Elektrik Nedir???

denzZZZ

Üye
Elektrik çok kapsamlı bir alandır...Herkes kendi açıklamasıyla elektrik nedir açıklarsa sevinirim

Bence elektrik:
Maddelerin en temel yapı biriminden olan elektrik yükünün,çeşitli etkilerşimler sonucu ortaya çıkardığı potansiyel fark ve bu farka dayalı fenomenlerin tümüdür....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kimyasal veya fiziksel enerjinin çeşitli enstrümanlara aktarma prosedürünün bilimsel başlığı diyebiliriz

bilim ve teknik dergisi bunu açıklayan çok güzel bir hikaye vermişti.

oxford üniversitesinde bir profesör öğrencisini sözlü bir sınav için yanına çağırmıştı. öğrencisi ayağa kalkıp dediki: "hocam ben elektrik hakkındaki her şeyi biliyorum, şu an hatırlayamıyorum." profersör üzgün bir şekilde yanıtlar: "bu evrende elektrik hakkında her şeyi bilen iki kişi var. biri yüce yaratıcımız, diğeride sen, ne yazıkki bunlardan birisi şimdiden unutmuş."

Elektron akışına elektrik dense idi elektronların aktığı yönde - den + ya kabul edilirdi. Elktron akışı elektrik akımını oluşturur diyelim daha doğru olur.

Elektrik iki türdür.Statik elektrik ve Dinamik elektrik.Yaklaşık 2000 yıl
kadar önce,Yunanlı bilgin Thales Kehribarın kumaş parçasına
sürtülmesi ile küçük kıvılcımlar çıkardığını görmüştü. Statik elektrik
ilk kez bu şekilde gözlemlendi.Statik elektrik durgun, pratik olarak
iş yapmayan elektrik türüdür, kontrolsüz bir enerji şeklidir ve zaman
zaman boşalmalar yapar.Yağmurlu havalarda bulutlar pozitif yüklü
statik elektrikle dolarlar, yeryüzü negatif elektrik yüklü olduğu için,
yüksek yerlerden bulutlara elektrik atlar buna yıldırım adı verilir.
Eğer bu elektrik atlaması buluttan buluta ise o zaman şimşek
adını alır. Statik elektriğe; saçımıza sürdüğümüz tarakta,
arabadan indiğimizde tuttuğumuz kapı kolunda, televizyon
ekranınına elimizi sürdüğümüzde de rastlarız. Statik elektrik
elde etmek için yapılan araca Van De Graaf jeneratörü adı
verilir bu jeneratörle 20 milyon volt kadar statik elektrik elde edilebilir.

İkinci elektrik türü Dinamik,yani hareketli elektriktir. Bu elektrik
kaynakları elektron devinimi sağlarlar. Elektronlar negatif kutuptan
pozitif kutba doğru hareket ederler.Dinamik elektrik iki tipdir.

Devamı.. http://www.antrak.org.tr/gazete/101999/sinan.htm

Bir bakır iletken içinde elektron akış hızının değerini (kaç metre/saniye) bileniniz var mı?

Amper'in tanımından yola çıkarsak bir iletkenin kesitinden 1 saniyede 6,25*10 üzeri 18 elektron geçer. umarım sorduğun soruyu yanlış anlamadım.

Elektrik için 300000kM/saniye (kabaca) aklımda kalan değer. Elektron için 7metre/saniye aklımda kalan değer. yanlış hatırlamıyorsam bizim zamanınızdaki E.M.L elektroteknik2 kitabında yazıyordu 1985-1986 yıllarının kitabı. Özellikle sordum ki elekton akışının ve elektrik akışının farklı şeyler olduğu anlaşılsın diye.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri