Elektrik santrallerinde reaktif güç üretilir mi?

crespo34

Üye
herkese selam...enerji santrallerinde reaktif güç üretiliyormu....reaktif güç hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn crespo34
enerji santrallerde reaktif güç üretimi yapılır. genaratörün ikaz akımını artırıp azaltmakla olur.bu güç üretimi için her hangi bir enerji harcanmaz.mesala bir hidro elektrik satralında reaktif güç üretimi için su harcaması olmaz.su harcaması sadece aktif üretim içindir.reaktif güç üretimi sargıların ısınmasına neden olur.ihtiyaç olmaz ise, idali cos1 de çalışmaktır.

reaktif güç üretmek için herhangi bir şey yok zaten bunu üretmek mantıksızdır zaten bunu üretemezsiniz reaktif güç oluşumu bobinli defrelerde olur sargının manyetik alanıdır bu hiç bir iş yapmaz bunu tersine kapasitif güç üretilebilir bunuda kondansatörlrle yaparız

elektrik santralleri bazen ihtiyaca göre şebekeden beslenerek sengron motor gibi çalıştırılır. uyartıma göre indüktif ve kapasitif olur.

Enerji santrallerinde reaktif güç üretimi vardır. Bu da uyartım sayesinde olur. Bunu üretmek için güç harcanıp harcanmayacağını açıkçası bilmiyorum ama araştırmaya başladım. Anvak reaktifi artırmak veya azaltmak aktif gücü değiştirmiyor sadece çıkış gerilimini değiştiriyor.reaktif arttığında çıkış gerilimi artarken çıkış akımı düşüyor ve aktif güç sabit kalıyor.Bizzat denedim az önce :)

enterkonnekte şebekeye parelel bağlı altarnatörler, ikaz akımı artırılırsa indüktif olarak reaktif üretimi olup, Şebeke gerilimini yükseltmeye çalışır.altarnatör akımı yüksektir. ikaz akımı düşürülürse yani cos1'den aşağı olursa kapasitif olarak çalışır akım yine yüksektir.şebeke gerilimini düşürmeye çalışır. karekteristik olarak (V) eğrisi ortaya çıkar.( reaktif güç=U*I*1,73*sin ) bu yüzden reaktife ihtiyaç olmaz ise cos1de çalışmak uygun olacaktır.

Reaktif güç üretmek için de biz santralde enerji harcıyoruz. Türbin girişindeki throttle vana açma ve kapama gereksinimini görünür güç (S) den almaktadır. Biz uyartımı artırdığımızda aktif güç sabit kalırken reaktif güç artar. Reaktif gücün artması demek görünür gücün de artması demektir ki buda vananın daha çok açması ve daha çok yakıt kullanılması manasına gelmektedir. Açıklayıcı olabilmişimdir inşallah.

biz uyartımı artırdığımızda aktif güç sabit kalırken reaktif güç artar,reaktif gücün artması demek, görünür gücün artması demektir diyorsun.aktif(görünür) güç hem sabit kalır,hem artar diyorsun ben herhangi birşey anlamadım. benim bildiğim alternatörlerde aktif gücü (görünür güç) artırmanın tek yolu tahrik eden makinanın gücünü artırmaktır.örneğin hidro elektrik ise yapısına göre türbin ayar kanatları,çark kanatları,düze gibi elemanların ayarlarını açıp suyun debisini artırarak altarnatörün aktif yükü artırılabilir.deyilse reaktifi artırıp azaltmakla altarnatörün yükünü değiştiremezsiniz.size daha başka bir örnek vereyim diyelim 100 mw hidro elektrik satral var enterkonnekteye parelel bağlı ve100mw tam yükte çalışıyor. ikazı artırarak reaktifi 50mgvar yükseltik. 100mw yükte degişiklikmi olacak? kesinlikle hayır.hiç bir değişiklik olmaz.diyelim enterkonnektede bir arızadan dolayı bazı kesiciler açtı ring koptu 100mw santral belli bir kesimi müstakil olarak beslemeye başladı. yük 75mw civarında bu santralın yükünü değiştiremezsiniz santralın yükü artık alıcılara bağlıdır.ancak ikazı artırıp,azaltmakla,gerilime göre yükte çok az değişim yapabilirsiniz.yükü artırcı düğmelere bassanız dahi sistem algılamaz.ne zaman beslenen yerden bazı alıcılar devreden çıktı veya devreye girdi santralın yükü o zaman degişir değişime göre harcamış olduğu su da değişir.ne kadar iş, o kadar su. ne kadar iş o kadar yakıt

Sn. crespo34,
Enerji santrallerinde hem aktif, hem de reaktif güç üretilir. Bunların vektöryel toplamına da görünür güç denir. S2=P2+Q2.
Reaktif güç; iş yapmayan güçtür. Dolayısıyla bunu azaltmak, yoketmek için uğraşırız. Çünkü çekilen bu iş yapmayan güç, hatlardan çekilen akımın artmasına, dolayısıyla da maliyetlerin artmasına neden olur.
Yanlız reaktif gücün de iki çeşiti var. Bunlardan birisi motor gibi endüktif yüklerin çektiği güç, diğeri de kondansatör gibi kapasitif yüklerin çektiği güç.
Ve en önemli kısmı burada geliyor,
işte bu kapasitif ve endüktif yüklerin çektikleri güçler birbirini yokederler. Biz de bu özelliği kullanarak kompanzasyon uygulamalarıyla reaktif gücü azaltmaya çalışırız.
Yardımcı olabilmişimdir inşallah.

1974 burdur ' Alıntı:
biz uyartımı artırdığımızda aktif güç sabit kalırken reaktif güç artar,reaktif gücün artması demek, görünür gücün artması demektir diyorsun.aktif(görünür) güç hem sabit kalır,hem artar diyorsun ben herhangi birşey anlamadım. benim bildiğim alternatörlerde aktif gücü (görünür güç) artırmanın tek yolu tahrik eden makinanın gücünü artırmaktır.örneğin hidro elektrik ise yapısına göre türbin ayar kanatları,çark kanatları,düze gibi elemanların ayarlarını açıp suyun debisini artırarak altarnatörün aktif yükü artırılabilir.deyilse reaktifi artırıp azaltmakla altarnatörün yükünü değiştiremezsiniz.size daha başka bir örnek vereyim diyelim 100 mw hidro elektrik satral var enterkonnekteye parelel bağlı ve100mw tam yükte çalışıyor. ikazı artırarak reaktifi 50mgvar yükseltik. 100mw yükte degişiklikmi olacak? kesinlikle hayır.hiç bir değişiklik olmaz.diyelim enterkonnektede bir arızadan dolayı bazı kesiciler açtı ring koptu 100mw santral belli bir kesimi müstakil olarak beslemeye başladı. yük 75mw civarında bu santralın yükünü değiştiremezsiniz santralın yükü artık alıcılara bağlıdır.ancak ikazı artırıp,azaltmakla,gerilime göre yükte çok az değişim yapabilirsiniz.yükü artırcı düğmelere bassanız dahi sistem algılamaz.ne zaman beslenen yerden bazı alıcılar devreden çıktı veya devreye girdi santralın yükü o zaman degişir değişime göre harcamış olduğu su da değişir.ne kadar iş, o kadar su. ne kadar iş o kadar yakıt
Sayın 1974 söylediklerim galiba tarafınızdan tam anlaşılmamış veya yazdıklarım tam anlaşılır değil. 3 farklı güç vardır
1.Görünür güç
2.Aktif güç
3.Reaktif güç
Görünür güç aktif ve reaktif güçlerin karelerinin toplamının kareköküne eşittir.
Benim söylediğim uyartımı artırdığımızda reaktif güç artar ancak aktif güç sabit kalır. Dolayısı ile görünür güç( aktif güç değil) de artar. Türbin giriş vanası (gaz türbini için) açma-kapama komutunu görünür güçe göre yaptığı içinde reaktif arttığında aktif sabit kalsada vana açar ve daha fazla yakıt kullanılır.Anlatabildiysem sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri