Elektrik motorlarının enerji hesaplamaları

cuneyd

Üye
Selam arkadaşlar400V AC 55 kw bir elektrik motorunun 1 saatte kullandığı enerjiyi nasıl hesaplarız motor tam yükte 105 A üzerinde yük yok iken 51 A çekiyor. Birde Cosφ yükte ve boşta iken nasıl ölçeriz ampermetre ile ölçebiliyormuyuz.....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Pens tipi, güç ve Cosq ölçerler ile ölçebilirsiniz.55 kw lık motor,1 saatte 55 kwh elektrik
tüketir.Devrenize,enerji analizörü bağlayarak da istediğiniz değerleri ölçebilirsiniz.En sağ-
lıklı ölçüm,analizör ile yapılan ölçümdür.Ampermetre ile Cos q ölçülmez.Ampermetre ile ölç-
müş olduğunuz akımdan istifade ederek hesap yolu ile hesaplamanız mümkün olmakla bera-
ber,sağlıklı bir yöntem ! değildir.

Selam arkadaşlar400V AC 55 kw bir elektrik motorunun 1 saatte kullandığı enerjiyi nasıl hesaplarız motor tam yükte 105 A üzerinde yük yok iken 51 A çekiyor. Birde Cosφ yükte ve boşta iken nasıl ölçeriz ampermetre ile ölçebiliyormuyuz.....

Ya gücü ölçüp cos fi bulucan
, ya da cosfi , akım ,gerilim ölçüp gücü bulucaksın...

Abes olacak ama tabiiki en iyi Trifaze sayaç bağlayarak ölçersin enerjiyi...

Ben şöyle yapıyorum cos fi için ;
Eğer sistemde RGR varsa tüm yükleri devreden çıkar ve Kondansatör sigortalarını da indir..ve RGR üzerinden cosfi ye bak.. Boşta ve tam yükte ..

Benim tavsiyem ve en sağlıklısı bir adet analizör edinmen çok pahalı değil mesela entes mpr53 ben bunu kullanıyorum 3 tane de akım trafosu aldınmı bütün değerleri görebilirsin hatta mpr 63 alırsan harmonikleri dahi ölçebilirsin

ampermetreyi boşver biladerim...güç formülünden bulursun...tam yükte akım belli voltaj belli güç belli...eee ne kaldı geriye cosQ..

cos fi başka bir yoldan motor etiketi üzerinde yazıyor çünkü üretilen motorlar seri numarasından tut sıcaklığına kadar yazar

Yazılan cevaplara katılıyorum. En doğrusu ölçmek ama nasıl hesaplarız diye sormuşsunuz. Bilebildiğim kadarı ile onu yazayım.

güç = 1,73 x akım x gerilim x cos fi

formülünde akım, gerilim ve cos fi'yi de etiketinden okuyarak hesap yapın. Bu formüle bir tam yük ve bir de boştaki akımı koyarak iki güç değeri hesaplayın. sonra

Enerji = boştaki güç x ( dakika olarak bir saatin boşta geçen süresi / 60) + yükteki güç x (dakika olarak bir saatin yükte geçen süresi / 60)

formülünden tahmini saatlik enerji tüketimini hesaplayın. bu bir hesaptır ve tahmindir. Ölçülerek elde edilecek değere göre hata payınız fazladır.

Yazılan cevaplara katılıyorum. En doğrusu ölçmek ama nasıl hesaplarız diye sormuşsunuz. Bilebildiğim kadarı ile onu yazayım.

formülünde akım, gerilim ve cos fi'yi de etiketinden okuyarak hesap yapın. Bu formüle bir tam yük ve bir de boştaki akımı koyarak iki güç değeri hesaplayın. sonra

Enerji = boştaki güç x ( dakika olarak bir saatin boşta geçen süresi / 60) + yükteki güç x (dakika olarak bir saatin yükte geçen süresi / 60)

formülünden tahmini saatlik enerji tüketimini hesaplayın. bu bir hesaptır ve tahmindir. Ölçülerek elde edilecek değere göre hata payınız fazladır.

vermiş olduğun güç formulunde (güç = 1,73 x akım x gerilim x cos fi ) gerilim yerine 220v (fazın gerilimini mi ), yoksa 380v (fazlar arası gerilimi mi) yazarız? çünkü akımı ölçerken tek bir kablonun üzerinden gecen akımı ölçeriz.hangisin formule koyarız.doğrusu nedir?

sağolun arkadaşlar valla çok yararlıı bilgiler

bu formulun yazılısı
not=1.73 sbt sayı
watt (p)
amber=_______________ den gelıyor
380v.1.73.cosq

sayın elektrikji bv formulun nereden geldıgını hatırlayamadım rıca etsem bıraz acıklama yaparmısınız...

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri