Elektrik süpürgesi sigorta attırıyor

Cemo94

Üye
Herkese merhabalar kısmetse yaza yeni evime taşınacağım evde ufak tefek temizlik işleri için elektrikli süpürge çalıştırmak istedik ancak prize bağlayıp çalıştırınca kaçak akım attı. İşin garip kısmı mutfak ve salonda bir problem olmadı ancak kalan 3 odada da direk attırdı. Problem ne olabilir? Evin prizlerini kendim değiştirmiştim kabloları yanlış bağlamış olabilir miyim? (Bina biraz eski elektrik tesisatını kim çekmişse topraklama,nötr,faz aynı renk kablolar kullanmış) Değiştirdiğim prizleri denemek için hepsinde telefon şarj aleti çalıştırdım hepsi çalışıyordu ama yüksek akım çeken bir aleti takar takmaz sigortayı attırdı. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Içine su gitmiştir ondan dolayı atmıştır başıma geldiği için biliyorum

Nötr/toprak bağlantıları ters bağlanmış ola-
bilir.Öncelikle,o durumu gözden geçirin.
Cevabınız için teşekkür ediyorum hocam. Peki nötr ve toprak ters bağlandığında şarj aletini bağladığımda da atması gerekmez miydi? Yoksa az akım çeken cihazlarda problem olmuyor mu?

Içine su gitmiştir ondan dolayı atmıştır başıma geldiği için biliyorum
Hocam su gitmiş olamaz çünkü su ile hiç uğraşmadık. Salon ve mutfaktaki prizlere taktığımızda bir problem olmadı ayrıca

Nötür ile toprak arasında topraklama iyiyse kacak akım rölesi varsa atar

Cevabınız için teşekkür ediyorum hocam. Peki nötr ve toprak ters bağlandığında şarj aletini bağladığımda da atması gerekmez miydi? Yoksa az akım çeken cihazlarda problem olmuyor mu?

Hocam su gitmiş olamaz çünkü su ile hiç uğraşmadık. Salon ve mutfaktaki prizlere taktığımızda bir problem olmadı ayrıca
Şar cihazında topraklama iletkeni yok. Arızalı gördüğünü prizlerde, elektrık olmıyan kabloları yed değiştir. Önce birinde yap dene..

Zeybek ustam sonuç olarak faz ile topraktan devreyi tamamliyorsa atmaz mı nötür yerine topraktan alıyor

Şar cihazında topraklama iletkeni yok. Arızalı gördüğünü prizlerde, elektrık olmıyan kabloları yed değiştir. Önce birinde yap dene..
Dediğinizi deneyeceğim hocam teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri