Elektrik motoru empedansı nasıl hesaplanır

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
1655474851191.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Sn. @CEVDET ÇALIK güzel bir konuya değinmişsiniz geçen konuyu inceledim iş yoğunluğundan cevap yazamadım. Verdiğiniz bilgilere ek olarak şunu da belirtmek gerekir. Burada verilen motor sargı direnci hesabında gözden kaçan bir nokta var daha önce bu konuyla ilgili bir konu açmıştım aşağıya linkini vereceğim. Şimdi motor empedansı söylediğiniz formüllerle bulunur fakat ölçü aleti ile ölçtüğünüzde hiç bir şekilde değerlerin uyuşmadığını görürsünüz. Aksine empedans çok küçük çıkar. Linkini aşağıda verdiğim konuda detaylı anlatmıştım. Burada sorun motor bildiğiniz gibi R+XL yani hem aktif hemde endüktif güç çeker. Yani işin içine endüktif reaktans girer. Yani bulduğumuz ifade köklü ifade haline kök içinde R+ XL haline dönüşür.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/multimetre-yada-basit-ölçü-aleti-motor-sağlamlık-kontrolü.125127/

Son düzenleme:
Sn. @CEVDET ÇALIK güzel bir konuya değinmişsiniz geçen konuyu inceledim iş yoğunluğundan cevap yazamadım. Verdiğiniz bilgiler doğru bunlara ek olarak şunu da belirtmek gerekir. Burada verilen motor sargı direnci hesabında gözden kaçan bir nokta var daha önce bu konuyla ilgili bir konu açmıştım aşağıya linkini vereceğim. Şimdi motor empedansı söylediğiniz formüllerle bulunur fakat ölçü aleti ile ölçtüğünüzde hiç bir şekilde değerlerin uyuşmadığını görürsünüz. Aksine empedans çok küçük çıkar. Linkini aşağıda verdiğim konuda detaylı anlatmıştım. Burada sorun motor bildiğiniz gibi R+XL yani hem aktif hemde endüktif güç çeker. Yani işin içine endüktif reaktans girer. Yani bulduğumuz ifade köklü ifade haline kök içinde R+ XL haline dönüşür.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/multimetre-yada-basit-ölçü-aleti-motor-sağlamlık-kontrolü.125127/

Bu konuda hakan beyin güzel açıklması olmuş onunda linkini vereyim

http://otomasyonforum.com/index.php?topic=558.0

Bu konuda hakan beyin güzel açıklması olmuş onunda linkini vereyim

http://otomasyonforum.com/index.php?topic=558.0
Merhaba Arkadaşlar,

Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına Direnç,reaktans ve empedans tanımlarını anımsatmak hissiyatına kapıldım.

Bu tanımları hepimiz biliyoruz.

Direnç, gerilim ve akımın bir uçtan diğer uca ulaştığı yolda elektronların geçişini engelleyen veya geciktiren kuvvetlerdir.

Reaktans ise elektron hareketine karşı gösterilen atalettir. Her bobin, alternatif akım devrelerinde frekansla doğru orantılı olarak değişen bir direnç gösterir. Bu dirence endüktif reaktans denir. Endüktif reaktans X L ile gösterilir ve birimi ohm (Ω) ’dur.

Her kapasitör, alternatif akım devrelerinde frekansla ters orantılı olarak değişen bir direnç gösterir. Bu dirence kapasitif reaktans denir. Kapasitif reaktans XC ile gösterilir ve birimi ohm (Ω) dur.

Empedans ise Direnç ve Reaktansın bileşkesinden oluşur.

Yorumlarda motorun enerjisi kesildiğinde ölçü aleti ile ölçüm yapıldığında. Yukardaki örnekde verilen 25,60ohm değerini ölçü aleti üzerinden direk olarak okuna bileceği düşünülmesin lütfen.

Eğer direnç ve endüktif reaktans bilgilerini ölçmek isterseniz aşağıdaki linkê göz atmanınızı rica ederim.

Biz motoru enerjisiz olarak ölçü aleti ile ölçmeye çalıştığımzda yanlızca Direç değerini ölçeriz. Reaktans ölçü aletinden okuyamayız. Dolayısıyla yukardaki 25,60ohm değerinden çok daha küçük bir değer okuruz..

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/avometre-ile-endüktif-reaktans-nasıl-ölçülür.112691/

Merhaba Arkadaşlar,

Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına Direnç,reaktans ve empedans tanımlarını anımsatmak hissiyatına kapıldım.

Direnç, gerilim ve akımın bir uçtan diğer uca ulaştığı yolda elektronların geçişini engelleyen veya geciktiren kuvvetlerdir.

Reaktans ise elektron hareketine karşı gösterilen atalettir. Her bobin, alternatif akım devrelerinde frekansla doğru orantılı olarak değişen bir direnç gösterir. Bu dirence endüktif reaktans denir. Endüktif reaktans X L ile gösterilir ve birimi ohm (Ω) ’dur.

Her kapasitör, alternatif akım devrelerinde frekansla ters orantılı olarak değişen bir direnç gösterir. Bu dirence kapasitif reaktans denir. Kapasitif reaktans XC ile gösterilir ve birimi ohm (Ω) dur.

Yorumlarda motorun enerjisi kesildiğinde ölçü aleti ile ölçüm yapıldığında. Yukardaki örnekde verilen 25,60ohm değerini ölçü aleti üzerinden direk olarak okuna bileceği düşünülmesin lütfen.

Eğer direnç ve endüktif reaktans bilgilerini ölçmek isterseniz aşağıdaki linkê göz atmanınızı rica ederim.

Biz motoru enerjisiz olarak ölçü aleti ile ölçmeye çalıştığımzda yanlızca Direç değerini ölçeriz. Reaktans ölçü aletinden okuyamayız. Dolayısıyla yukardaki 25,60ohm değerinden çok daha küçük bir değer okuruz..

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/avometre-ile-endüktif-reaktans-nasıl-ölçülür.112691/
Hesapla bulunan değeri bizde zaten empedans olarak belirttik Cevdet bey. İçinde geometrik olarak omik ve endüktif reaktanslarin toplamı var. Enerjisiz ölçülen omik direnç. Enerjili ölçülen empedans. Geometrik işlemle endüktif reaktansta buradan hesaplanır. Sizin hesap mantığınız yanlış. İlk önce üçgen bağlantıda faz akımı bulunması lazım.

Merhaba Arkadaşlar,

Ölçü aleti ile bu değerler ölçülebilir. Kaliteli bir LCR metre ile hem R (ohm) değeri hemde XL değeri (henry) olarak ölçülüp ohm a çevrilebilir. Hatta sadece R değeri ölçülüp XL değeri de hesaplanabilir. Söylediğiniz gibi motorda R+XL vektör haline döndüğü için küçük değerler okunur ölçü aleti üzerinden.

Son düzenleme:
Ölçü aleti ile bu değerler ölçülebilir. Kaliteli bir LCR metre ile hem R değeri hemde XL değeri henry olarak ölçülüp ohm a çevrilebilir. Hatta sadece R değeri ölçülüp XL değeri de hesaplanabilir. Söylediğiniz gibi motorda R+XL vektör haline döndüğü için küçük değerler okunur ölçü üzerinden.
Ah benim Emrullah kardeşim. Adam gibi multimetre bulsam öpüp başıma koyasım geliyor. Nereden bulacağım LCR metreyi.

Ah benim Emrullah kardeşim. Adam gibi multimetre bulsam öpüp başıma koyasım geliyor. Nereden bulacağım LCR metreyi.

Kaliteli ölçü aletleri el yakıyor ben en çok fluke 117 elektrikçi multimetresini beğendim. Küçük ve kullanışlı çalıştığım kurum 1700 tl ye almıştı iki yıl önce şimdi 8500 tl civarı

Gerçi ucuz çin malı olanlarda da çok kullandım pil zayıfladığında hatalı ölçüm alması dışında bir sorunu yoktu yaklaşık olarak aynı değerler çıkıyordu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri