Elektrik Sayacı Okuma

bulzaf

Üye
Her gün gitmemizi gerektirmeyen bir atolyemiz var. İşimiz olduğunda gidiyor diğer günler gitmiyoruz. Haliyle kapalı kalıyor.

Elektrik okumak için gelen yetkili haliyle geldiğinde kapı kapalı olduğu için sayacı okuyamıyor.

Bu güne kadar aksamalar oldu ve nihayetinde sayacımız okundu ödemelerimizi yaptık. Ancak bundan sonra yetkilinin geliş günü ile bizim atölyede bulunuş günümüz hiç çakışmayabilir.

Buna nasıl bir çözüm bulabilir ve ödemelerimizi sorunsuz yapabiliriz.

Bir ara kartlı elektrik sayacı uygulaması başladı yada başlayacak diye bir şeyler duymuştum.

Bu çözüm olabilir. Ankara'da bu uygulama varmı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benim derdim, yetkililer biz yokken sayacı okuyamıyor. Bu durumda ödeme nasıl yapılacak.

Sayacı bina dışından camdan okunacak şekilde yer değiştirmek muhtemelen sayaca müdehale anlamına geleceğinden suç teşkil eder.

Bize acil çözüm lazım.

izin alınıp panonun yeri değiştirilebilir medaştaki yetkililer bu konuda herhangi bir sorun çıkartmıyor .medaşa gidip dilekçe vermen yeterli tabii en kısa sürede panoyu yerdeğiştirmen şartıyla sonra gelip mühürlüyorlar saati tekrar...

Bunun tek bir çözüm yolu tedaşa bir dilekçe verip saatinizi dışarıya aldırmanız.
Çünkü bu sorun tedaşın sorunu değil daha çok sizi ilgilendiriyor.
Tabi diğer arkadaşlarımızın ustalarımızında yorumu olacak.

Sizin saatinizi okuyan elektrik teknisyenlerini tanıyorsanız bi numara ile teknisyen sizi arayıp sayacınıcınızı okutturabilirsiniz. Tabi teknisyenin insafiyetine bağlı bir şey.

Arkadaşların söylediği gibi sayacın yerini değiştirebileceğiniz gibi, Komşularınızdan sayaçların okunduğu zamanı öğrenip sizde o tarihte sayacınızın üzerini okuyup Tedaş'a Götürerek ödeme yapabilirsiniz.

Kartlı sayaç uygulamasına geçilip geçilmediği hakkında ne diyorsunuz? (Kartlı gaz sayaçlarındaki sistemin aynısı)

Bulzaf arkadaşım

Bu sayaç okuma işini kendinde yapıp telefonla bile bildirebilirsin. Kolay bir yöntemdir ama sayacının markasına ve kaç hane okunduğuna bağlıdır. Eğer dijital bir sayaç ise.
total ( T ) 1.8.0. okunmaz ve diğer rakamlar noktaya kadar okunur.
total 1 ( T1 ) 1.8.1. okunmaz ve diğer rakamlar noktaya kadar okunur.
total 2 ( T2 ) 1.8.2. okunmaz ve diğer rakamlar noktaya kadar okunur.
total3 ( T3 ) 1.8.3. okunmaz ve diğer rakamlar noktaya kadar okunur.
sayot ve ampy sayaçlarda bu T yerine R harfi yazar. Dijital sayaçlarda 2 tane tuş varsa, sağdaki tuşa basmalısın. Mavi olan. Tek tuş varsa zaten sorun yok. Çift tuş sadece köhler sayaçlarda ve ekosay sayaçlarda vardır.

Eğer mekanik bir sayaçsa yani dışı demirse sayacın, o zaman en sağdaki rakama bakarsın ve rakamın etrafı kırmızı çerçeveliyse bu rakamı okumazsın ve diğer rakamları soldan itibaren okursan, kurum sana telefonla bile fatura çıkarabilir.

Ama ben uğraşamam diyorsan, okuma yapan teknisyeni yakalayıp nasıl okunduğunu sorarsan, sana yardımcı olacaktır. Yada cep telefonunu alabilirsen, okuma gününü sana söyleyebilir.

Kartlı sayaç uygulamasına tam olarak geçilmedi diye biliyorum. Demo olarak bazı bölgelerde hala deneniyormuş. Umarım yardımcı olmuşumdur.

dışarı aldırmak e mantıklısı gibi görünüyor.dışrıaıp müürletirsen en verimli ve en iyi sonucu alırsın gibi görüüyor.

Benim derdim, yetkililer biz yokken sayacı okuyamıyor. Bu durumda ödeme nasıl yapılacak.

Sayacı bina dışından camdan okunacak şekilde yer değiştirmek muhtemelen sayaca müdehale anlamına geleceğinden suç teşkil eder.

Bize acil çözüm lazım.

Merhaba Bulzaf;

Sayacın endekslerini istediğiniz zaman alıp Elektrik Kurumu veznelerinden değer vererek ödeme yapabilirsiniz.

Selamlar..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri