Elektrik Proje Çizim Bedeli

gorki027

Üye
Saygıdeğer meslektaşlarım..Ben 4 yıllık mezun elektrik mühendisiyim şimdiye kadar mesleki deneyimlerim arasında elektrik proje çizimi yoktu..askerden döndükten sonra kendi mühendislik büromu kurmaya cesaret ettim ancak bir takım sorularım ve sorunlarım var...piyasada işlerin nasıl işlediğine dair çok fazla bir bilgim yok..yönetmeliklerden ve katıldığım EMO eğitimlerinden anladığım kadarıyla proje fiyatlandırma konusunda bir takım kriterler (en az ücretler tanımlar) dikkate alınarak proje çizim bedeli ortaya çıkıyor ancak bana biraz karışık geldi..Bunu bazit bir örnekle bana yardım etmenizi rica ediyorum.Kendi örneğimi verecek olursam..
Bir villa projesi olsun alt kat 100m^2
1.kat 120 m^2 gibi olsun
bu kadar veri ile yola çıkacak olursak böyle bir villanın proje çizim bedeli nasıl belirlenecek.
Bunların her ikisinide hesaplarken bu en az ücretler kitapçığından mı yararlanıyoruz..nasıl yararlanılıyor..yapının sınıfı m^2'si vs ayarıca kitapçıktan bakmak gerekiyor zannedersem ama tam anlamıyla keşfedebilmiş değilim..Bu gibi bir iki örnekle nasıl fiyatlandıracağımı bilebilirsem sonrası kolay olur diye düşünüyorum..
Bu arada Villanın Bursa il merkezinde olduğunu varsayalım...
Ayrıca bu projenin uygulaması yapılacak olursa bu kez teklifimizi kabaca nasıl oluşturabiliriz..Belki büyük bir kısmınız için bu sorduklarım çok boş yada kolay geliyor olabilir ancak şartlar beni buna zorladı kendi ayaklarımın üzerinde durmam vs için bu ofis açma kararını almak zorunda kaldım..yardımlarınız ve destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler..Kafamın biraz da olsa rahata çıkması açıısından cevaplarınızı bekliyorum..

Saygılarımla

Proje çizimlerinde mekanın yeri fiyat ücretine tabii sayılmıyor diye biliyorum o konuyu iyice araştırmanızda fayda var . Aslında daha etkin çözüm alınması amacıyla başkasına sorulabilir tabi ama. Mekan detayı önemli diye biliyorum m2 değilde mekanın iç dizaynı söz konusu sanırsam. Oda sayısı Merdiven faktörleri gibi.

m2 bazında proje bedeli alırsın. Hesaplama yöntemi emo nun sitesinde bulunan en az ücret tanımlarındadır.

Merhaba meslektaşım... sorunun çözümü konusunda herhangi bir bilgi edinebildin mi acaba? bende seninle aynı durumda sayılırım ve buna benzer bilgilere benimde ihtiyacım var şu anda... ulaşabildiğin bilgileri bizimlede paylaşırsan seviniriz... :)

Değerli arkadaşlarım ,emonun fiyat kitabının arkasında nasıl hesaplanacağı belirtmiş olması lazım.(Belirtilmemiş ise şehrinizdeki emo şube müdürlüğüne sormanızda tavsiye var.)

Kabaca açıklamaya çalışım sizlere.

örnek:
İnşaat alanı :200 m2
sınıfı :3.sınıf (Yapı sınıfını emonun yayınladığı fiyat kitabında mevcut )

Bir konut projeniz var.

Emonun kitabındaki listeye bakıyoruz

200 m2 3.sınıf yapıların fiyatlarına ;

3200 tl yazıyor..(örnek)

3200 un yarısını alıyoruz : 1600 TL bu tutar oda fiyatıdır.Bunun %4 ü yane 64 tl sini odaya harç parası

geriye kalan 1536 tl de sizin yalnız piyasa da öyle fiyat kırımları oluyor ki şu gördüğünüz fiyattaki projeyi 250-500 gibi rakamlara çizen mühendisler var...
ÇÜNKÜ GÜNÜMÜZ TÜRKİYE DE PROJE YE KİMSE PARA VERMEK İSTEMİYOR......

benim bulunduğum bölgede bu tip projeye ödenecek fiyat maksimum 150 TL dir. şu an burada normal daire projeleri 70 ile 100 TL çizilmektedir.

gerçekten proje fiyatları vahim durumda...

Değerli arkadaşlarım ,emonun fiyat kitabının arkasında nasıl hesaplanacağı belirtmiş olması lazım.(Belirtilmemiş ise şehrinizdeki emo şube müdürlüğüne sormanızda tavsiye var.)

Kabaca açıklamaya çalışım sizlere.

örnek:
İnşaat alanı :200 m2
sınıfı :3.sınıf (Yapı sınıfını emonun yayınladığı fiyat kitabında mevcut )

Bir konut projeniz var.

Emonun kitabındaki listeye bakıyoruz

200 m2 3.sınıf yapıların fiyatlarına ;

3200 tl yazıyor..(örnek)

3200 un yarısını alıyoruz : 1600 TL bu tutar oda fiyatıdır.Bunun %4 ü yane 64 tl sini odaya harç parası

geriye kalan 1536 tl de sizin yalnız piyasa da öyle fiyat kırımları oluyor ki şu gördüğünüz fiyattaki projeyi 250-500 gibi rakamlara çizen mühendisler var...
ÇÜNKÜ GÜNÜMÜZ TÜRKİYE DE PROJE YE KİMSE PARA VERMEK İSTEMİYOR......

EMO'nun yayınladığı asgari fiyatları takan yok piyasada...EMO fiyatlarının yarısını alacaksın.Tabii piyasa şartlarına göre onunda yarını:) Bu yüzden genelde fiyat durumları çok vahim.Pek birşey bırakmıyor...Eline kontrolkalemi ve pense alan elektrikçiyim diye piyasaya çıkıyor.Ben Autocad biliyorum,sembolleri tanıyorum diyende Projeciyim diye çıkıyor piyasaya ve malum Piyasanın Anasını ağlatıyorlar...

EMO'nun yayınladığı asgari fiyatları takan yok piyasada...EMO fiyatlarının yarısını alacaksın.Tabii piyasa şartlarına göre onunda yarını:) Bu yüzden genelde fiyat durumları çok vahim.Pek birşey bırakmıyor...Eline kontrolkalemi ve pense alan elektrikçiyim diye piyasaya çıkıyor.Ben Autocad biliyorum,sembolleri tanıyorum diyende Projeciyim diye çıkıyor piyasaya ve malum Piyasanın Anasını ağlatıyorlar...

Çok haklısınız bu konuda EMO çok pasif. Hem proje kontrol açısından hem de proje çizim asgari bedellerinin uygulamada kontrolü ve cezai yaptırımı açısından. Sistem değişmeli proje kontrolü için emo telefonla mühendis çağırıyor ahmet abi gelsene kontrol edilmesi gereken projeler var ! sistem bu şekilde işlememeli !

Yanlış anlamayın moralinizi bozmak istemem. Yukarıda okuduklarıma göre siz ayaklarınız üzerinde durabilmek için iş yeri açmışsınız fakat birkaç ayda emekliyerek kapatmazsınız inşallah.Başarılı olmanız dileği ile.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri