Elektrik motorlu dönen tavan lambası nasıl yapılır?

tarik84

Üye
Merhaba,

Yeni doğacak oğlumun odası için uçan balon görünümlü bir lamba yapmak istiyorum.
Lamba 3 tane balondan oluşacak. Bu üç balonu bir çembere bağlayıp çemberin tavandan döndürülmesini istiyorum. Hatta 2 faz var. 1. fazı aydınlatma 2. fazı motor için kullanmak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu disko topu motoru buldum fakat bundaki sıkıntı sadece asılan objeyi döndürebilmesi. Ben aynı zamanda elektrik akımının da iletilmesini istiyorum kablolar karışmadan. Bunun da çözümü Slip Ring kullanmak.

Disko topu döndüren motor:
Low Noise Mirror Ball Motor For Up To 3kg/40cm

Şimdi esas soruna gelince:
Yukarıda gördüğünüz disko topu döndüren alet bir synchronous motor kullanıyor. Mekanizmanın içinde motorun yanında bir slip ring monte edecek yer musait fakat alttaki lambalar döndüğünde üstte monte edilmiş slip ringe bağlasam bile motorun aksıyla aynı eksende olmadığı için yine dolanacak.

İhtiyacım olan motorun aksından çıkacak bir kablo. Böylece kablonun dolanma sorunu olmayacaktır.

Araştırmalarım sonucu bir şey bulamadım ve sizlerden yardım ve fikirlerinizi bekliyorum.

Çok teşekkür ederim şimdiden

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Allah bağışlasın analı babalı büyüsün.
Resim yok mu, tam anlamadım, tüm balnlar dönecek ve içinden ışık mı verecek?
Açıkta metal kısımlarda elektrik olması tehlikeli dc ve led kullanırsanız dah güvenli olur düşünmekteyim

[MENTION=299221]tarik84[/MENTION] sabahtan bende bi kaç kez okudum ama pek anlamadım anladığım kadarı ile cevap vermeye çalışayım şimdi slip ringi zincirin ortasına yani zinciri ortadan ikiye ayırıp bağlasanız olmazmı? bu sayade slip ring kablolun dolanmasını ortadan kaldırır.Resim yükleyebilirseniz iyi olur.

Merhaba.Montaj şekli yukarıda yer alan şemada olduğu gibi uygulanabilir.Burada yapılan tadilatlarla da yük nispeten fazlaşacağından,tavanda emniyet amacıyla plastik yerine çelik dübeller kullanmanız daha da sağlıklı olacaktır.

ur50n.jpg

Yapılacak İşlemler:
1.Öncelikle senkron motorun ucunda yer alan zinciri motordaki deliklere geçen üzerinde yer alan geçme halkasını çıkararak yapılacak olan bu işleme başlayabileceksiniz.
2.Motor mili dış çapında,iç çapı sıfıra sıfır rahatça geçecek sert plastikten uygun uzunlukta (15-20 cm. gibi) bir boru (Elektrik iç tesisatında kullanılan,küçük çoçukların içine kağıt huni takarak üfledikleri) bularak motor milindeki deliklere karşılık gelen yerinden matkapla delik açacaksınız.
3.Delinen delikler motor milindeki deliklerle karşı karşıya gelince bir kupilya geçirip bu plastik içi boş boruyu motor miline direk akuple etmiş (Bağlamış) olacaksınız.
4.İçi boş motorla sabit devirde dönen bu boruya 2 yerinden dış çapında,iç çapı (deliği) buna yine sıfıra sıfır uyan 2 adet makara bulacaksınız.
5.Bu makaraları belirli aralıkla (2-3 cm gibi) boru üzerine geçirip,boruyla beraber dönmesini sağlayan bir sistem elde edeceksiniz.
6.Makaraların her ikisinin içine 2’şer adet ince bir bakır levhadan kesilmiş bakır şeritleri tam daire şeklinde makara içine yayıp,döşeyerek (alt kısımlarını kaymaması için de kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırıp) ek yerlerini lehim teli kullanıp havya ile takılma olmayacak şekilde kapatıp lehimleyeceksiniz.
7.Makaraların her iki bakır iç yüzeyine de,sürekli değerek temas sağlayacak lehimlemede fazla lehimi emip almada kullanılan bakır örgüler uygun uzunlukta kesip kullanarak,içinde serbestçe dönmeyi de engellemeden bakırdan sürekli akım alacak şekilde halka şeklinde üzerine saracaksınız.
8. Duvara dübel içinde monte ettiğiniz senkron motorun bir montaj vidasını geçici olarak çıkaracaksınız.
9.Senkron motorun duvardan 2. makaraya kadar uzunluğu kadar (Hatta biraz daha fazlasını) dikdörtgen veya kare kesitli tahta çıta (Çok ince kesitte de olmamalıdır) marangozdan kestirip üzerindeki tahtaya, tam makaraya karşılık gelecek yerlerinde,tam makara üzerindeki bakır örgülere kadar uzayacak bakır tel (tesisatta kullanılan tek damarlı ve kalın kesitli olup,hiç esnemeyecek kesitteki bakır kablonun içinden de çıkarılıp yapılabilir bu çubuklar) çıta delinerek monte edilecek,bakır telin ucu örgülü bakır halkalara akımı alıp iletmesi için lehimlenecektir.
10.Son olarak tahta çıtaya gömülü bu bakır tellerin,tahta içindeki bitim yerlerine 2 adet çok telli kablo (2*0.75 kesitli gibi) lehimlenecek,çıtanın tavana kadar olan uzunluğu boyunca bu hat çıtaya plastik kelepçelerle bağlanıp sabitlenmiş olacak.
11.Çıtanın tavana değen noktasında,bir “L” köşebenti,iki ucunda matkapla delik açılmış olarak,bir ucunu,bir saç vidasıyla bir çatlatma yapmadan çıtaya,diğer ucunu ise,senkron motorun bir montaj vidasını çıkardığımız,bu açıkta kalan delik üzerine monte ettikten sonra,senkron motorun üç ayağından birine düşey ve sabit,yani motoru monte ettiğimiz dübelden çıkan bu vidasıyla monteleyip,çıtamızı akım toplayan fırça olarak tavana,motorla birlikte sabitlemiş olacaksınız.
12.En son olarak da çıtanın açıkta kalan,bu 2 adet kablosunun uçlarını faz ve nötüre (P,N) doğrudan bağlama işlemi kalıyor.
13.Bu şekilde (P,N) hattını alarak dönen plastik hortumun ucuna çember parçasını (üzerinde 3 veya daha fazla lamba,balon) monte edebilirsiniz.Yalnız dönen lambaların bozulmayıp uzun ömürlü olabilmesi için telli,tasarruf ampülü değil de,220 VAC ile çalışan LED armatür olması daha iyi olacaktır.
14.Bakırla kaplı makaralara temas eden örgülü bakırların iyice tutma riski oluşturacak derecede sıkmadığı sürece de bu senkron motor,dönerken tavandan ayni yerden monteli bu çıtadaki bağlantılara hiçbir şekilde dolanamayacak veya beraberinde onu döndürmeye de çalışamayacaktır.

Dikkat :Tavanda bile olsa çıta ve diğer parçalar üzerinde açıkta kalan faz ve nötr uçları iyice de izole edilebilmeli,akımın çarpma riski oluşturacağı hiçbir çıplak,açık nokta kalmamasına da özel itina gösterilmelidir.Kolay gelsin.

Allah bağışlasın analı babalı büyüsün.
Resim yok mu, tam anlamadım, tüm balnlar dönecek ve içinden ışık mı verecek?
Açıkta metal kısımlarda elektrik olması tehlikeli dc ve led kullanırsanız dah güvenli olur düşünmekteyim

Teşekkür ederim.
3 tane balon çembere sabit bağlı olacak. Çember döndürülecek. Çember dönerken de balonların içindeki lambalara sürekli elektrik akımı verilmesi gerekiyor. Açıkta elektrik olmaması konusuna bende katılıyorum ama led'den çok verim alamam. Sonuçta odanın ışık kaynağı olacak.

@tarik84 sabahtan bende bi kaç kez okudum ama pek anlamadım anladığım kadarı ile cevap vermeye çalışayım şimdi slip ringi zincirin ortasına yani zinciri ortadan ikiye ayırıp bağlasanız olmazmı? bu sayade slip ring kablolun dolanmasını ortadan kaldırır.Resim yükleyebilirseniz iyi olur.

Slip ringli ihtimali herşekilde düşündüm ama bir türlü düzgün bir yapıya ulaşamadım. Sizin verdiğiniz öneriyle kablo merkezden girmeyeceği için yine dolanma olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Bir de bağlantı kısmı var. Çok sağlam bir yapı olmaz diye düşünüyorum.

Merhaba.Montaj şekli yukarıda yer alan şemada olduğu gibi uygulanabilir.Burada yapılan tadilatlarla da yük nispeten fazlaşacağından,tavanda emniyet amacıyla plastik yerine çelik dübeller kullanmanız daha da sağlıklı olacaktır.

ur50n.jpg

Yapılacak İşlemler:
1.Öncelikle senkron motorun ucunda yer alan zinciri motordaki deliklere geçen üzerinde yer alan geçme halkasını çıkararak yapılacak olan bu işleme başlayabileceksiniz.
2.Motor mili dış çapında,iç çapı sıfıra sıfır rahatça geçecek sert plastikten uygun uzunlukta (15-20 cm. gibi) bir boru (Elektrik iç tesisatında kullanılan,küçük çoçukların içine kağıt huni takarak üfledikleri) bularak motor milindeki deliklere karşılık gelen yerinden matkapla delik açacaksınız.
3.Delinen delikler motor milindeki deliklerle karşı karşıya gelince bir kupilya geçirip bu plastik içi boş boruyu motor miline direk akuple etmiş (Bağlamış) olacaksınız.
4.İçi boş motorla sabit devirde dönen bu boruya 2 yerinden dış çapında,iç çapı (deliği) buna yine sıfıra sıfır uyan 2 adet makara bulacaksınız.
5.Bu makaraları belirli aralıkla (2-3 cm gibi) boru üzerine geçirip,boruyla beraber dönmesini sağlayan bir sistem elde edeceksiniz.
6.Makaraların her ikisinin içine 2’şer adet ince bir bakır levhadan kesilmiş bakır şeritleri tam daire şeklinde makara içine yayıp,döşeyerek (alt kısımlarını kaymaması için de kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırıp) ek yerlerini lehim teli kullanıp havya ile takılma olmayacak şekilde kapatıp lehimleyeceksiniz.
7.Makaraların her iki bakır iç yüzeyine de,sürekli değerek temas sağlayacak lehimlemede fazla lehimi emip almada kullanılan bakır örgüler uygun uzunlukta kesip kullanarak,içinde serbestçe dönmeyi de engellemeden bakırdan sürekli akım alacak şekilde halka şeklinde üzerine saracaksınız.
8. Duvara dübel içinde monte ettiğiniz senkron motorun bir montaj vidasını geçici olarak çıkaracaksınız.
9.Senkron motorun duvardan 2. makaraya kadar uzunluğu kadar (Hatta biraz daha fazlasını) dikdörtgen veya kare kesitli tahta çıta (Çok ince kesitte de olmamalıdır) marangozdan kestirip üzerindeki tahtaya, tam makaraya karşılık gelecek yerlerinde,tam makara üzerindeki bakır örgülere kadar uzayacak bakır tel (tesisatta kullanılan tek damarlı ve kalın kesitli olup,hiç esnemeyecek kesitteki bakır kablonun içinden de çıkarılıp yapılabilir bu çubuklar) çıta delinerek monte edilecek,bakır telin ucu örgülü bakır halkalara akımı alıp iletmesi için lehimlenecektir.
10.Son olarak tahta çıtaya gömülü bu bakır tellerin,tahta içindeki bitim yerlerine 2 adet çok telli kablo (2*0.75 kesitli gibi) lehimlenecek,çıtanın tavana kadar olan uzunluğu boyunca bu hat çıtaya plastik kelepçelerle bağlanıp sabitlenmiş olacak.
11.Çıtanın tavana değen noktasında,bir “L” köşebenti,iki ucunda matkapla delik açılmış olarak,bir ucunu,bir saç vidasıyla bir çatlatma yapmadan çıtaya,diğer ucunu ise,senkron motorun bir montaj vidasını çıkardığımız,bu açıkta kalan delik üzerine monte ettikten sonra,senkron motorun üç ayağından birine düşey ve sabit,yani motoru monte ettiğimiz dübelden çıkan bu vidasıyla monteleyip,çıtamızı akım toplayan fırça olarak tavana,motorla birlikte sabitlemiş olacaksınız.
12.En son olarak da çıtanın açıkta kalan,bu 2 adet kablosunun uçlarını faz ve nötüre (P,N) doğrudan bağlama işlemi kalıyor.
13.Bu şekilde (P,N) hattını alarak dönen plastik hortumun ucuna çember parçasını (üzerinde 3 veya daha fazla lamba,balon) monte edebilirsiniz.Yalnız dönen lambaların bozulmayıp uzun ömürlü olabilmesi için telli,tasarruf ampülü değil de,220 VAC ile çalışan LED armatür olması daha iyi olacaktır.
14.Bakırla kaplı makaralara temas eden örgülü bakırların iyice tutma riski oluşturacak derecede sıkmadığı sürece de bu senkron motor,dönerken tavandan ayni yerden monteli bu çıtadaki bağlantılara hiçbir şekilde dolanamayacak veya beraberinde onu döndürmeye de çalışamayacaktır.

Dikkat :Tavanda bile olsa çıta ve diğer parçalar üzerinde açıkta kalan faz ve nötr uçları iyice de izole edilebilmeli,akımın çarpma riski oluşturacağı hiçbir çıplak,açık nokta kalmamasına da özel itina gösterilmelidir.Kolay gelsin.
@binbaşı çok çok teşekkür ederim. epey bir vakit harcamışsın. çok güzel bir çalışma olmuş. fakat @by lent in dediği gibi elektik akımı 220v olacak ve bunların apaçık ortada olmasını istemiyorum. Kopma falan olur kısa devre olur falan. Bunu kapalı bir şekilde nasıl yapabilirim?

Motor milinin geçebileceği ortasında delik olan slip ringler varmış. Aliexpress'e falan baktım çok pahalıya satıyorlar. Türkiye'de nerden slip ring satın alabilirim?

Ortası delik slip ring bulursam motorun hemen altına monte edip motorun milinin ortasından geçmesini ve böylece merkezde dönen bir mekanizmaya sahip olabilirim diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Veya sizin bu şemayı nasıl daha güvenlikli hale getirebilirim? Güvenlik dışında mükemmel bir şema ve anlatım olmuş tekrar çok çok teşekkür ederim. Elinize emeğiniz sağlık.

Bu slipringlere Through Bore Slip Ring deniliyormuş. Bulma konusunda yardım edebilirmisiniz? Bulamazsam @binbaşı nın şemasından başka yapabileceğim bir şey yok.

Teşekkürler.

Sistem prensip olarak böyle çalışmalı,ama daha yalın,tek bir ünitede çalışabilen,daha basit bir sistem de olabilmelidir.Bu şekilde dönerken bilezikler üzerinden,yani bu akımı fırçalar üzerinden sabit bir gövdeye verebilen (Bilezikli asenkron motorların küçük bir modeli gibi) sistemler hazır olarak yapılmış ve uygun ebatlarda uygulanmışları da bulunursa elbette evlere uygulanması açısından çok daha iyi olacaktır.Yukarıdaki şemadaki oldukça hantal da sayılabilecek bu akım alma sistemini verdikten sonra,bunun evde uygulanmasının belki epeyce de zorluklarla (Aslında daha çok estetik açıdan) karşılaşıbileceğini kaygıyla da düşündüm.Ama sistem olarak aklıma daha başka bir şey gelmedi.Bu konuda daha önce bu ve buna benzer,işlevsel olan ve uygun boyutta uygulamasını yapmış olabilenler,belki bizlere yaşadıkları bu deneyimlerini,daha profesyonel örneklerle belki de aktarabilirler.Çünkü bunun daha profesyonel uygulamaları da insanlarca mutlaka da yapılmıştır diye düşünüyorum.Saygılarımla.

@tarik84 burayı bi incele telefon falan iletişim bilgileri mevcut sitede fiyat yazmamışlar.Arayıp sorman lazım.:: İMAJ TEKNİK :: Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Teşekkürler. İMAJ TEKNİK'te normal slipringler var.

Mile Geçmeli Slipringler - Roda Döner İletim Teknolojileri

Bu firmayı buldum. Mile geçmeli slipringler var.
Bunu kullanarak motor milini ortadan geçirerek kabloların sorunsuz dönmesini sağlayabilirim diye düşünüyorum.

Fiyat istedim. Gelişmelerden haberdar ederim.

Bu arada başka tavsiyesi olan varsa da lütfen yazsın. Fikir fikirden üstündür ;)

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri