Elektrik Mühendisi mi? Yoksa Elektrik-Elektronik mühendisi mi olunmalı?

zigzak

Üye
Merhaba, ben Zigzak.

Öncelikle önceki konuda yaşadığımız sorunlar yüzünden hepinizden özür diliyor affınıza sığınıyorum. Sn. Morinel'in kötü bir amacı olmadığını ve bana gerçekten yardımcı olduğuna inanıyorum. Sn. Zeybek'inde beni düşündüğü ne inanıyorum. Ben bir Eylül'de 15 yaşıma gireceğim. Kimlikte doğum tarihi yanlış yazılmıştır. Mahkeme cart, curt derken hiç uğraşmadık. Elektrik Mühendisi mi? Yoksa Elektrik-Elektronik mühendisi mi olmalı? Maaş ve çalışma gibi etkenler göz önünde bulundurularak.
Bu sorumun cevabını deneyimlerinize dayanarak soruyor, Sn. Zeybek ve Morinel'i cevap vermeleri için konuma davet ediyorum. Tabi ki barışçıl ve sükunet içinde ;)

Gelecek için hem elektrik disiplinini edinmek hem de elektronik disiplini edinmek tek alana göre her zaman daha iyidir. İhtiyaç olduğunda çok yönlü düşünmeni ve doğru yolu bulmanı sağlar. Öncelik elektrik ve elektronik olsun. Olmazsa Elektrik seçersin.

Gelecek için hem elektrik disiplinini edinmek hem de elektronik disiplini edinmek tek alana göre her zaman daha iyidir. İhtiyaç olduğunda çok yönlü düşünmeni ve doğru yolu bulmanı sağlar. Öncelik elektrik ve elektronik olsun. Olmazsa Elektrik seçersin.
Ben bina ve tesisat işlerine gireceğim. Elektrik-Elektronik imza atamıyormuş. ELektrikten başka doğrumu bu.

Elektrik elektronik derim bende.. Elektronikçilerin sıkıntı çektiğini (iş bulmada) duydum. Ama o dediğini bilmiyorum...

Elektrik seçtiğinde elektrik derslerini kesinlikle alıp imza yetkisi alabilirsin.
Ele-Elo seçtiğinde elektrik derslerinden bazısını alıp (diğer kalan dersleri tamamlamak şartıyla=biraz uğraştırabilir) imza yetkisi alabilirsin.

Yani elektrik-elektronik mühendisliği okuyanlar mezun olunca imza yetkisi kazanamıyor mu?

Son sınıfflarda aldıkları derslere göre ana dallarını elektrik yada elektronik olarak belirlemiş oluyorlar. Bir anadaldan mezun olduktan sonra diğer ana dalın derslerini vererek çift anadal mezunu yani hem elektrik hem elektronik mühendisi olunabiliniyor diye biliyorum yanlışım varsa taze mezunlar söylesin.

Fikrimi sorarsanız 1 anadal seçin derim, büyüklerin dediği gibi tatlıyı tatlıcıda yiyeceksin. Her meslekten bilgim var ama hiçbirine hakim değilim diyeceğine 1 anadalın birkaç dalında uzmanım demek her zaman her yerde daha iyidir. Bilgi olarak diğer mesleklerden de bilgi edinin öğrenin.

Son sınıfflarda aldıkları derslere göre ana dallarını elektrik yada elektronik olarak belirlemiş oluyorlar. Bir anadaldan mezun olduktan sonra diğer ana dalın derslerini vererek çift anadal mezunu yani hem elektrik hem elektronik mühendisi olunabiliniyor diye biliyorum yanlışım varsa taze mezunlar söylesin.

Fikrimi sorarsanız 1 anadal seçin derim, büyüklerin dediği gibi tatlıyı tatlıcıda yiyeceksin. Her meslekten bilgim var ama hiçbirine hakim değilim diyeceğine 1 anadalın birkaç dalında uzmanım demek her zaman her yerde daha iyidir. Bilgi olarak diğer mesleklerden de bilgi edinin öğrenin.
Peki Elektrik Mühendislerinin minimum-maximum maaşları ne kadardır?

Peki Elektrik Mühendislerinin minimum-maximum maaşları ne kadardır?

Maaşı belirleyen asıl faktör meslek değildir, Maaşı belirleyen faktör çoktur çok fonksiyonlu bir bilinmeyen denklemdir. Bazı faktörlerin etkileri büyüktür iletişim,tecrübe,bilgi donanımı, bilgini ispatlayabilme, girişkenlik, zeka, tecrübe, bazende maalesef torpil. Özel sektörde küçük çaplı bir işletmede yeni mezunun alacağı maaş yaklaşık olarak 2000TLdir. Bunun altında çalışan yok mu? tabiiki var hemde çok sayıda.
Zamanımızda Üniversite bitirmek, Mühendis olmak ayrıcalık olmaktan çıkmıştır hersene binlerce Mühendis mezun olmaktadır. Siz fark yaratamazsanız, farkınızı farkettiremezseniz asgari ücrete çalışan sıradan Mühendislerden olursunuz.

Maaşı belirleyen asıl faktör meslek değildir, Maaşı belirleyen faktör çoktur çok fonksiyonlu bir bilinmeyen denklemdir. Bazı faktörlerin etkileri büyüktür iletişim,tecrübe,bilgi donanımı, bilgini ispatlayabilme, girişkenlik, zeka, tecrübe, bazende maalesef torpil. Özel sektörde küçük çaplı bir işletmede yeni mezunun alacağı maaş yaklaşık olarak 2000TLdir. Bunun altında çalışan yok mu? tabiiki var hemde çok sayıda.
Zamanımızda Üniversite bitirmek, Mühendis olmak ayrıcalık olmaktan çıkmıştır hersene binlerce Mühendis mezun olmaktadır. Siz fark yaratamazsanız, farkınızı farkettiremezseniz asgari ücrete çalışan sıradan Mühendislerden olursunuz.
Yanıtın için teşekkürler peki Elektrik Mühendisleri hangi sektörlerde çalışır?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri