Elektrik kesintisinde ram üzerindeki bilgiyi koruma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geçmişe dönük düzenli veri kaydı yapan bir programda makbul olur bence.
Böyle bir imkan güzel olurdu elbette..
Ancak, çalışan her programı ve hangi aşamada olduğunu, işlenen her değişkeni, işlem sonucunu anbean, satır satır ROM'a göndermek, start up sonrasında o programları çağırıp ve programın hangi aşamasında kalmışsa o fonksiyonları çağırmak, işlenmiş tüm değişken verilerini tekrar ROM'dan çağırıp atamak gibi bir dizi programlama yapmak gerekir. Belki teorik olarak mümkün olabilir ancak pratikte bütün sistemi hız, veri büyüklüğü açısından çökertir.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Böyle bir imkan güzel olurdu elbette..
Ancak, çalışan her programı ve hangi aşamada olduğunu, işlenen her değişkeni, işlem sonucunu anbean, satır satır ROM'a göndermek, start up sonrasında o programları çağırıp ve programın hangi aşamasında kalmışsa o fonksiyonları çağırmak, işlenmiş tüm değişken verilerini tekrar ROM'dan çağırıp atamak gibi bir dizi programlama yapmak gerekir. Belki teorik olarak mümkün olabilir ancak pratikte bütün sistemi hız, veri büyüklüğü açısından çökertir.
Isyerimizdeki üç büyük kompresörü kontrol edip bunlara ait bütün sensör verilerini geriye dönük üç aylık olarak sakliyan bir kontrol sistemi var. Operatör ekranı ve plc den oluşuyor. Ayrıca kompresörleri hava ihtiyacına göre devreye alıyor ya da kapatıyor. Tek şikayetimiz operatör ekranı Android tabanlı bir yazılıma sahip ve cok saçmalayıp çok takılıyor. Bazen Allah seni davul etsin deyip makinaları lokal kumandaya alıp operatörlere kumanda ettiriyorum. Ama veri kaydı devam ediyor.

Isyerimizdeki üç büyük kompresörü kontrol edip bunlara ait bütün sensör verilerini geriye dönük üç aylık olarak sakliyan bir kontrol sistemi var. Operatör ekranı ve plc den oluşuyor. Ayrıca kompresörleri hava ihtiyacına göre devreye alıyor ya da kapatıyor. Tek şikayetimiz operatör ekranı Android tabanlı bir yazılıma sahip ve cok saçmalayıp çok takılıyor. Bazen Allah seni davul etsin deyip makinaları lokal kumandaya alıp operatörlere kumanda ettiriyorum. Ama veri kaydı devam ediyor.
Enerji kesilmesi olmuyor sanırım sensörlerde ve veri tabanı ortamında o anda.
Aslinda bahse konu talebin Windows tabanında lokal program bazında bir örneği var. Explorer... Explorer açıkken elektrik kesilmesi halinde sistem açıldıktan sonra "bir önceki sayfaları yükleyeyim mi" tarzında bir işlevsellik var. Fakat aynı şey degil tabii konu sahibinin talebi ile.

O anki prosesi nereye yazacak ne kadar yazacak örnekleme kaç ms olacak? Mağdem öyle değerli bir proses plc' leri radunancy çalıştır
Ben sndroid tabanlı operator paneli görmedim bilmiyorum düzgün bir scadan olsa böyle birşey mumkun değil elektrik kesilirse kesilsin zaten sql e kaydediyor
Kuvvetle muhtemel sana plcnin beb serverini açmışlar.
Eğer rapor trend vs eğrileri saklıyacaksan bir veri tabanı olan proğram kullanacaksın plclerde ve hmilerde veri tabanı olmaz. Hmide olsa kısıtlı olur yetmez 3 ay diyorsun her saniyede 1 örnek alsa dakida 60 saatte 3600. Günde 8600 3 ayda 7 milyon örnek yapar sadece bir tagın operatör panelinin yapacağı iş değil Scada kur sql olsun yada başka beri tabanı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öle kayıt kuyut olacak iş oanki prosesi nereye yazacak ne kadar yazacak örnekleme kaç ms olacak falan fistan madem öle değerli bir proses plcler radunancy çalıştır
Yok abi senin sistemin yanlış. Daha ben sndroid tabanlı operator paneli görmedim bilmiyorum düzgün bir scadan olsa böle bişi mumkun değil elektrik kesilirse kesilsin zaten sql e kaydediyor
Kuvetle muhtemel sana plcnin beb serverini açmışlar. Yada ne bikim ben bir nane anlamadım sorundan. Sırun nasıl başladı nasıl gelişti sonraki yazdığının ilk yazdığınla alakası yok
Eğer rapor trend vs eğrileri saklıyacaksan bir veri tabanı olan proğram kullanacsksın plclerde ve hmilerde veri tabanı olmaz. Hmide olsa kısıtlı olur yetmez 3 ay diyorsun her saniyede 1 örnek alsa dakida 60 saatte 3600. Günde 8600 3 ayda 7 milyon örnek yapar sadece bir tagın operatör panelinin yiyeceği iş değil scada kur sql olsun yada başka beri tabanı yada ben bilmiyorum vaziyet bu
2 ay da olabilir ama kesinlikle ay olarak geri dönük veri kaydı var. Hatta trend eğrisi olarak bile izleyebiliyorum. Ne zaman düşmüş ne zaman şaha kalkmış. Ne zaman 0 olmuş .
Edit : Telefonumda bir fotoğraf varmış.
20220407_124521.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sana atayım haftaya fotoğraflarını dibin düşsün o zaman üstadım 😀 Yalnız ay konusunda şüpheye düştüm. 2 ay da olabilir ama kesinlikle ay olarak geri dönük veri kaydı var. Hatta trend eğrisi olarak bile izleyebiliyorum. Ne zaman düşmüş ne zaman şaha kalkmış. Ne zaman 0 olmuş .
Edit : Telefonumda bir fotoğraf va
Sana atayım haftaya fotoğraflarını dibin düşsün o zaman üstadım 😀 Yalnız ay konusunda şüpheye düştüm. 2 ay da olabilir ama kesinlikle ay olarak geri dönük veri kaydı var. Hatta trend eğrisi olarak bile izleyebiliyorum. Ne zaman düşmüş ne zaman şaha kalkmış. Ne zaman 0 olmuş .
Edit : Telefonumda bir fotoğraf varmış. Ekli dosyayı görüntüle 87566
yemin ediyorum ya sende ya bende sorun var ... yav dibim ne düşecek bu işin yapılış şekli belli scada yeni yazmıyoz hmi yazmadığımız şey değil işimiz bu . hmiye bir usb takıp bunu saklamaya marifet diyorsanız size tek kelime edecek lafım yok.
ama neden ısrar ediyorsunuz yanlışta onu anlamıyorum . bu işin doğrusu 128 taglı bir scada alacan büyük hart disk alacan hart diske kaydedecen . bu kadar basit mesele . ce altında çalışan vindows var onun scadası var nyıllarca vijeocitect ve wincc kullandım şimdilerde tek favorim zenon al 128 tag geç git neyin kafasındasınız bilemedim . iki tane kompresör yapmışlar bana hmide dibimiz düşecekmiş
prosesin yarım kalmasın istiyorsan redunancy kullanacan . eğer proses tehlikeli ise saefty seçecen ..
para kazandığımız işide bize öğretiyorsunuz ya ne deyim bu kadar basit mesleyi nasılda abartıp bu hale getiriyorsun anlamakta zorlanıyorum . biz yanlış yapıyoruz birader biz bilmiyoruz . ama biz öle yapıyoruz . scada alıyoruz sql tabanlı oluyor hart diski çok buyuk tutuyoruz . redunancy plc kullanıyoruz gerken yerde saefty kullanıyoruz .. siz ne biliyorsanız öle yapın doğrusunu yapın ..

yemin ediyorum ya sende ya bende sorun var ... yav dibim ne düşecek bu işin yapılış şekli belli scada yeni yazmıyoz hmi yazmadığımız şey değil işimiz bu . kıçıkırık hmiye bir usb takıp bunu saklamaya marifet diyorsanız size tek kelime edecek lafım yok.
ama neden ısrar ediyorsunuz yanlışta onu anlamıyorum . bu işin doğrusu 128 taglı bir scada alacan büyük hart disk alacan hart diske kaydedecen . bu kadar basit mesele . ce altında çalışan vindows var onun scadası var nyıllarca vijeocitect ve wincc kullandım şimdilerde tek favorim zenon al 128 tag geç git neyin kafasındasınız bilemedim . iki tane kompresör yapmışlar bana hmide dibimiz düşecekmiş
prosesin yarım kalmasın istiyorsan redunancy kullanacan . eğer proses tehlikeli ise saefty seçecen ..
para kazandığımız işide bize öğretiyorsunuz ya ne deyim bu kadar basit mesleyi nasılda abartıp bu hale getiriyorsun anlamakta zorlanıyorum . biz yanlış yapıyoruz birader biz bilmiyoruz . ama biz öle yapıyoruz . scada alıyoruz sql tabanlı oluyor hart diski çok buyuk tutuyoruz . redunancy plc kullanıyoruz gerken yerde saefty kullanıyoruz .. siz ne biliyorsanız öle yapın doğrusunu yapın ..
Ben her şeyi dibine kadar bildiğimi iddia etmiyorum. Senin kullandığın plc jargonuna ait kelimelerin bir kısmını da bilmiyorum ve merak da etmiyorum ( Bana yetecek ve ihtiyacımı görecek kadarını biliyorum ) . Sadece çalışan ve veri kaydı yapan plc ve operatör ekranlı sistemim var diyorum ( Ups e bağlı değil, kendim bağlamayı düşünüyorum ) . Sana da bu işi bilmiyorsun bak bende böyle sistem var diye atarlanmiyorum, kimseye iş öğretmiyorum, ayar vermiyorum, yanlış noktadan giriyorsunuz mevzuya. Kimseye de sende sorun var da demiyorum. Mümkünse üstadım ( herkese dikkat ederseniz bu kibar kelimeyi kullanıyorum ) senle biz mesleki paylaşıma girmeyelim bir daha . Rica ediyorum.

Son düzenleme:
Ben her şeyi dibine kadar bildiğimi iddia etmiyorum. Senin kullandığın plc jargonuna ait kelimelerin bir kısmını da bilmiyorum ve merak da etmiyorum ( Bana yetecek ve ihtiyacımı görecek kadarını biliyorum ) . Sadece çalışan ve veri kaydı yapan plc ve operatör ekranlı sistemim var diyorum ( Ups e bağlı değil, kendim bağlamayı düşünüyorum ) . Sana da bu işi bilmiyorsun bak bende böyle sistem var diye atarlanmiyorum, yanlış noktadan giriyorsun mevzuya. Kimseye de sende sorun var demiyorum. Mümkünse üstadım ( herkese dikkat ederseniz bu kibar kelimeyi kullanıyorum ) senle biz mesleki paylaşıma girmeyelim. Rica ediyorum.
yav arkadaşım zaten ben kimseyle tartışmam neden tartıştığımızda anlamış değilim . milyon mesajım var bir tane tartışma göster tamam sensin. piyasada bulunan paneller belli markalar belli ileeri markalar siemensin serisi abb serisi beijer . weintek. delta . %90 pazar payını bu markalar oluşturur. fiyat ve performans bakımından pazarın 74 ünü beijer delta ve weintek sahiptir . bunların en babalarının hafızaları 4 CİGABAYTI GEÇMEZ . plclerde zaten en baba hafıza 2 gb yttır
sen sd kart koyup 16 32 yükseltebilirsin. bu panellere usb koyup yine 32 gb kadar hafızayı yükseltebilirsin .
bunlarda data logerler vardır . bu data logerler senin kullanacağın trend ve rapor için dataları buralara kaydederler . ve hafıza dolduğunda en eskiden silmeye başlarlar . bu nedenle çok uzun süre örnekleme ve veri alamazlar 1.2 tag belki olay 300 400 tag (nokta) oldumu iş çıkmaza girer .
mesela enerji örneklerken 1 milisaniyede bir alıyoruz ki buda aslında çok bir süre ama paramız şimdilik buna yetiyor bu bile bir kamyon para MESELA elspec G4K bir enerji analizatörü aldığını varsayalım bu alet sadece 1 periotta 1 sinüste 1024 örnekleme alıyor 0.20 mikrosaniyede 1 örnek alabiliyor demek istediğim
bu aleti senin hmi ne bağlarsan 10 dkakadan daha uzun data loger oluşturamazsın . kaldıki bu aletin 4 8 16 gb versiyonları var . eğer senin için önemliyse sql yada en yaygın kullanılan oracle rdbms, ibm db2, microsoft sql server, sap sybase ase, teradata, adabas, mysql, microsoft access, informix, sqlite, postgresql, amazon rds, mongodb, gibi bir veri tabanı olan scada kurup 3-4 terra bayt bir diske veri tanbanını yazdırabilirsin . kaldıki her örnek en az unsigned 16 dır buda bir word yapar . hafızayı sen hesapla .
Olayın doğru yöntemi budur demek istedim hepsi o .
ayrıca hakketen hiç android panelde görmedim yani napayım . kullanmadımda . bu yok anlamına gelmezki vardır kullanıyorlardır ne bilim. ama dibimi düşürecek bişi inan değil uyduruk bir panel . ama elspec G4K bir gör bir bağla resmen enerjinin videosunu çekiyor elektriğin hatta videodan daha hızlı . vet orda dibim düşer . hemde ne düşme.

Window işletim sistemleri "hazırda beklet" seçeneği ile istenen bir çözümü sunar. Fakat bunu sadece ram'deki bilgiyi saklamakla değil, tüm sistemin o anki durumu sabit diske kaydedilir ve yeniden açılıp, işletim sistemi başladığında kaydedilen durum tersinden geri sarılarak, sistem kaldığı yerden devam edecek şekilde açılır. Bunu yapabilmek için de batarya veya ups gibi elektrik kesindisinden etkilenmeyen bir beslemeye ihtiyaç vardı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri