Elektrik projesi mesleki yardım!!!

arkadaşlar chiron marka bir cnc tezgahının elektrik projesinde A- İLE başlıyan kısım ve resimde belirttim kısımlar neyi ifade etmekdedir yardımcı olursanız sevinirim...
IMG_4175.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
A ile başlayan kısımlar sanırım Trifaze Şebeke sistemini temsil ediyor. (3 Faz R-S-T)
Hemen sol altındaki sembol Termik Rölenin NC kontaklarına benziyor ama emin değilim norm bana farklı geldi. Alman normu sanırım.
onun altındaki sembolün sol yanındaki yazıya bakarak;
X8=16 PINS PLUG yazıyor
Galiba onlar bir çeşit 3'lü soket grubu. Sembolün hemen yanında *X8 ifadesi var.
Sağdaki tek başına kalan sembol ise LED ya da ışık gibi bir şey ama onun hakkında hiçbir fikrim yok altında ikinci soğutma vanası yazıyor. Çözemedim ne olduğunu.

Not: Yazdıklarım kesinlikle doğru diye bir şey demiyorum sadece tahmin yürüttüm. Zaten norm bana yabancı geldi ya da ben kumanda devreleriyle uzun zamandır uğraşmadığım için unuttum.
Kumanda otomasyon bilgisi daha iyi olanlar yorum yapana kadar bekleyin bence.

arkadaşlar chiron marka bir cnc tezgahının elektrik projesinde A- İLE başlıyan kısım ve resimde belirttim kısımlar neyi ifade etmekdedir yardımcı olursanız sevinirim...

Nasil bir proje bu?tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Isaretli yerler Motor sürücüsü, gerilim girisi, schützschalter, Motor girisi.

Nasil bir proje bu?tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Isaretli yerler Motor sürücüsü, gerilim girisi, schützschalter, Motor girisi.
bu arızalı bir makinanın elektrik projesinin bir kısmı arızalı olan kısımın .Bende yeni mühendisim alman terimler ve bazı şekiller internette bulamadım ondan buraya yazdım.

EnUstdekı işaretli kısım 3 faz besleme girişi ortadaki kısım, termık manyetik şartel, altakı işaretli kısım, sökulebilir baglantı fiş priz. Motor kabloları için, fiş priz var, gerektiğinde oradan sökülüyor.

EnUstdekı işaretli kısım 3 faz besleme girişi ortadaki kısım, termık manyetik şartel, altakı işaretli kısım, sökulebilir baglantı fiş priz. Motor kabloları için, fiş priz var, gerektiğinde oradan sökülüyor.
en üsteki A-OB Lİ Kısım neyi ifade ediyor peki plc deki bağlantı yerimi yada başka yerdeki yerimi? başka yerse nere mesela

en üsteki A-OB Lİ Kısım neyi ifade ediyor peki plc deki bağlantı yerimi yada başka yerdeki yerimi? başka yerse nere mesela
sistem veya cıhazın 3 faz güç beslemesi.. Kumanda gerimi bir başka sayfada genelde ilk sayfada bulunur, 2 faz, 380 volt girişli trafodan 220 veya + 24 volt cıkıslı kumanda trafosu ıle lede edılır. Orta alta işeretlı enstuman ıse, cisimden yansımalıu fotosel demek. Üzerınde Y.6, valf/ventildir. Daha da ıhtıyacınız var ıse, sayfaları ıster buradan ıster özelden atın, bildiklerimizi paylaşalaım.

Sayfanın üst sol tarafında yazan A bu kabloların A-08 sayfasından 1-3-5 nolu bölümlerden geldiğini gösteriyor ortadaki kırmızı işaret ise 0,16-0,24 arası ayarlı termik şaltee motor koruma şalteride denir termik manyetik şalter de alttaki kırmızı işaret ise solda yazılmış sökülebilir soket diye panonun yanında X8 soketi olmalı bu kabloların bağlı olduğu sağ taraftaki işaret ise soğutma ısı valfinin altında sanırım ısıya ayarlı bir termostad var onu gösteriyor o termostad kontak vermeden bu valf çalışmıyor tercüme de ışık diye çıkıyor ama soğutma valfinin altında olması ışıkla alakalı olamaz soğutma valflerinin genel çalışma mantığı bir ısı algılayıcı (genellikle termostad deriz)ısıyı algılar bu termostad ın bulunduğu bölge ısınınca kontağı elektrik geçirerek soğutma fanı veya valfini çalıştırır

Yukarıdan aşağıya sırayla; 1)Üçfaz beslemenin nereden geldiğini gösteren kod 2)Motor koruma şalteri 3) Tak çıkar bağlantı (Makina Fiş-Priz) 4) Optokuplör ile devreye giren soğutma ventili

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri