Elektrik Mühendis Maaşı

Konunun temposu yükseliyor ilk uyarıyı yapıyorum karşılıklı atışma yapmayın.

Semazen arkadaşımız doğru söylemiş. Acaba Devlet baba olmasaydı bu bilgilerle(lütfen bu güne kadar semazenin sordugu sorulara ve sorulan sorulara verdiği cevaplara bir bakın, orada gelişmişlik gözden kaçmayacak) sana özel sektörde asgari ücret verirler miydi çok merak ediyorum.

ben bu siteden 2007 den beri faydalanıyorum. Öğrencilik zamanında özel sektörde çalıştığım zamanlarda ve son 6 aydır devlet kadrosundaki zamanlarımda buna dahil. o yüzden yazdıklarımın hepsi benim, sahipsiz bırakmam ama sana da söyleyecek söz bırakmam. kusura bakma. Devlete sırtını dayamış eleştirisi yapanlar da içten içe bunu isteyenlerdir, bunu da iyi bilirim...

ayrıca, denizcilik sektöründe elektrik zabitliğim var, hiçbirşey bilmiyorsan aç netten bak gemi üzerinde elektrik zabitleri ne kadar maaş alıyor. Kör atış yapmayın :D

Adana'da 1.5 yıldır GSM firmasının MCO'sunda proje mühendisi olarak çalışmaktayım. Yaklaşık 1 yıl boyunca 1400 TL maaşla çalıştım. Firmam 1 liranın bile hesabını yapan biyer. kendinden ne kadar özveride bulunursan bulun önemli değil. Yeterki onların çıkarlarına ters bir durumda bulunma. Herneyse 1 senenin sonunda işi kaybetmeyide göze alıp resti çektim maaşı 2300 TL yaptılar. Çalıştığım yer aile şirketi ve 4 tane patron var. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. İşi pok etmekte üstlerine yok. Daha sonra işler sarpa sarınca hesabıda sana sorarlar. 3-4 kişinin yapacağı işi sana kitliyorlar. Yoğunluktan başını kaldıramıyorsun. Streside cabası. İşi iyi yaparsın proje müdürü ******tır kendi yapmış gibi gösterir, kendisi kötü yapsa bile ihaleyi sana atar. Kalırsın patronla yüzyüze. Altında çalışan ekiplerdeki adamlar yaş olarak senden büyüktür laf anlamazlar. Müşteri işi verir. Yetiştirecem diye bi tarafın tutuşur. Ekibe verirsin işi yarım yamalak yapar. Kabulünü veremez hakediş yapamaz fatura kesemezsin yine kalırsın patronla yüzyüze. Ekiple kavga edersin,müşterinin tribiyle uğraşırsın patronun fırçalarıyla vs. dönüp bakarsın okuduğun yıllara. bunun için mi okudum dersin iş işten geçmiştir. Senden daha az sorumluluğu olan adamlar senden daha yüksek maaş alıyordur ve gelecek kaygılarıda yoktur. Düşünmezler yarını asalak gibi yaşarlar(sözüm meclisten dışarı). Senin bir idealin vardır. Nasıl kariyerimde yükselebilirim nasıl daha yüksek maaş alabilirim diye. Bu düşünce beynini kemirir. Fakat yaptığın iş hergün aynıdır. Zamanda geçiyordur. Evlilik falanda olacaksa alacağın risklerde azalacaktır. Bunların düşüncesi bunalıma sokar ideali olanları. Benim idealim var kendi şirketimi kurmak üzerine. Birçok iş düşündüm ama nerden başlayacağımı tek başıma başarıp başaramayacağımı bilemedim çoğu kez. Bir mühendis arkadaş vardı benden tecrübeli bu sektöre daha erken girmiş. Evliydi ve sorumlulukları benden daha fazlaydı hayata dair. Patronun biriyle ters düştü. kovdular gitti tek kalemde. Dönüp diyorsun ki bu mu verdiğim emeğin karşılığı çoğu kez. Bir gün kanıma girdi kendi işimizi kuralım diye. oturtuk çalışma yaptık ne yapabiliriz diye. Proje taahhüt işi yapalım dedik.Ofis baktık bilmem ne yaptık. Biz fizibilite çalışması yaparken çoçuğa iş teklifi geldi başka yerden gitti o işe girdi. Hop gitti tüm planlar. Belkide cesaret edemedi. Saygı duydum. çünkü ev kirası şusu busu vardı ödemesi gereken. Ama benim beynimin köşesine girdi bir kere kendi işimi kurma fikri. Bu zehir kanınıza bir kere girdimi ne devlet memurluğu görüyor gözünüz nede başka bişe. o kadar alt taşeronumuz var 2 kelimeyi bir araya getiremez ama parayla oynar. Bizim yönetimdekilerde böyle. Dönüp kendine diyorsun bu mallar yapıyor sen niye yapamayacaksın diye. İşte o zaman çevre faktörünün ne kadar etkili olduğu geliyor aklına. Birde yaptığın işin para dönüşümü olana kadar dayanabilecek gücünün olması.
Herneyse arkadaşlar çok doluyum zaten ama Adana'da girişimci ruhu taşıyan meslektaşlarım var ise beyin fırtınası yapmaya hazırım. Hatta sağlam projesi varsa iş bile kurabiliriz. Fikir ve görüşlerinizi beklerim.

Hayatta gideceğiniz yolu yaptığınız tercihlerle belirlersiniz. Her seçim bir vazgeçimdir. Ya 3500TL'ye çalışma saatleri belli, akşam saat 17'de işinden evine dönen, hafta sonları tatil olan hayatı planlı bir memur mühendis olursunuz. Yada en fazla bu maaşın iki katına gecesi gündüzüne karışmış, tatilin ne olduğunu unutmuş bir robot mühendis olur çıkarsınız. Konuyla direk alakalı bir fıkra geldi aklıma;

Iki tavuk markette alişveriş yapıyorlarmiş. Bir yumurta standının önüne gelmişler. Etikette `yumurta 30 kuruş` yazıyormuş. Tavuklardan biri diğerine; - Bak bu yumurtaları ben yumurtladim...demiş böbürlenerek... Dolasmaya devam ederken baska bir yumurta standina gelmisler. Kocaman, çift sarili köy yumurtaları ve fiyat 40kuruş. Bu sefer diğer tavuk atılmış; -Bak bu yumurtaları da ben yumurtladım... Diğeri gülümseyerek cevap vermiş; - Bende bunlardan yumurtlayacaktim ama kocam 10 kuruş için poponu yırtmaya değmez, dedi :)

mühendis maaşları mühendise göre değişir yani tecrübeye bağlı mühendis var 30.000 tl alır mühendis var 1000 tl alır.

İstisnalar genel kaideleri bozmazlar. Çok büyük bir firmada makina müh. Bakım müdürü arkadaşım var aldığı maaş 15000TL misafirlikteyken bile çağırıyorlar paşa paşa gidiyor resmen köle olmuş özel hayat diye birşey söz konusu değil. 15000TL değil 150.000TL verseler o şaartlarda çalışmam. Dediğim gibi tercih meselesi.

karşılıklı ilişkiler iyiyse o işyerini kollamak işyeride çalışanını kollamak üzere süreklilik kurmuşlarsa 24 değil + 24 saat bile gidilir amaç paranın ötesindedir

karşılıklı ilişkiler iyiyse o işyerini kollamak işyeride çalışanını kollamak üzere süreklilik kurmuşlarsa 24 değil + 24 saat bile gidilir amaç paranın ötesindedir
karşılıklı iyi niyet varsa kesinlikle katılıyorum. ...

paranın geçtiği yerlerde havalar arap baharı gibidirbirden havalar ters dönebilir
paranın ötesinde olan yerlerde çanakkale ruhu gibidir

istanbul ümraniye imes modoko bölgesindeyiz firmamıza yeni mezun da olabilir elektrik mühendisi ihtiyacımız vardır sürekli çalışmayı düşünen arkadaşlar varsa irtibata geçebilirler
selamlar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri