Elektrik kesilince atan sigortalar

Bulent1977

Üye
Elktrik kesilirken ana panodaki 32a ve sayaç panosundaki sayaçtan önceki 32a sigortaların ikiside atıyor. Sayaçtan sonra sigorta olması gerekiyor onu yakın zamanda takacağım. Dairede 220v iken 24a akım çekiyorum sürekli olarak. Elktrik kesilirken voltaj düşümü oluyormu eğer oluyorsa atma sebebi budur çünkü 170v kadar düşüyorsa çekilen akım 32 yi geçecektir. 2 sigortanın aynı anda atması normalmidir yoksa 1 tane atmasımı iyidir. Sigortalar orjinal simenens almanyada üretilen yeni takıldı. Sigortalar arası 7m kablo var arada başka devre elemanı yok.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dairelerde c tipi sigorta kullanılmaz. Sigortlar b tipi tabiki.

Elktrik kesilirken ana panodaki 32a ve sayaç panosundaki sayaçtan önceki 32a sigortaların ikiside atıyor. Sayaçtan sonra sigorta olması gerekiyor onu yakın zamanda takacağım. Dairede 220v iken 24a akım çekiyorum sürekli olarak. Elktrik kesilirken voltaj düşümü oluyormu eğer oluyorsa atma sebebi budur çünkü 170v kadar düşüyorsa çekilen akım 32 yi geçecektir. 2 sigortanın aynı anda atması normalmidir yoksa 1 tane atmasımı iyidir. Sigortalar orjinal simenens almanyada üretilen yeni takıldı. Sigortalar arası 7m kablo var arada başka devre elemanı yok.

ana siğorta ile sayaç öncesi siğorta aynı değer ( amper ) tip ise ikiside atar .
siğorta atmasının sebebi enerji gelmesinde olsa tamam diyeceğim ama gitmesinde iş biraz değişti .
sadece sizde mi oluyor . siğorta arasındaki kablolar kesiti düşük mü ?

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Sigortalar aynı değerde enerji geldiğinde atmıyor çünkü enerji geldiğinde makinalar tam güçte çalışmıyor 1 dakika sonra tam güce geçiyor. Kablolar 6 lık nym. Benim görüşüm elltrik kesilirken voltaj düşüyorsa atma sebebi olabilir. Çünkü 220v iken çektiğim akım sabit 24 amper. Güç 5.3 kw yani elktrik kesilirken 160 volta düşüyorsa 32 amperi geçer ve sigortaların atmasına sebep olur. Sizlerinde görüşlerini bekliyorum belki aklıma gelmeyen vardır. 5.3 kw 24 saat sistemde kullandığım güç.

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Sigortalar aynı değerde enerji geldiğinde atmıyor çünkü enerji geldiğinde makinalar tam güçte çalışmıyor 1 dakika sonra tam güce geçiyor. Kablolar 6 lık nym. Benim görüşüm elltrik kesilirken voltaj düşüyorsa atma sebebi olabilir. Çünkü 220v iken çektiğim akım sabit 24 amper. Güç 5.3 kw yani elktrik kesilirken 160 volta düşüyorsa 32 amperi geçer ve sigortaların atmasına sebep olur. Sizlerinde görüşlerini bekliyorum belki aklıma gelmeyen vardır. 5.3 kw 24 saat sistemde kullandığım güç.

hadi sizin dediğiniz gibi kesilirken voltaj düşüklüğü olsun . her zaman mı oluyor ? ölçüm takibi yapılması gerekir ( ileri teknik )
yangın , kablo yanması , cihazlarınıa zarar gelmesini önlemek açısından siğorta atması yararınızadır , eğer enerji geldiğinde ve normal kullanımda siğorta atmıyorsa sorun kısmen kabul edin , siğorta aç yola devam .

deneme yanılma çözüm , çok az risksiz diyelim !!!
c tipi olmaz diyorsunuz ,
siğorta b tipi kullanımda bence nötr kesmeli kullanın . ana siğorta 32 amper 10 ka kesmeli sayaç öncesi
32 amper 6 ka sayaç sonrası 32 amper 3 ka bu durumada özel bir durum olmasa sayaç sonrası 32 amper 3 ka atacaktır .
diğer daire kullanıcıları sorun yaşıyorlarmı ? ( voltaj düşüklüğü )
sizin voltaj düşüklüğü dediğiniz , Şebeke kablosu yanması , nötr sorunu vs gibi .
daire içi siğorta atmıyormu ?
30 ma ( hayat ) kaçak akım koruma ? ,
300 ma ( yagın ) kaçak akım koruma yokmu ?
varsa atmıyorsa amperleri 32 amper değil herhalde .
nötr kablosu ortak mı ?

Selectivite için 1.6 katı kullanabilirsiniz

Teşekkürler yorumlarınız için
Son elktrik kesilmelerinde sigorta atması yaşamadım.kak lar birisi 40a diğeri ortak 63 amper olduğu için onlar etkilenmiyor. Avometre bulup ölçüm yaptım kofraya gelen elktrikte düşük çıktı.
Sedaş çağırıp direkteki bağlantıları kontrol ettirdim biraz sıkma falan yapıldı gerilim düşümü 5v azaldı. Şuanda yükte iken 10v gerilim düşümü oluyor. İki dairedede gerilim düşümü aynı oranda ve nötr ortak.
Bendeki gerilim düşümünden ziyade şebekede trafoda yetersiz gündüz 220v oluyor yükte 210 gece 235 yükte 225 görüyorum. Sayaç ile priz arası gerilim düşümü 2 volt.
hadi sizin dediğiniz gibi kesilirken voltaj düşüklüğü olsun . her zaman mı oluyor ? ölçüm takibi yapılması gerekir ( ileri teknik )
yangın , kablo yanması , cihazlarınıa zarar gelmesini önlemek açısından siğorta atması yararınızadır , eğer enerji geldiğinde ve normal kullanımda siğorta atmıyorsa sorun kısmen kabul edin , siğorta aç yola devam .

deneme yanılma çözüm , çok az risksiz diyelim !!!
c tipi olmaz diyorsunuz ,
siğorta b tipi kullanımda bence nötr kesmeli kullanın . ana siğorta 32 amper 10 ka kesmeli sayaç öncesi
32 amper 6 ka sayaç sonrası 32 amper 3 ka bu durumada özel bir durum olmasa sayaç sonrası 32 amper 3 ka atacaktır .
diğer daire kullanıcıları sorun yaşıyorlarmı ? ( voltaj düşüklüğü )
sizin voltaj düşüklüğü dediğiniz , şebeke kablosu yanması , nötr sorunu vs gibi .
daire içi siğorta atmıyormu ?
30 ma ( hayat ) kaçak akım koruma ? ,
300 ma ( yagın ) kaçak akım koruma yokmu ?
varsa atmıyorsa amperleri 32 amper değil herhalde .
nötr kablosu ortak mı ?

Merhaba

Kofreden kalibrasyonlu ölçüm cihazı ile sedaş tarafından ölçümleri nedir ?
ve daire siğorta kutusundan ölçümleriniz nedir ? yükle ve yüksüz ( sadece sizde ölçüm )
trafoya uzakmısınız ?
hat üzerinde diğer aboneler sıkıntı yaşıyorlar mı ? , trafo ayarı durumu ?
diğer voltaj regülatörü kullanmanız !!!

Diğer bir durum daire içi siğorta atmaması !!! kullanılan cihazlara göre linyelere uygun amper siğorta takılmış mı ? ve cihazların linyelere amper dağılımı durumu ? hesaplar !!!

kablo yer altı , havai ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri