerdir.Y.G-O.G- tesisleri yapıyorlarsa kesin manevra nasıl yapılır ayırıcı,kesici,hava yatılımlı ile gaz yatılımlı hücrelerin arasındakı teknık bağlantıyı soracaklardır...

şirket fabrikaların alışveriş merkezlerinin otellerin vb gibi yerlerin AG OG trafo işlerini yapıyor. Ayrıca akıllı bina otomasyonunda yapıyorlar. Ben Autocadde Proje çizmeyi biliyorum biraz teorik bilgimde iyi sayılır siemens plc programlamayı da biliyorum ayrıca bu durumda şansım nedir sizce... Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.. yarın nelere dikkat etmem gerekir giyimden davranışlara ücret konusuna genel olarak tanımlarsak herşeye bu benim ilk iş görüşmem olduğu için biraz da heyecanlıyım açıkçası ayrıca bu işi çok istiyorum bunu belli etmelimiyim yoksa etmemelimiyim...

Tabiki bu işi istediğini belli ediceksin.Kılık kıyafetini anlatmamıza gerek yok bunları biliyo olman lazım artık.Keten bir pantolon üzerine gömlek iyi bir sakal traşı öyle takım falan giymenize gerek yok bence sonucta yönetici yada insan kaynaklarına personel almıcaklar ama dış görünüm önemli tabiki iş görüşmesine gittiğin yere verdiğin önemi gösterir!Şimdi programlama biliyorum demissin daha önce yaptığın hayata geçirdiğin bir proje varmı mesela varsa iyi hazırlan yaptığın proje hakkında güzel bir sunu yap.Herseyden önemlisi dürüstlük tabiki bilmediğin birseyi biliyorum dediğinde sorduklarında yada cevap veremediğinde zor durumda kalırsın sonucta yenı mezun oldugunu azcok neleri basarıp neleri basaramayacagını onlar bilirler zaten sana sordukları sorularla!Plc programlama konusunda bişey diyemiyorum çünkü sadece online olup plc programlamayı biliyorum diyen arkdaslar var bir seneryo üretip su programı hayata gecır dedıgınde yüzüne bos ifadelerle bakan insallah hakkında hayırlısı olur mülakatında başarılar

kılık kıyafet konusunda ben de aynı seyı dusundum ama onaylatmak ıstedım... Plc konusundada her cesıt plc yı kullanırım dıyemem sadece Siemens S7200 kullandım analog modül kullanmayı bılıorum alt program felan da yazabılırım oyle profosyonel bır calısmam olmadı ama algoritma oluşturma konusunda kendime güveniyorum...

ampera ve sedat size yardımlarınız için teşekkür ediyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence kılık kıyafet o kadarda önemli değil önemli olan iş konusunda tecrübelerin ve sana referans sağlayacak çalıştığınız iş yerleri.....

referans sağlayacak bir isyerinde calısmamıs daha adayımız insallah ilk olucak sanırım bence biyerden baslamalısınız artık iyi yada kötü burda düzceden bahsediyorum yeni mezun arkdaslara cok komık rakamlar teklıf edildiğini biliyorum tecrübeniz yok diye bedava calısacak değilsiniz kendine niteliklerine güveniyorsan kendinei ezdirme ama biyerdende başlamınız gerekiyor

kılık kıyafet bencede önemli değil kesinlikle karşındakinin gözlerinin içine bakılmalı kem küm ettiğin zaman ordan yükleniyorlar kısada olsa net cümleler olmalı.

İlk intiba çok önemli... Mülakat odasına girdiğinizde, kıyafetiniz, vücut diliniz hemen dikkate alınır...
Mutlaka söylenenleri dikkatlice dinleyin.
Cevaplarınız kısa ve öz olsun... Kelimelerinizi özenli seçin...
Buraya böyle bir konu açıp, bizlerin görüşünü sorduğunuza göre;
insan ilişkileriniz çok iyi, öğrenmeye açıksınız ve en önemlisi cesursunuz...
Bunları orada da gösteriniz.

Maaş talebiniz de ço önemli bir faktör... Ne usta maaşı, ne de uzman mühendis maaşı istemeyin. Her ikisi de komik olur.

Elinizden geleni, elbette yapacaksınız. Gerisi Alla'ın takdiri... Hayırlısı olsun. Başarılar...

Mardahan tespitlerinden ötürü teşekkür ederim ve tespitlerin çok doğru inşallah yarın hayırlı bir haberi burada sizlerle paylaşabilirim. çok teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri