Elektrik saatim arızalıysa ne yapmalıyım?

Kullanmış olduğum binanın elektrik kutusunda tüm saatlerin digital olduğu halde benim dairenin saatinini analog olduğunu farkettim. tedaş yetkilileri sanırım tüm saatileri değiştirmiş fakat benimkini ne hikmetse es geçmiş neden değiştirmemişler acaba bu konuda bilgisi olan varmı...
Birde saatte bir anormallik keşfettim. şöyleki: saatin camına parmağımla vurduğum zaman kendi kendine dönmekte. yani içindeki sağdan sola doğru ilerleyen çubuk ben vurdukça kendi kendine dönüyor bir nevi yalama olmuş sallanıyor içinde..... bu saat sizce bu şekilde olunca azmı elektrik harcaması yapar çokmu harcar.. ve eğer bozuksa saat bana bir ceza gelirmi ne yapmam gerekiyor.....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
10 yılını doldurmuş mekanik sayaçlar değiştiriliyor 10 yıldan yeniysa değiştirmemiş olabilirler. bir dilekçe ile tedaşa başvurabilirsiniz. sökülen tüm sayaçlar tedaş tarafından muayene istasyonlarına gönderilirler. üzerinde oynanmamış sayaçlar tedaş depolarına kaldırılır ve 10 yıl içerisinde imah edilirler.muayene sonucu üzerinde kaçak elektrik kullanılmak üzere müdahale edilmiş sayaç abonelerinede yasada öngörülen cezalar tahakkuk ettirilir. sizin bahseddiğiniz skalada oynama ise normal kabul edilebilir veya mekanikslel bir arıza olabilir bu ceza gerektirecek bir durum değildir.slm

Bir lojmanda kalırken bu arızaya benzer bir durumla ben de karşılaşmıştım. Elimle sayacı yukarı doğru tuttuğumda sayaç daha hızlı dönmüştü. Bunu TEDAŞ arıza yetkilileri fark etmişti. Hatta dediler faturayı yazan arkadaşa söyleyin bunu dijitalle değiştirsin demişlerdi. Rezistans Abimizin dediği gibi sizle bir alakası yok..Geldiklerinde fark ederlerse zaten gerekli işlemleri yaparlar..saygılar ve sevgiler..

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri