Elektrik Mühendisliği Bürosu açmak istiyorum

yıldız1

Üye
Öncelikle merhabalar
Ben YTÜ elektrik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okulun bitmesine kısa bir süre kaldı ve ben büro açmak istiyorum.Bulunduğumuz şehirde kendi çapımızda bi çevremiz var ama mühendislik işiyle ilgilenen yok. Kendi işimi kurmayı çok istiyorum ama duygusal mı davranıyorum bilemiyorum. Bir şirkette çalışsam daha mı iyi olur aceba. Sizlere 1. sorum mantıklı olan elini taşın altına koyup kendi işini yapmak mı, yoksa büyük bir şirkette görevini icraa etmek mi?
2.sorum ise büroyu açtıktan sonra sadece taahhüt işleri mi alabilirim yoksa elektrik mühendisliğiyle ilgili daha farklı alanlarda var mı ?

Şimdiden teşekkür ederim..

not:büroyu istanbulda açmayacağım.

Taahhüt işi yanında, bu sıralar enerji danışmanlığı, enerji etütleri, karbon ayak izi raporlama, sera gazı emisyonlarını raporlama, ISO 50001 standartına uygunluk, EKB konularında danışmanlık hizmetleri çok yaygın. Bir çoğu yönetmeliklerle zorunlu hale getirildiğinden bu alanların geleceği var gibi görünüyor. Tabii ki kendi işini yapmanın sürekli faal, yenilikçi, ilgili olmayı ve koşturmayı gerektireceğini biliyorsundur, kesinlikle başta heyecanlıdır ama ekibin çok iyi olmalı yoksa erken yorulursun.

Büyük bir şirkete girebilmek zordur, ancak girdiğinde kafan bir çok bakımdan rahat olacaktır. En azından her ay ne kadar alacağını bileceksin. Servis+yemek belki özel sağlık sigortan vs. olacak. Böyle bir firmaya girme imkanın varsa gir derim ben. Bunlarda işten çıkarma da çok zordur. Uzun süre çalışırsın, hatta belki sıkılırsın bile. Ancak sıradan bir firma büyük ihtimalle istediğin maaş+şartları sağlamayacaktır.

Okulda devam etmek de bir seçenek. O yaşlarda insan işin içine dalmak için sabırsızlanıyor ama okulun yurt içi+yurt dışı imkanları, dostluklar, daha samimi bir ortam, yine aynı şekilde dışarıya danışmanlık, bilirkişilik yaparak sağlayacağın ek kazanç ve tabii saygınlık. Bence notlar iyiyse ve dersler sıkmıyorsa güzel bir iş.. Artık maaşları da dışarıya göre oldukça iyi düzeyde.

Üç harfli olmadan şey**n çarpamassınız.
Önce kariyer edininiz(İşi öğrenme babında)
Sonra kendiniz işyeri açınız.
Unutmayın bilginiz yoksa paranız üzülür.
Nane limon kabuğu teknik danışmanlık, teknik kontrolor gibi işlerle vakit kaybetmeyin.
Maksadınız mesleğinizi öğrenmek ise bir yerde çalışmanız gerekir.
Para kazandırmayan hiç kimse para kazanamaz.(Siyasetçiler,Türkücüler,Medya hariç(Evet burda maalesef aktif olarak katıldığım bu forumuda ilave edebiliriz.))

Saygılar....

Verdiğin bilgiler içi teşekkür ederim Atuan. Benim için akademik kariyer çok uzak. Hem okulda olmayı seven birisi değilim hem mühendislik yapmak istiyorum. Benim memkeletekim Kayseri ve okul bittikten sonra önce 2 yıl istanbulda tecrübe edinip sonra Kayseride kendi işimi yapmak istiyorum. Bilmiyorum ki Kayseri'de hiç bir şirket dolgun ücretli çalıştırmak istemeyecek beni. Ek olarak İstabul'da iyi bir şirkette çalışıp 5bin lira maaş alacağıma Kayseri'de kendi işimi yapıp 3bin lira kazanmayı tercih ederim.

Hem benim karakterime kendi işimi yapmak daha uygun gibime geliyor. Ailem arkamda. İnş çalışıp başarılı olacağımı düşünüyorum. Ayrıca büroyu açtıktan sonra elektrik malzemeleri satan bir yer açma gibi planımda var. Taahhüt işlerindeki malzemeleri satan bi yer.

Benim kafamı karıştıran nokta yapamazsam ne olur! Sonuçta ortaya çok büyük paralar koymayacağım başta. Çk büyük maddi kayıp olmayacak ama geçen zaman beni kariyer açısından geriye götürür mü?

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim Seagate. Tabii ki önce bu konuda kendimizi geliştirmemiz lazım. Okul bitince hemen açmam çok zor. İş dünyası hakkında çok az şey biliyorken. 2yıl tecrübe edindikten sonra yapmayı düşünüyorum zaten.

Sizlere bi sorum okul devam ederken bi elekrik mühendisinin yanında part-time çalışmamın bana faydası olur mu ? Yoksa sadece zamanımı öldürmüş mü olurum ?

Şimdiden teşekkürler

İyi çalışmalar

Verdiğin bilgiler içi teşekkür ederim Atuan. Benim için akademik kariyer çok uzak. Hem okulda olmayı seven birisi değilim hem mühendislik yapmak istiyorum. Benim memkeletekim Kayseri ve okul bittikten sonra önce 2 yıl istanbulda tecrübe edinip sonra Kayseride kendi işimi yapmak istiyorum. Bilmiyorum ki Kayseri'de hiç bir şirket dolgun ücretli çalıştırmak istemeyecek beni. Ek olarak İstabul'da iyi bir şirkette çalışıp 5bin lira maaş alacağıma Kayseri'de kendi işimi yapıp 3bin lira kazanmayı tercih ederim.

Hem benim karakterime kendi işimi yapmak daha uygun gibime geliyor. Ailem arkamda. İnş çalışıp başarılı olacağımı düşünüyorum. Ayrıca büroyu açtıktan sonra elektrik malzemeleri satan bir yer açma gibi planımda var. Taahhüt işlerindeki malzemeleri satan bi yer.

Benim kafamı karıştıran nokta yapamazsam ne olur! Sonuçta ortaya çok büyük paralar koymayacağım başta. Çk büyük maddi kayıp olmayacak ama geçen zaman beni kariyer açısından geriye götürür mü?

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim Seagate. Tabii ki önce bu konuda kendimizi geliştirmemiz lazım. Okul bitince hemen açmam çok zor. İş dünyası hakkında çok az şey biliyorken. 2yıl tecrübe edindikten sonra yapmayı düşünüyorum zaten.

Sizlere bi sorum okul devam ederken bi elekrik mühendisinin yanında part-time çalışmamın bana faydası olur mu ? Yoksa sadece zamanımı öldürmüş mü olurum ?

Şimdiden teşekkürler

İyi çalışmalar

Mühendisin yanında part time çalışmak yerine yaz tatillerinde tam gün staj gibi gidin bir yerlerde(atölye-Bakım onarım) çalışın. Ben daha önce yaptım çok faydasını gördüm. Saygılar.

Bence memleketinde devam etme düşüncen güzel, ben de YTÜ mezunuyum. Halit Hoca'yı severdim:) Part-time çalışman iyi olur ancak daha 2. sınıftasın, dersler 3 ve 4'te ağırlaşacaktır. Dengeyi iyi kurmalısın.
Bence şirket açmaktan vazgeçme, madem bu kadar istiyorsun, memlekette çok zorlanacağını sanmıyorum, işini iyi yaparsan tutulursun ve çevren genişler. Başarılı olma ihtimalin yüksek, fazla da riske girmezsen eğer.

Bence memleketinde devam etme düşüncen güzel, ben de YTÜ mezunuyum. Halit Hoca'yı severdim:) Part-time çalışman iyi olur ancak daha 2. sınıftasın, dersler 3 ve 4'te ağırlaşacaktır. Dengeyi iyi kurmalısın.
Bence şirket açmaktan vazgeçme, madem bu kadar istiyorsun, memlekette çok zorlanacağını sanmıyorum, işini iyi yaparsan tutulursun ve çevren genişler. Başarılı olma ihtimalin yüksek, fazla da riske girmezsen eğer.

Çok teşekkür ederim :) İnanarak ve azimle çalışınca başarabileceğim düşüncesindeyim :)
siz ne iş yapıyorsunuz şuan ? Elektrik mezunsunuz değil mi ?

Elektrik mühendisiyim, İstanbul'da 98'de bir şantiyede başladım, yaptığımız binada kaldım, ilave birkaç tesisle birlikte elektrik bölümünün yöneticisiyim.

Ben seçimlerimden memnunum umarım sen de öyle olursun:)

Elektrik mühendisiyim, İstanbul'da 98'de bir şantiyede başladım, yaptığımız binada kaldım, ilave birkaç tesisle birlikte elektrik bölümünün yöneticisiyim.

Ben seçimlerimden memnunum umarım sen de öyle olursun:)

çok teşekkür ederim temennileriniz için. bu sene zorunlu stajımız var. eger şirketiniz bünyesinde satjyere ihtiyacınız olursa haberim olsun :)

Ben çok isterim aslında üniversiteli gençler falan gelsin görsünler sistemleri, ama giriş çıkışlar konusunda çok sıkıyız, özellikle Sabancı suikastı ve HSBC bombalaması bu tür yüksek binalarda güvenliği fazla tetikledi. Biz 15 yıldır hiç stajer almadık:( Ama tanıdık firmalar belki olabilir. Dağıtım şirketini içeri sokana kadar ter döktüğüm olmuştur, adamlar gidiyoruz der, güvenlikler amirinden korkar:)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri