Elektrik Proje Keşif ve Metrajı Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar,

Öncelikle bu konuda sizlerden ricam gerçekten bildiğinden emin olan arkadaşların yönlendirme yapmasıdır.

Forumda sürekli konudan konuya atlayarak dağılmalar yaşansın istemiyorum.
Yeni mezun bir Elk Müh hiç daha önce keşif metraj yapmamışken bile bu konuda bizlerin yönlendirmeleriyle neyi nasıl yapacagını anlamalı ve öğrenmeli...

Elimizde kuvvetli akım ve ayıf akım paftaları var proje okumaya ilk hangi projeden başlanmalı püf noktaları atlanmaması gerekenler bir binada olmazsa olmazlar bu gibi her türlü mesleki deneyimimizi paylaşalım. Şimdiden hepinize teşekkürler...

Arkadaşlar,

Öncelikle bu konuda sizlerden ricam gerçekten bildiğinden emin olan arkadaşların yönlendirme yapmasıdır.

Forumda sürekli konudan konuya atlayarak dağılmalar yaşansın istemiyorum.
Yeni mezun bir Elk Müh hiç daha önce keşif metraj yapmamışken bile bu konuda bizlerin yönlendirmeleriyle neyi nasıl yapacagını anlamalı ve öğrenmeli...

Elimizde kuvvetli akım ve ayıf akım paftaları var proje okumaya ilk hangi projeden başlanmalı püf noktaları atlanmaması gerekenler bir binada olmazsa olmazlar bu gibi her türlü mesleki deneyimimizi paylaşalım. Şimdiden hepinize teşekkürler...

Sn Sezen__doğan bilgi paylaşımını sonuna kadar savunan stajyerim olsun,teknisyenim olsun,teknikerim olsun en ufak detayına kadar bana sorulanları cevaplama gayretinde olan bir teknik elemanım. Ancak şunu belirtmek isterim yazınızın 2.paragrafındaki kısma pek katılmıyorum çünkü bakarak birşeyler öğrenilmiş olsaydı kediler kasap olurdu. Bırakın yeni mezun meslektaşımıza bilgiler verip sonra neyi nasıl yapacağını bilmesini beklemeyi bu mesleğe yıllarını vermiş meslektaşlarımızın bile hiç olmayacak hata ve yanlışlar yaptığına şahit oluyoruz bunları yazmaya kalksam en az 5 cilt roman olur.
Sizlere başlangıç olarak tavsiyem meslek liselerinin proje kitapları var önce onu bir özümseyerek baştan sona okumanız siz iskeleti oluşturmalısınızki üzerine yapıyı yavaş yavaş oturtabilesiniz. Bu bağlamda edinmekte olduğunuz temel bilgilerle ilgili kafanıza takılan kısımları burda sorabilirsiniz aksi taktirde bu kadar geniş bir konuyu birkaç sayfa yazıyla açıklarım ben demek kandırmaca olur.

Sn Sezen__doğan bilgi paylaşımını sonuna kadar savunan stajyerim olsun,teknisyenim olsun,teknikerim olsun en ufak detayına kadar bana sorulanları cevaplama gayretinde olan bir teknik elemanım. Ancak şunu belirtmek isterim yazınızın 2.paragrafındaki kısma pek katılmıyorum çünkü bakarak birşeyler öğrenilmiş olsaydı kediler kasap olurdu. Bırakın yeni mezun meslektaşımıza bilgiler verip sonra neyi nasıl yapacağını bilmesini beklemeyi bu mesleğe yıllarını vermiş meslektaşlarımızın bile hiç olmayacak hata ve yanlışlar yaptığına şahit oluyoruz bunları yazmaya kalksam en az 5 cilt roman olur.
Sizlere başlangıç olarak tavsiyem meslek liselerinin proje kitapları var önce onu bir özümseyerek baştan sona okumanız siz iskeleti oluşturmalısınızki üzerine yapıyı yavaş yavaş oturtabilesiniz. Bu bağlamda edinmekte olduğunuz temel bilgilerle ilgili kafanıza takılan kısımları burda sorabilirsiniz aksi taktirde bu kadar geniş bir konuyu birkaç sayfa yazıyla açıklarım ben demek kandırmaca olur.

Tabiki anlatmakla tamamen öğrenilecek birşey değil asıl uygulamada tamamen oturacaktır bilgiler fakat benim istediğim elimizden geldiğince paylaşarak iskeleti oluşturmaya çalışmak... Sizde tahmin edersiniz ki bu konuyu açıp okuyan arkadaşlar sadece burayla sınırlı kalmayıp gerekli dökümanlardanda faydalanacaktır bizlere düşen ise yönlendirmek tavsiyelerde bulunmak ve anlayamadıkları yerde yardımcı olmaktır Sizinde bu konuda deneyimlerinizi esirgemeyip katkıda bulunacagınızı ümid ediyorum....

kesinlikle katılıyorum.uygulamada bu belli olacaktır.hata yapa yapa doğruyu buluruz muhakkak.ama hata yapmamak için de çok titiz davranmalıyız.

Arkadaşlar bu işin özü esasen fillet komutudur..Kullanımda fi olarak yazılır. Bu komuu kullanarak block olan tum ekipmanları saymak mümkündür. Nitekim bu komut üzerinde biraz çalıştığınızda block olmayan ekipmanlar üzerindede sayma yeteneğiniz gelişir...Ayrıca d (distance) bu komutlada metraj olan kısmıları cıkarark keşfi kolaylatırmak mümkün...İnanın bu kadar basit...Tabiki arada komutlar var ama bu komutlar epey işinizi görecektir... MMT MÜHENDİSLİK ANKARA ELEKTRİK KEŞİF METRAJ PROJE

Arkadaşlar, keşif yapabilmek sadece bir kaç komut ile yapılabilecek birşey değildir. Öncelikle sistem çözümü yapmalı ve kullanılacak/kullanılması gereken tüm ekipmanların farkında olmanız gerekmektedir.
Bundan sonra mümkün olanları projeden sayarak mümkün olmayanları da sistem tamamlama olarak kendi prensiplerinize göre tamamlarsınız. Projede olmayan ana ekipmanlar genellikle tek hat/kolon şemalarında belirtilmiştir ya da açıklama olarak.
Bunlara dikkat ederek bir kaç keşif yaparsanız zamanla zaten tecrübelerle doğru yolu bulursunuz.

Yine de yardım isteyen arkadaşlara yardım etmek isterim.

şahsi olsun yada herhangi bir şirket için, en önemli departmanlardan biridir teklif hazırlama ve satın alma;
genel anlamda işin tanımı:

-projede ki şartname ve ilgili ülkenin yönetmeliklerini inceleme/bilme (özellikle yurtdışı işleri adına!)
-marka listesi inceleme (varsa! boşa kürek çekmezsin)
-teklif formu oluştrma (o.g. / a.g. ile ilgili her sistemi tüm ayrıntıları ile çıkarmak ki hatasız teklif adına deneyim/bilgi gerektirir!)
-işçilikler
-çıkarılan kalemler adına metraj çalışması (az/orta düzey autocad bilgisi yeter!)
-fiyatlandırma
-analiz (doğrudan/dolaylı giderler - kar vs.)

kolay gelsin.

Yeni mezun veya öğrenimi devam eden arkadaşların biraz daha farklı bir bakış açısı kazandırmak açısından söylüyorum ki ; Elektrik Projesi Sadece İç Tesisat Projesinden İBARET DEĞİLDİR.

AG-YG şehir Şebeke projeleri;
E.N.H projeleri
154, 380 KV E.N.H projeleri
Şalt tesisi
Elektrik Üretim Tesisleri projelendirmesi
Endüstriyel Tesis projelendirmeleri
Otomasyon projeleri
ve benim bile bilmediğim projelendirmeler var.Birazda bu konulara yönlenip kendinizi uzmanlaştırmanızı tavsiye ederim.

nedense bazı arkadaşlar keşif, metraj, yaklaşık hesap vs. diyince tek anladıkları kablo uzunluğunu ölçmek oluyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri