Elektrik süpürgesi motoruna bağlantı nasıl yapılır

İyi günler elektrik süpürgesi motorunu nasıl baglayabilirim yardimci olabilirmisiniz. Teşekkür ederim.
20190527_131551.jpg
20190527_131601.jpg
20190527_131620.jpg

baskılı devrenin arkasını da görelim de iyice emin olalım.

Hemen atiyorum

Ekli dosyalar

• 20190527_153522.jpg
    20190527_153522.jpg
    237 KB · Görüntüleme: 68
soğuk lehimler görülüyor, anlayan birinin devrenin alt tarafını Lehim havya aletiyle düzetmek gerekiyor..

bu parçaların hepsini siz mi dağıttınız süpürgenin içinden

Eski bir makineden soktum başka bir makineye aktarmak istiyorum tam güçte çalışsın yeterli benim için. Güç ayarına gerek yok. Farklı bir bağlantıda onerebilirmisiniz.

6-7 arası 220v verince tam güçte çalışır.
Screenshot_20190527-170903.jpeg

Kapasitor veya devre karti olmazsa bir sıkıntı olurmu bu şekilde kullanabilirmiyim.

devre kartı motorun hız ayarı için. kapasitör ise motorun ürettiği elektriksel parazitleri sönümlemek için.
bu ikisi olmasa da motor çalışır ama kondanssatörü motora paralel bağlayın bence.

Aynı motoru kullanan Philps süpürge var evde. Motorunu değiştirdim yakında. Kondansatör yoktu ama termik vardı. Motor gövdesinde bir yuvası vardı. Süpürge çalışırken tüplü tv"de parazit de oluşmuyor. Acaba yeni motorlar parazit yapmıyor mu?

bu, motorun yeni veya eski olmasıyla ilgili değil yapısıyla ilgili. burdaki motor universal diye de bilinen fırçalı (kömürlü) bir motor türü. bu motorun çalışması sırasında kömürler sabit, ona temas kollektör dilimleri hareketli olduğu için mutlaka bir ark oluşacaktır. dolayısıyla bir elektriksel gürültü üretecektir. elinizde gerekli ekipman varsa parazitik sinyal şeklindeki bu gürültüyü tespit edebilirsiniz. kondansatör işte bu parazit sinyalini filtre eder.
bir somut örnek vereyim: radyolarda uzun dalga ve orta dalga yayını yapıldığı yıllarda radyo dinlemek bazen eziyet olurdu. yola yakın bir evde oturuyorsanız yoldan geçen arabaların yaydığı paraziti radyoda cazırtı şeklinde dinliyordunuz (egzos gürültüsünü kastetmiyorum). bu eski radyolardan elinizde çalışır durumda olan varsa denemenizi tavsiye ederim.
bu arada sizin tüplü tv'de demek ki iyi bir filtre devresi var. parazit sinyalini o yüzden duymuyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri