Elektrik panosuna wifi kontaktör

orzala70

Üye
Herkese merhabalar;
Sürekli 220V 50A-60A arasında elektrik tüketen bir server sistemim var ara sıra cihazlarda kopmalar oluyor gidip sistemi tekrar açmam gerekiyor. İçerisinde 4 adet her biri 32A olacak şekilde bir sigorta kutusu var. Elimde bir adet wifi priz mevcut bu priz ile panoyu uzaktan açıp kapatmam lazım yani bütün enerjiyi kesip yeniden açmam lazım. Bir videoda görmüştüm daha büyük bir sistemi bu şekilde uzaktan açıp kapatıyorlardı ama bağlantı şeması nasıl bilmiyorum. Bilen arkadaşların yardımlarını fikirlerini bekliyorum.

Güç hattınıza uygun kontaktör takacaksınız. Bu kontaktörün açma kapama enerjisini wifi priz üzerinden verirseniz işinizi görür.
Elektrik kapanınca modem de kapanıyorsa geri açamazsınız.

orzala70

Üye
Max 80a akım tüketebilirim buna uygun bir kontaktör önerebilirmisiniz ?

Herkese merhabalar;
Sürekli 220V 50A-60A arasında elektrik tüketen bir server sistemim var ara sıra cihazlarda kopmalar oluyor gidip sistemi tekrar açmam gerekiyor. İçerisinde 4 adet her biri 32A olacak şekilde bir sigorta kutusu var. Elimde bir adet wifi priz mevcut bu priz ile panoyu uzaktan açıp kapatmam lazım yani bütün enerjiyi kesip yeniden açmam lazım. Bir videoda görmüştüm daha büyük bir sistemi bu şekilde uzaktan açıp kapatıyorlardı ama bağlantı şeması nasıl bilmiyorum. Bilen arkadaşların yardımlarını fikirlerini bekliyorum.
Telefon la bağlanan kontrolü role kartı var elektrik girişi röle üzerinden sisteme verirsin 1 tuşu na basınca kapatır sin 2 ki tuşu na basarak sistemi caliştirabsin

Erdem⁣

Üye
Bios'ta güç kesilip de tekrar geldiğinde sunucuyu tekrar başlatabilen bir özellik var. Ama anladığım kadarıyla birden fazla sunucunun olduğu bir sistemden bahsediyorsunuz.

Benim burada dikkatimi çeken nokta herhalde elektrik kesildiğinde ve aradan biraz zaman geçip de tekrar geldiğinde sunucuların otomatik olarak devreye girmesini istiyorsunuz. Wifi prizler güç kesildiğinde tekrar açık konuma geç diye programlanabiliyor mu? Eğer değilse güç kesilip tekrar geldiğinde panoya aç komutu gönderebilen harici bir devreye ihtiyaç olabilir.

Bir de güç var ama sunucunun koptuğu yazılımsal olarak tespit edilebiliyor mu. Eğer edilebiliyorsa bu devre hem bir sunucu koptuğunda hem de güç kesintisi olduğunda panoya güç verebilir. Böylece otomatik olarak çalışan bir sunucu sistemi kurulmuş olur.

serkan_48

Profesyonel Üye
Herkese merhabalar;
Bir işletim sistemi açık iken yani sistem masa üstü açık ve işlem yaparken enerjisini komple kesmek sistemi kapatmadan bu işlemi yapmak ne kadar sağlıklı.

Önerilerdeki gibi wifi destekli akıllı piriz ile bir kontaktörü kontrol edebilir sistemin enerjisini komple kestirebilirsiniz ancak bu durum ne kadar sağlıklı olur aklımda soru işaretleri var.

kolay gelsin.

Avize kumandası diye geçiyor sanırım 3-4 kanal kumanda devreleri var.
Bu devrelerin bir kanalı elektrik geldiği zaman çıkış verecek şekilde dizayn edilmiş.

memocan_55

Üye
Elektrik gelince tekrar çalışsın diyorsan eğer kontaktörü direkt enerjiye bağla arada her hangi bir cihazla uğraşma elektrik varsa kontaktör çeker yoksa çekmez