Elektrik panosu teknik sartnamesi

trytry

Üye
Merhaba,
Arazide iki tane pompayi calistirmak icin bir elektrik panosu koymak istiyoruz. Teknik sartnamesinin yazilmasi konusunda yardimci olabilir misiniz? 1 giris sigortasi, 2 kacak akim, 2 de trifaze sigorta uygun degerlerde secicem. Panonun sartnamesini yazarken ne yazmam gerekir? Bara, klemens, ip sinifi vs bir kac cumle ile teknik sartnamesini yzma konusunda yardimci olursaniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Panoyu,sac imalat yerine,harici tip CTP POLYESTER tip yapma düşünmenizde yarar var.

Sami hocam tesekkurler. Konuyla ilgili bisey danisacaktim size, ozel mesaj atabilir misiniz? Ben size o.m. Atamiyorum.

Başka önerilerde gelebiceğinden,buradan sormanız daha uygun değilmi ?

Ekli dosyalar

• a2f9ff47c9af71f8a4de0413768cf36d.pdf
    5 MB · Görüntüleme: 86
..ne var hocam ekli dosya da?
---------------
bu teknik şartname benim oldum olası ilgimi çekmiştir..vatandaş yazmış mesela..sorti linye şu kalınlıkta, boru şöyle böyle...
ya arkadaş bunlar zaten yönetmelikte genel teknik şartnamede var..zaten yapmak zorunda...
şimdi soru şu..teknik şartnameye ne yazılır ve ne yazılmaz?
bence önce proje yapılır..sonra projeye göre işin nasıl yapılacağının tarifi genel olarak yazılır..keşif çıkarılır..belki keşiften sonra bayındırlık pozlarındaki gibi poz tarifi yapılabilir..özel bazı istekler varsa yazılır..özel teknik şartname..
genek teknik şartnameden kopyalar çekilebilir..ama en önemlisi ne yapılacağının bilinmesi lazım..yani proje..
bunların hiçbiri yapılmak istenmiyorsa..bütün herşey yürürlükteki kanun yönetmelik ve tüzüklere uygun yapılacak diyerek bir cümlelik şartnamede olabilir..:cool:

Başka önerilerde gelebiceğinden,buradan sormanız daha uygun değilmi ?

Hocam sorum su;

Simdi biz iki tane 4.5 kw gucunde motorlu bi cihaz alacagiz. Ben bu iki su pompasinin oldugu yere bi pano koyup, panoya enerji getirip, panodan iki pompayi beslemek istiyorum.
Sanirim izlemem gereken yol su; Panoya en yakin yerden 5x4 kablo cekecegiz. Bir adet c3x50 giris sigortasi koyariz(veya c3x40) pompalar icin de iki adet de c3x25A sigorta ve 2 adet c3x25a 30ma kakr koyariz. Bu sekilde pompalari besleriz. Buraya kadar dogru mu? ( 16a da yeter aslinda ama kablo kesitim 4luk olacagi icin 25 lik koymam daha mantikli geldi)

Bir de pompalari ac kapa yapmak icin pano onune 0-1 salter koyariz 2 tane diye dusundum. Panoda kullanilmasi gereken baska salt malzeme var mi?

- Motor beslemeleri için, sigorta + termik yerine,motor akımına uygun ( 8 amp. değeri ortada ) MKŞ kullan-
mak daha uygundur,
- Motor kabloları 4 x yeterli,
- Motorların start stop işlemi için,kuyuya seviye kontrol yapılmalıdır.Su, depoya basılıyor ise,depo içinde sevi-
ye kontrol düşünülmelidir,
- Sigortalı yapmak istiyorum derseniz,sigortalar D tipi olmalı ve devreye ayrıca akımına uygun termik konma-
lı,
- Motoru,zorunluluk halinde ! çalıştırmak için,pano kapağına EL/OTOMATİK seçici anahtar konmalı,
- Ana giriş besleme koruması için,besleme kablosu kesitine uygun sigorta konmalı.

Son düzenleme:
Slm. Şartname genellikle şöyle hazırlanır.
Amaç.
Kapsam.
İstenilen güç ve kapasite özellikleri.
Kullanılacak mekaniksel komponent listesi.
-Metal özellikleri
-Boru vs gibi ürün özellikleri
-Varsa valf çekvalf vs. markaları.
-Varsa motor markası veya pompa markası.
-Civata özellikleri ve tipleri. Vs.
Kullanılacak Elektriksel komponent listesi
-Pano markası ve koruma sınıfı.
-Pano içerisinde kullanılacak Şalt malzemelerin marka ve özellikleri.
-Varsa Pano içerisinde kullanılacak otomaston malzemelerin marka ve özellikleri.
-Varsa İş güvenliği açısından uygulanacak norm kategorileri.
-Elektrik projeleri
-Kullanma talimatları.
Şartnameye uygunsuz durumlar halindeki cezai yaptırımlar.
Mevcut norm ve sertifikalarının ibrası.
Teslimat tarihi.
Nakliye veya taşıma şartları
Devreye alınma tarihi.

Vs. Vs. Vs. İşin kapsamına göre uzar gider. Şartnamelerin Bilir kişiler tarafınca hazırlanması gerekmektedir. Aksi taktirde İş çıkmaza girecek fiyat alamayacaksınız. Aklıma gelenler bu kadar tabiki eksikleri var örnek biir şartname bulabilirseniz daha iyi olur. İyi çalışmalar dilerim.

- Motor beslemeleri için, sigorta + termik yerine,motor akımına uygun ( 8 amp. değeri ortada ) MKŞ kullan-
mak daha uygundur,
- Motor kabloları 4 x yeterli,
- Motorların start stop işlemi için,kuyuya seviye kontrol yapılmalıdır.Su, depoya basılıyor ise,depo içinde sevi-
ye kontrol düşünülmelidir,
- Sigortalı yapmak istiyorum derseniz,sigortalar D tipi olmalı ve devreye ayrıca akımına uygun termik konma-
lı,
- Motoru,zorunluluk halinde ! çalıştırmak için,pano kapağına EL/OTOMATİK seçici anahtar konmalı,
- Ana giriş besleme koruması için,besleme kablosu kesitine uygun sigorta konmalı.

Hocam mks'yi kullanmak zorunda miyiz, direk sigortadan calistirsak nasil olur?

Ikinci sorum, Bi trifaz giris sigortasi, 2 kakr , 2 de trifaz otomat koyarsak ne olur? Iki tane de 0- secici salter. Kontaktore gerek yok sanirim? Yani bu sekilde pano yaptirip kullanmamiz uygun olmaz mi?

Yazdıklarım dışındaki uygulamar sorun yaratır.Tekrar okuyunuz lütfen.Yanlış uygu-
lamanın sonuçları,size pahalıya mal olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri