Elektrik sayacı

sayacın amperi kaç ?
ana kablo kaç kesidi mm2 ?
3 daire tüm amper değeri ?
bilinden cevap zor , cevap alsanızda kısmen sağlıklı olmaz
şimdi olur desem yapacakmısınız
sayaç yandı diyelim , bir yolu yeni sayaç tedarik edilir
ya yangın çıkarsa ?

iyi bir elektrik bulun binanızda keşifleri yapsın ve hesaplamaları yapsın
karar sizin .
Yapacak olan benim de yapma taraftarı değilim 3daire için sayacın uygun olmadiginidi söyledim o yüzden bağlama konusunu erteliyorum sayaç çıkışında 40a sigorta var bağlarsam sigorta çıkışından bağlamayi düşünüyorum aşırı yüklenme olduğunda sigorta devreyi keser sayaca zarar gelmez diye umut ediyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yapacak olan benim de yapma taraftarı değilim 3daire için sayacın uygun olmadiginidi söyledim o yüzden bağlama konusunu erteliyorum sayaç çıkışında 40a sigorta var bağlarsam sigorta çıkışından bağlamayi düşünüyorum aşırı yüklenme olduğunda sigorta devreyi keser sayaca zarar gelmez diye umut ediyorum

sayaç çıkışı siğorta 40 amper var diyorsunuz
bu siğortanın çıkışından 3 kata enerji vermek istiyorsunuz .
3 katın amperi 40 amperi geçerse siğorta atar .
sık atabilir .
büyük ihtimalle sayaç monafaze
sayaç amper ?
sayaç öncesi kablo kesiti ?

İşin yasal boyutu, teknik olasılıklar konusunda değerli katılımcıların görüşlerini mutlaka dikkate alın.

Sayaçların üzerinde nominal akım değeri yazar. Örnek 10(80)A gibi. Sorunuzun yanıtı burada.
Bu bilginin anlamı:
Bu sayaç 1A'e kadar hassas ölçüm yapabilir. Hatasız ölçüm yapabileceği max. akım değeri 80A'dir. 80A üzerinde akım çekilirse ölçüm değerleri hatalı olmaya başlayabilir.

Yine örneğe bağlı kalarak yazarsak 80 A'dan fazla akım geçmesi halinde sayaç çatlamaz, patlamaz, yanmaz. Bu tarz olumsuzluklar sigorta değerlerinin yanlış seçiminden, kablo çapı seçim hatalarından kaynaklanır.

s.a usta simdi bi problemim var benim ninem oğlu ile beraber aynı evde kalıyor ninem ayrı odada kendine ayırdı oturuyor yıllardır. giris kapısını baska taraftan açtırdı yalnız oturdugu odada kullandıgı elektrık oglundan kullanıyor tek evın tesisatı yanı bu süzme sayaç taktırmak istiyor ninem. nasıl yapabilirim nasıl ayırabilirim süzme sayaç nasıl takabilriim ?

s.a usta simdi bi problemim var benim ninem oğlu ile beraber aynı evde kalıyor ninem ayrı odada kendine ayırdı oturuyor yıllardır. giris kapısını baska taraftan açtırdı yalnız oturdugu odada kullandıgı elektrık oglundan kullanıyor tek evın tesisatı yanı bu süzme sayaç taktırmak istiyor ninem. nasıl yapabilirim nasıl ayırabilirim süzme sayaç nasıl takabilriim ?

Ninenizin oğlu ( babanız yada amcanız ) hayrına annesinin elektrik faturasını ödemeye devam etsin bence. Bir başına bayanın harcayacağı elektrikten çok büyük fark oluşmaz.

Cennet annelerin ayaklarının altındadır.

Ninenizin oğlu ( babanız yada amcanız ) hayrına annesinin elektrik faturasını ödemeye devam etsin bence. Bir başına bayanın harcayacağı elektrikten çok büyük fark oluşmaz.

Cennet annelerin ayaklarının altındadır.
Anneannem.anlasamiyor bu yuzden yardimci olurmusunuz bana tarif etsen ben yapabilirm

Anneannem.anlasamiyor bu yuzden yardimci olurmusunuz bana tarif etsen ben yapabilirm
Siz cerrah olsanız beyin ameliyatını böyle bir forumda birisi sorsa yaptığınız tarifle ben ameliyat yapacağım dese size siz ne dersiniz?
Ama sonuçta bu elektrik tarifle de yapılabilir değil mi!İşte değil sizin cerrah olarak tarif ettiğiniz kişi yanlış yapsa masada yatan 1 hastayı öldüürür ama bir elektrikçi yanlış yapsa bir evi öldürebilir veya bir apartmanda oturanların hepsini evsiz bırakabilir!Nineniz ısınmak için kombi veya soba kullanmıyorsa odasında Ufo dediğimiz ısıtıcılardan kullanıyordur bu ısıtıcılar yanlış ve gevşek bağlantıda yangın çıkarır yangın çıktığında sadece ninenizin odası yanmayacak sevmediği oğlununda evi yanacak!
Çevrenizden iyi bir elektrikçi çağırın bağlantıları o yapsın hem elektrikçi evine ekmek götürsün hemde bağlantıları doğru düzgün yapsın
Elektrik sadece iki kablodan oluşmaz o kabloların içinden bir den çok insanı öldürebilecek bir güç geçer o iki kablonun içinden koskoca fabrikaları kül edebilecek kadar büyük yangınlar çıkaran bir güç geçer bu kadar kolay ve basit değil bu iş!
Ama siz daha önce çarpılmış olsaydınız bu soruyu asla sormaz bir elektrikçi çağırıp işi yaptırıdınız inanın daha önce çarpılıp da elektrikçi olanlar hariç eline kontrol kalemi alanlar çok azdır.

Bende yapiyorm.elektrik isi sadece bu suzme saat isi yapmadim sadece soru sordum cevaplayin gerisine karismayin

Bende yapiyorm.elektrik isi sadece bu suzme saat isi yapmadim sadece soru sordum cevaplayin gerisine karismayin
Süzme saat diye bir terim, teknik teamulde yok. Resmıyetde de yok. Elektrık satan kurum buna ızın vermez, tesbit edildiğinde de ılk abone kımın uzerıne ise o ceza yer. ve tabii yapan kim ise oda yer.
Hala ben yaparımi siz karışmayın dıyorsan, buyur, meydan senin.

Peki nasil ayiracam.ozaman yeni abonelikmi almamiz lazim. Okadar yazisiykruz birtane bile cozum yolu soylemedin neyse tama baskasina sorarim

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri