Elektrik neden yüzeyden yürür?

eilhan0

Üye
Elektrik neden kablo yüzeyinden yürür ? bilen var mı veya açıklayabilecek ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aynı kuvvetler birbirini iter. Bu nedenle bir kablo içerisinde elektron akışı kardeşçe ilerleyemezler. Her zaman bir kargaşa ile birbirlerini ittirerek ilerlerler. o nedenle merkezden değil en dıştan ilerlerler.

Merkezden gitmesi için bir çekim kuvveti olması gerekir. Aynı kuvvetler birbirini ittiği için kesit olarak bakarsak kablo çeperine ilerletler.

Son düzenleme:
Aynı kuvvetler birbirini iter. Bu nedenle bir kablo içerisinde elektron akışı kardeşçe ilerleyemezler. Her zaman bir kargaşa ile birbirlerini ittirerek ilerlerler. o nedenle merkezden değil en dıştan ilerlerler.
teşekkürler cevabınız için

Yüksek gerilim ve yüksek frekansta görülen skin effect=deri etkisi sebebiyle yüzeyden elektron hareketi olduğunu biliyorum ve ayrıca doğru akımda görülmediğini okumuştum.

İçi boş fakat dış çeperi geniş hortum gibi bir bakır iletken yapsak acaba akım taşıma direnci daha düşük olabilirmi. Metre başına bakır miktarı aynı olmak koşuluyla.

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Telin kalınlığı nedeniyle eddy akımı telin içerisinde dolaşır ( H alanında ki değişimden kaynaklanan) bu yüzden telin merkezinde dolaşan akım kaybolur ve yüzeyindekini güçlendirir. Deri etkisidir sebebi kısaca

Sent from my SM-N910C using KontrolKalemi Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri