Elektrik sayacı bozuk ne yapmalıyım.

cem650

Üye
herkese merhaba,

iyi günler dilerim öncelikle. binamız 24 daire en fazla elektrik bana geliyor bu ay 177 tl geldi yakın olduğum 3 komşum var aynı elektrik cihazlarını kullanmamıza rağmen 95tl , diğerine 107 tl geliyor ama bana sanki sanayi elektriği gibi 180tl,195 tl gibi rakamlar geliyor sayaç bozuk diye şikayet edeceğim ama yapmam gereken başka şeyler varmı konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.

teşekkürler,
saygılar,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
# Sayacınızdan sonra bütün sigortaları açınız ( evinizin elektriğini kesiniz ). Periyodik olarak yanıp sönen sayacın üzerindeki led 3-5 dakika sonra yanıp sönme işlemini yapmaması gerekir.

herkese merhaba,

iyi günler dilerim öncelikle. binamız 24 daire en fazla elektrik bana geliyor bu ay 177 tl geldi yakın olduğum 3 komşum var aynı elektrik cihazlarını kullanmamıza rağmen 95tl , diğerine 107 tl geliyor ama bana sanki sanayi elektriği gibi 180tl,195 tl gibi rakamlar geliyor sayaç bozuk diye şikayet edeceğim ama yapmam gereken başka şeyler varmı konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.

teşekkürler,
saygılar,

sayaç testi için :
tüm siğortalar kapalı kalsın . ( sadece siğorta kutusu )
sayaç siğortaları açık kalsın giriş ve çıkışlar .
tüm endexleri alın ve endex değişimi var mı ?
1 - tüm siğortaları kapatın sayaç üzerindeki kırmızı led yanıp sönüyormu ? ( 15 dk test yapın )

2 - ( hesaplama yapılacak )
örnek link : sayaç farklı olabilir ? kısmı sistemin işleyişi bilğisidir .

İmpulsun ( sayaç üzerindeki çakar yanıp sönen kırmızı led ) Süresi Ölçülerek Yapılan Kontrole İlişkin Hesaplama
her sayacın ( çeşitli marka ürün ) impuls değeri farklı olabilir .
sayaç üzerinde yazması gerekir .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-sayacı-doğruluk-testi-nasıl-yapılır.11602/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-kaçağı-mı-sayaç-mı-bozuk.118749/

sayaç monofaz ise
Kaçak Akım Tespiti toprağa kaçan .

Son düzenleme:
sayaç testi için :
tüm siğortalar kapalı kalsın . ( sadece siğorta kutusu )
sayaç siğortaları açık kalsın giriş ve çıkışlar .
tüm endexleri alın ve endex değişimi var mı ?
1 - tüm siğortaları kapatın sayaç üzerindeki kırmızı led yanıp sönüyormu ? ( 15 dk test yapın )

2 - ( hesaplama yapılacak )
örnek link : sayaç farklı olabilir ? kısmı sistemin işleyişi bilğisidir .

İmpulsun ( sayaç üzerindeki çakar yanıp sönen kırmızı led ) Süresi Ölçülerek Yapılan Kontrole İlişkin Hesaplama
her sayacın ( çeşitli marka ürün ) impuls değeri farklı olabilir .
sayaç üzerinde yazması gerekir .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-sayacı-doğruluk-testi-nasıl-yapılır.11602/

sayaç monofaz ise
Kaçak Akım Tespiti toprağa kaçan .

Merhaba:

Katılıyorum eğer bu uygulamalardan sonra yine aynı fatura geliyorsa bölgene ait elektrik kurumuna gidip dilekçe karşılığında sayacını değiştire bilirsin.

Bazı sayaçlar tüketim olmadan boşta implus atar
(Sayaç üzerindeki kırmızı yanan LED çekilen Güç'e göre saniyesi fark eder 5 - 10- 15 sn. gibi farkındalık gösterir yanıp söner )

Evinde termosifon varsa sök at hocam başlı başına bir elektrik canavarı.
Saygılarımla.

Evde ki sigorta kutusunda da kaçak akım rölesi var sayacın yanındaki sigortada da kaçak akım rölesi var kaçak akım olsa atmazmıydı sizce

Evde ki sigorta kutusunda da kaçak akım rölesi var sayacın yanındaki sigortada da kaçak akım rölesi var kaçak akım olsa atmazmıydı sizce
Kacak akımın biri 300mA lik, d,ğeri de 30mAlik olduğu için bu değerden daha küçük kaçak akımlarda atmaması çok normal.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri