Elektrik kesintisi durumunda akünün devreye girmesi

saban88

Üye
Herkese merhabalar;

Bir bilgisayarı iş makinesi üzerinde çalıştırmak için akülü bir devreye ihtiyaç duydum.İş makinesi 24 v alabiliyorum.Bunu regüle ederek 12V'a düşürüp bilgisayarı çalıştırıyorum. Sorun şuradan doğdu.Araç kontağı kapatılınca bilgisayar direk kapatıldığı için windows başlangıçta onarmaya geçiyor.Bunun defalarca yapılması sağlıklı değil zaten.Bende bu sorunu çözmek için ekstra bir 24 v akü bağlayıp kontak kapandığında mikro işlemci ile bilgisayara bildiriyorum ve kendisini kapatıyor. Kendi eklediğim aküyü kontaktan gelen voltaja paralel bağladığımda akımı benim eklediğim aküden çekiyor.Buda akünün ömrünün çabuk bitmesini sağlar.Burada kontak açıldığında akımın kontaktan çekilmesi için akım sınırlayıcı devre önerileri aldım.Fakat doğru yolda mıyım bilmiyorum.Birkaç denemede başarısız oldum. Bu işin başka bir yolu var mıdır? Önerilerinize ihtiyacım var.

Merhaba, battery backup circuit diye aratın gerek forum gerek nette şemalar mevcut sizin işinizi gören voltaj için olanı iş yapacaktr.

Teşekkür ederim. 2 gündür uğraşıyordum anahtar kelimeyi bulunca 10 dakikada hallettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri