Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri İşletmesi Hakkında

mako3e

Üye
Arkadaşlar,
1 kv üstündeki elektrik tesislerinde (hücre, metal-clad ve şalt sahası) yetki belgesi olmayan (ekat) elektrikçi haricinde kimsenin elektrikçi olarak çalışamayacağı ve 24 saat çalışan böyle bir tesiste en az kaç ekat sahibi kişi bulunması gerektiği hakkında kesin bilgi istirham ediyorum.

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde madde 60 da bu konuya değiniliyor.Fakat tam açıklama olmadığı için üslerime anlatamıyorum.tesisimizde yeterli teknik eleman olmadığı için can ve mal kaybından çekinmekteyim.

11 kV hücrelerin bulunduğu bir tesis ve bu tesise bağlı 154/11 kV Trafo Merkezinde (iki tesiste 24 saat çalışmaktadır) en az kaç ekat belgesi almış personel bulunmalıdır?

konu ile ilgili kanun ve yönetmeliklere dayanan bilgilere acilen ihtiyaç duymaktayım...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar,
1 kv üstündeki elektrik tesislerinde (hücre, metal-clad ve şalt sahası) yetki belgesi olmayan (ekat) elektrikçi haricinde kimsenin elektrikçi olarak çalışamayacağı ve 24 saat çalışan böyle bir tesiste en az kaç ekat sahibi kişi bulunması gerektiği hakkında kesin bilgi istirham ediyorum.

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde madde 60 da bu konuya değiniliyor.Fakat tam açıklama olmadığı için üslerime anlatamıyorum.tesisimizde yeterli teknik eleman olmadığı için can ve mal kaybından çekinmekteyim.

11 kV hücrelerin bulunduğu bir tesis ve bu tesise bağlı 154/11 kV Trafo Merkezinde (iki tesiste 24 saat çalışmaktadır) en az kaç ekat belgesi almış personel bulunmalıdır?

konu ile ilgili kanun ve yönetmeliklere dayanan bilgilere acilen ihtiyaç duymaktayım...

İşin hukuki boyutunda işveren işletmenin yüksek gerilim işletme sorumlusu mühendisin tüm taleplerini karşılamakla sorumludur der. Mühendis tarafından ihtiyaç görülen teknik elemanları, malzemeleri, alet ve edevatları işveren temin etmek zorundadır. Bu işletmenin Y.G. tesisinin yapısına,büyüklüğüne göre değiştiğinden standardize edilmesi mümkün değildir. Bu konuda karar veren kişi yüksek gerilim işletme sorumlusu mühendisdir.

Merhaba,
Trafo merkezlerinin işletmesinde,mühendisin olmadığı yerlerde,1mesul ve 3 tablocu 8 saat vardiya sistemi ile çalışır.Mesul teknisyen aynı zamanda yedek vardiyecı konumundadır.
İndirici merkezlerde,tali ve dağıtım merkezlerinde mevcut işletme bu şekilde sağlanır.

arkadaşlar,

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde madde 60 da bu konuya değiniliyor.fakat tam açıklama olmadığı için üslerime anlatamıyorum.tesisimizde yeterli teknik eleman olmadığı için can ve mal kaybından çekinmekteyim.

11 kv hücrelerin bulunduğu bir tesis ve bu tesise bağlı 154/11 kv trafo merkezinde (iki tesiste 24 saat çalışmaktadır) en az kaç ekat belgesi almış personel bulunmalıdır?

iş kanunu hükümlerine göre en az 4 personel çalıştırmalısınız...ve bu personelin haftalık çalışma süreleri 48 saati geçmemeli...

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri