Elektrik projesini incelerken nelere dikkat edilmeli?

futureng

Üye
Bir elektrik projesini incelerken. Temel olarak nelere dikkat edilmeli neler olmalı? Eksikler nasıl tespit edilir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Teşekkür ederim. Burada bazı bilgiler var ama benim istediğim elektrik tesisat projeleri ile ilgili. Örneğin her dairede anahtar tipleri varmı? kaçak akım rölesi konulmuş mu hesabı doğrumu? jenaratör mevcut gücü karşılıyor mu:? Topraklama-yıldırı-Sigorta seçimleri-Armatür seçimleri vb.. inceleme hakkında gerekiyor.

Yapı denetim firmasında yeni işe mi başladın yoksa?
Aslında bunları incelerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair topluca bir belge bulamazsın..
Biliyorsunuz ki Elektrik-elektronik alanı çok geniş...

Artık elektrik projeleri bir tesisin en kapsamlı projelendirme kısmı...
Bugün yeni yapılacaj bir okulun elektrik projesini bitirdim... Bir-kaç haftadır uğraşıyorum...
Aydınlatma- Kuvvetli akım prizleri- Data priz tesisatı - Yandın İhbar ve alarm tesisatı-Telefon- Televizyon -Seslendirme -Anons hepsi ayrı bir pafta ve ayrı birer proje...

Ama sorduğun soruya bir cevap olsun diye ,Bunların en önemlisi ve en dikkat edilmesi gereken kısmı ne diye sorarsan Kolon Şemaları derim...
Kolon şemaları bence projenin en can alıcı ve tekrar tekrar kontrol edilmesi gereken kısmı.
"Niye? diye sorarsan ...

"Kolon şemaları Projenin özeti " dir derim...
Ayrıca teklif,fiyatlandırma ,özellikle örneğin Bayındırlık projelerinde fiyatlandırmada en dikkat edilen kısım Kolon Şemalarıdır...

Topraklama -Yıldırım paratoner -sigorta seçimi bunlarla ilgili bilgi ve dikkat edilmesi gereken hususları
"Teknikc Şartnamelerden " bulabilirsin...
Teknik Şartnameler nelere dikkat etmen gerektiği hususunda sana bilgi verecektir....
Sana bir örnek:

Ekli dosyalar

• Sartname_Yangin Alarm.rar
    230 KB · Görüntüleme: 147
  • örnek.rar
    285.2 KB · Görüntüleme: 181
Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap ve dosyalar için ve zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler bana ışık tutacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri