elektrik kesildiğin de alarm veren devre

arkadaşlar ben elektrik teknisyeniyim fakat meslek icabı elektroniğe de yabancı değilim.(amatör anlamda tabi) Şimdi ben işyerimde ki deepfrizler için bir alarm devresi kurmak istiyorum ki elektrikler kesildiğin de sesli ya da ışıklı bir şekilde uyarı versin.Normalde basit bir uygulama hatta yarın yapıp çalıştırıcam. 220 voltluk bir röle ya da kontaktörün normalde kapalı kontağı üzerinden 9volt ya da 12 voltluk batarya ile dc gerilim aktarıp bir buzzer ya da ışığa bağlamak kontaktörün bobinlerine de 220 volt verip basitçe halletmek istiyorum.yani elektrik varken röle çekili durum da, enerji kesildiğin de ise röle bırakacak ve kontak kapalı konuma döndüğü için batarya üzerinden siren ya da lamba enerjilenecek.Fakat ben daha detaylı bir devre kurmak istiyorum.ENERJİ VARKEN PİLİ ŞARJ ETSİN;PİL DOLDUĞUN DA ŞARJI KESSİN V.S.ya da benim bilmediğim başka özellikler eklenebilir mi? Belki piyasadan hazır alıp hiç uğraşmadan yapmak da var ama ben yine de kendim uygulamak istiyorum.Bu konuyla alakalı bilgisi olan ya da elinde hazır açık devre şeması bulunan arkadaşlar gönderirlerse çok makbule geçer.Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri