Elektrik Sayaçları

evimde kullandığım kaan marka çok tarifeli aktif elektronik elektrik sayacı var acaba tarife olayı varmı ?gece saat 10dan sabah 06ya kadar indirimli tarife doğrumu ? teşekkürler herkese

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba tarifeyi dağıtım şirketiniz ile anlaşmanız gerekli faturanızda da yazacaktır.

Dostum ben Elektrik Kurumunda çalışıyorum. Bu tarife olayı için yani akşam, gece ve gündüz tarifesi olayı faturada yazan şekilde senin faturana yansımıyor. Faturada ayrı ayrı hesaplanıyor olarak gözükür. Bizim milletimiz sanıyor ki dijital sayaç taktırınca tarifeli olarak hesaplanıyor ve gece ucuz oluyor. Hiç alakası yok çünkü faturada bu şekilde gözükmesinin sebebi ve okumacıların 3 ayrı numara yazmaları Türkiye'nin akşam, gece ve gündüz kullanımını öğrenmek içindir. Tarifeli sisteme geçmek için bağlı bulunduğunuz Elektrik Kurumuna dilekçe vermeniz gerekiyor. Bana sorarsanız bu tarifeli sisteme geçeyim mi diye? Geçmeyin derim çünkü bu sefer gündüz pahalı oluyor. Madem Enerji Bakanlığı Türk milletini düşünüyor. Neden gündüz ucuz elektrik vermiyor? Söylentiye göre gece ucuz elektrik sistemini devreye sokuyormuş. Ben buna inanmıyorum. Kanmayın derim. Doğalgazdan elektrik üreten bir ülke asla tüketicisine ucuz elektrik vermez ve ben bu zamana kadar tarifeye geçipte ucuz geliyor diyeni duymadım.

Kanaatimce aslı maksat gündüz azami tüketimi azaltarak, geceki asgari tüketimi arttırarak yüksek farkı azaltmak. Gündüz pahalı gece ucuz olmasının sebebi bu olsa gerek. Japonyada gece-gündüz tüketimi birbirine yakın diye biliyorum. Kaba taslak araştırdım ama sayısal veri bulamadım.

Vatandaşımız akıllı sayacı bilinçsiz kullanırsa faturasının eskiye binaen daha kabarık olacağı aşikar. Çünkü gündüz tariferi (tüketimin azami olduğu vakitler), normal tarifesiz fiyattan fazla. Buda bilinçsiz kullanılırsa faturaya yansıyor tabii. Arz-talep meselesi.

Dostum ben Elektrik Kurumunda çalışıyorum. Bu tarife olayı için yani akşam, gece ve gündüz tarifesi olayı faturada yazan şekilde senin faturana yansımıyor. Faturada ayrı ayrı hesaplanıyor olarak gözükür. Bizim milletimiz sanıyor ki dijital sayaç taktırınca tarifeli olarak hesaplanıyor ve gece ucuz oluyor. Hiç alakası yok çünkü faturada bu şekilde gözükmesinin sebebi ve okumacıların 3 ayrı numara yazmaları Türkiye'nin akşam, gece ve gündüz kullanımını öğrenmek içindir. Tarifeli sisteme geçmek için bağlı bulunduğunuz Elektrik Kurumuna dilekçe vermeniz gerekiyor. Bana sorarsanız bu tarifeli sisteme geçeyim mi diye? Geçmeyin derim çünkü bu sefer gündüz pahalı oluyor. Madem Enerji Bakanlığı Türk milletini düşünüyor. Neden gündüz ucuz elektrik vermiyor? Söylentiye göre gece ucuz elektrik sistemini devreye sokuyormuş. Ben buna inanmıyorum. Kanmayın derim. Doğalgazdan elektrik üreten bir ülke asla tüketicisine ucuz elektrik vermez ve ben bu zamana kadar tarifeye geçipte ucuz geliyor diyeni duymadım.

Türkiye'nin akşam gündüz veya herhangi bir saatte ki kullanımını öğrenmek için ev ev dolaşmaya gerek yok zaten trafo merkezlerinde yük kontrolü yapılmakta ve Türkiye deki kullanım anlık olarak yük dağıtım merkezlerinde takip edilmektedir. Gece elektriğin ucuz olmasının sebebi ise tamamen arz talep meselesidir. Bazı sebeplerden dolayı gece ihtiyaçtan fazla elektrik üretilir ve elektrik depolanamadığından gece kullanım teşvik edilir. İnsanlarımızda bu konuda en basitinden çamaşır makinalarını gece çalıştırırarak bir nevi katkı sağlar bütçelerine.

Trafo merkezlerinde hangi saatte ne kadar kullanıldığı hesaplanabiliyor mu? Bizim okumacılara üç ayrı tarife yazdırıyoruz sayacı yazdıklarında. Madem trafodan hesaplanabiliyor neden sayacı üç ayrı tarife okuyoruz? Ayrıca Enerji Bakanlığı gece ucuz tarife yaparken mesken sahiplerinin o satte uyuduğunu hesaba katmamış. Bu ülkede herşey yarım.

Arkadaşlar tarife değişikliğinde birim fiyatlar artıyor dikkat edinn.

Ayrıca Enerji Bakanlığı gece ucuz tarife yaparken mesken sahiplerinin o satte uyuduğunu hesaba katmamış. Bu ülkede herşey yarım.

Hocam uyku saatini (yani tüketimin en düşük olduğu saatler) hesaba katmamak olur mu aksine hesabın tam öznesi. Zaten maksat gece tüketimini arttırmak, gündüz tüketimini düşürmek. Arz-talep dengeleme meselesi.

Trafo merkezlerinde hangi saatte ne kadar kullanıldığı hesaplanabiliyor mu? Bizim okumacılara üç ayrı tarife yazdırıyoruz sayacı yazdıklarında. Madem trafodan hesaplanabiliyor neden sayacı üç ayrı tarife okuyoruz? Ayrıca Enerji Bakanlığı gece ucuz tarife yaparken mesken sahiplerinin o satte uyuduğunu hesaba katmamış. Bu ülkede herşey yarım.

Geç bir cevap olacak ama askerde olduğum için yazamadım. Şimdi cevaplıyayım güzel bir konu olduğu için.

Evlerde sayaçların okunduğu gibi trafo merkezlerinde, elektrik üretim merkezlerinde de sayaçlar bulunmakta. Anlık saatlik kullanım ve üretim okunmakta ve bunların hepsi kayıt altında tutulmaktadır. EÜAŞ ve TEİAŞ koordineli bir şekilde bunların kayıtlarını tutmaktadır. Geceleri hidroelektrik santrallerini devre dışı bırakarak üretimi azaltsanda (ki bazı durumlarda buda mümkün olmuyor) termik santrallerdeki devreye almaların çok uzun sürelerde olması dolayısıyla geceleri tüketiminde az olması nedeniyle üretim fazlası açığa çıkmaktadır. Gece kullanımını teşvik etmek amaçlı olarakta üç puantlı sistem kullanılmaktadır. Hidroelektrik santrallerinin puant santral olarak adlandırılmasıda bu sebeptendir. Anlık takip edilen tüketimin değişimine göre hidroelektrik santraller ( devletin elinde bulunanlar özellikle) devreye alınıp çıkarılmaktadır. Bu konu enerji piyasası dengeleme kurumu nun işidir. http://dgpys.teias.gov.tr/dgpys/ adresine girip sağ taraftaki grafiklere bakarsan anlık elektrik üretimleri ve yük alma yük atma diye tabir edilen devreye alımla ilgili durumları görebilirsin.

Haklısın fakat şöyle bir durum var ki enerji Bakanlığı bu sistemi yaparken sadece kendisini düşünmüş. Her gün tahakkuk servisine onlarca insan geliyor ve kullanımına bilgisayardan bakıyoruz. Gündüz çok kullanım ve gece az kullanımı var. Bu sisteme geçtiğinde bu kez gündüz ücret bazında pahalı kullanmış oluyor. Şu şekilde yapılsa bende tavsiye ederim; Diyelim ki elektriğin birim fiyatı Sabit 31,5 kuruş ve gece 10 kuruşa düşüyor. İşte Enerji Bakanlığı böyle yapmıyor. Gece çok kullanacaksan gündüz pahalı kullanacaksın diye birim fiyatını artırıyor. Asıl sorun burada bence. Madem yararlı bir şey yapıp insanları düşünüyorsun, gece kullanımını düşürüp diğer saatlerin birim fiyatını sabit yap.

Şu linkteki fiyatlandırmaya bir bakın.

Elektrik Faturasını Düşürmek mi İstiyorsunuz ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri