Elektrik motorları...

s7_300

Üye
Merhaba Arkadaşlar:

Sorum asenkron motorlarla alakalı.Üç fazlı motorlar için etiketinde gücü gerilimi yıldız ve üçgendeki akımları yazıyor.Şimdi gücü ve gerilimi verilen bi motorun yıldız ve üçgendeki akımlarını bulabiliriz değilmi?Ben bunları buluyorum ama karekök üç olayını tam öğrenemedim nerde ne zaman kök 3 3 bölünür nerde ne zaman kök3 ile çarpılır bilmiyorum.Bana bunu bir örnek uygulamayla anlatabilirseniz çok sevinirim.Matematiksel olarak bir motorum yıldız akımının üçgene göre üçtebir akım düşüşünü görmek istiyorum.Saygılar...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yıldız devrede sargı üzerine 220V üçgen devrede 380V düşer. (ilk gösterim)
380V değeri 220V değerinin kök3 katıdır. (ikinci vektörel gösterim ile izahı)

matematiksel olarak daha açık şekilde güç ve akım değerlerinide içine alan bir izhı olursa daha çok sevinirim.

Isargı yıldız = U / Z
Isargı yıldız = 220 / Z (1 no’lu eşitlik)

Isargı üçgen = U/Z
Isargı üçgen = 380/Z
Z= 380/Isargı üçgen (2 no’lu eşitlik)

İki no’lu eşitlikte Z sargı empedansı 1 no’lu eşitliğe konulursa;

Isargı yıldız = 220 x Isargı üçgen / 380
Isargı yıldız = Isargı üçgen / kök3

Tamam bunları anladım ama teknik adam cos@ motor akımları bunları neden kullanmıyorsun veya kullanmadan nasıl yapıyorsun.

P=u*I*cos@ aktif güç formülüdür.bazen bu formüle cos@ de ekleniyor ama ne zaman ekleniyor onu bilmiyorum.

peki motor yıldız bağlı olsaydı aktif güç formülünün önündeki (p=1.73*u*I*cos)1.73 yine olurmuydu?

Üç fazlı bir asenkron motor yıldız veya üçgen bağlıyken devir sayısı veya momenti nasıl değişir?

Aynı güçte 900 devir ve 1500 devirlik iki motorun momenti nasıl değişir?

evet mustak hocam o formüle birde verim eklersek 3. soruma cevap olur.

Sizin anlayabilmeniz için bu olayı örnekle anlatmak zorundayım;

Sargı direnci 40ohm olan bir devre düşünün (380/220V) cosfi:1 olsun;

1)Yıldız bağlantıda sargı gerilim Şebeke geriliminin kök3’de biri demiştim defalarca yani 220V , hat akımı sargı akımına eşit olduğu için Ihat=220/40=5,5A çıkar. Güç formülünde yerine koyarsak ;
P=1,73xUxIxcosfi
P=1,73x380x5,5x1
P= 3,6 kw çıkar.
2) Üçgen bağlantuda sargı akımı Is=380/40 = 9,5A çıkar. Üçgen devrede hat akımı sargı akımının kök3 katı demiştim defalarca Ihat=Isx1,73
Ihat=9,5x1,73
Ihat=16,5A çıkar. Güç formülünde yerine koyarsak;
P=1,73xUxIxcosfi
P=1,73x380x16,5x1
P=10,8kw çıkar.
Üçgen bağlantıda güç yıldız bağlantının üç katıdır. 10,8/3,6=3
Diğer sorunuza gelelim;
w=2π.n (Formül 1)
w (omega): açısal hız
n : saniyede devir sayısı

Pçıkış=M.w (Formül 2)
M : tork (moment)

Bunuda size örnek izah edeyim ;
Bir pompa motorunun tork değeri 20Nm , hızı 2700d/dk olsun Motorun gücünü bulalım;
w=2π.n
w=2x3,14x2700/60
w=283
Pçıkış=M.w
Pçıkış=20x283
Pçıkış=5,66kw buluruz.

Verimden bahsetmişsiniz verim formülü aşağıdadır;

Verim=Pçıkış/Pgiriş bu formülün bulunduğu linkide vermiştim!

s7_300 ' Alıntı:
evet mustak hocam o formüle birde verim eklersek 3. soruma cevap olur.

kendi sorduğunuz soruya şöyle yaparsak böyle olur gibi kesin bir ibare ile cevap vermeniz niyetinizin iyi olmadığının açık bir delilidir. Özel mesajda defalarca sitemize üye olma nedeninizi ve niyetinizi sormama rağmen hala sizden bir cevap gelmedi bu tutum sitemizden atılma nedenidir. Bu yazımı uyarı olarak kabul edin! cevabınızı bekliyorum !

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri