Elektrik Proje Onayı Nasıl Oluyor?

__gokmen

Üye
İyi günler,

Elektrik projesi hazırlama tecrübem var, kendi ofisimi açmayı düşünüyorum. Ama şimdiye kadar sadece proje hazırlamasında çalıştım, onay aşamasını hiç yapmadım. Mesela bir apartman, yurt, otel gibi bir yerin elektrik projesini hazırladık, çıktısını aldık. Projeyi onay için nereye götüreceğiz? Yerin bulunduğu ilçe belediyesine mi, bedaş gibi bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine mi, kısacası projeyi aldık, nerelere götüreceğiz, onay süreçleri nelerdir. İstanbul'da ikamet ediyorum, İstanbul'da bu işi yapıp, bir proje onayını gösterebilecek olan varsa iyi olur aslında.

Şimdiden teşekkür ederim.

İyi günler,

Elektrik projesi hazırlama tecrübem var, kendi ofisimi açmayı düşünüyorum. Ama şimdiye kadar sadece proje hazırlamasında çalıştım, onay aşamasını hiç yapmadım. Mesela bir apartman, yurt, otel gibi bir yerin elektrik projesini hazırladık, çıktısını aldık. Projeyi onay için nereye götüreceğiz? Yerin bulunduğu ilçe belediyesine mi, bedaş gibi bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine mi, kısacası projeyi aldık, nerelere götüreceğiz, onay süreçleri nelerdir. İstanbul'da ikamet ediyorum, İstanbul'da bu işi yapıp, bir proje onayını gösterebilecek olan varsa iyi olur aslında.

Şimdiden teşekkür ederim.
Ben gebze de bu işleri yapan biriyle görüşmütüm daha önce bunlar mühendislik firması ve bir mühendise projeyi imzalatıp sepaş gebze müdürlüğünde onaylatıyorlardı ve proje bazında para alıyorlardı.O zaman ki fiyatları sayaç 80 tl proje 80 tl idi.

Teşekkürler, ama sanırım bazı projeler için belediye fen işlerinin onayı da gerekiyor diye duymuştum sanki.

ruhsat projeleri belediyeden geçer.

Tekrardan iyi günler,

Yeni şirket kurduk diyelim, bunun proje onayı yapabilmesi için yapması gereken basamanklar nelerdir acaba? Büyük şehir veya ilçe belediyelerine bir tür kayıt olması gerekiyor mu? Bildiğim kadarıyla EMO büro tescili ve SMM belgesi zaten gerekiyor. Teşekkürler.

proje şirketinde çalışıyor olsanız bile çizilen projelerde proje müellifi yerine şirket imzası aranmaz. müellifin imzası aranır. belediyelere giderek ikametgah, vesikalık, diploma örneği vs. ile beraber cûzzî bir miktar harç yatırarak kayıt yaptırıyorsunuz.

proje şirketinde çalışıyor olsanız bile çizilen projelerde proje müellifi yerine şirket imzası aranmaz. müellifin imzası aranır. belediyelere giderek ikametgah, vesikalık, diploma örneği vs. ile beraber cûzzî bir miktar harç yatırarak kayıt yaptırıyorsunuz.

Teşekkür ederim. Peki her ilçe belediyesine ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerkiyor mu, yoksa il belediyesine kayıt yaptırdıktan sonra, ilçe belediyelerde de onay yaptırabilir miyiz?

il belediyesi diye birşey yok. il belediyesi aslında merkez ilçe belediyesidir. mesela A merkez olsun B ve C ilçe olsun. siz B ilçesinde bulunan bir parsel için proje çizeceksiniz. bu durumda merkez ilçe A ve C ilçelerine kayıt yaptırmanıza gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri