Elektrik kablosuna duy nasil baglanir

highflyeer

Üye
Merhaba.
3x1.5 elektrik kablosuna duy takmaya calistim fakat 3 li prizin sigortasini attirdi.
Kabloda kahverengi(griyede benziyor) sari ve mavi kablolar vardi sariyi toprak kismina bagladim diger duy tarafinda iki giris vardi orayada kahverengi ile maviyi birlestirip bir tarafa sari kabloyuda diger tarafa taktim ama olmadi neyi yanlis yapmisim?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba.
3x1.5 elektrik kablosuna duy takmaya calistim fakat 3 li prizin sigortasini attirdi.
Kabloda kahverengi(griyede benziyor) sari ve mavi kablolar vardi sariyi toprak kismina bagladim diger duy tarafinda iki giris vardi orayada kahverengi ile maviyi birlestirip bir tarafa sari kabloyuda diger tarafa taktim ama olmadi neyi yanlis yapmisim?
Mahallenizdeki elektrikçiye bağlatın evine ekmek götürsün adam sizden üç-beş lira para alır bana yakın olsanız para almadan bağlarım size ama bir elektrikçiye gidin bu saatte bile evine ekmek götürmek için dükkanında bekleyen vardır

Mahallenizdeki elektrikçiye bağlatın evine ekmek götürsün adam sizden üç-beş lira para alır bana yakın olsanız para almadan bağlarım size ama bir elektrikçiye gidin bu saatte bile evine ekmek götürmek için dükkanında bekleyen vardır

Forum ne icin var o zaman kapatilsin kimse bisey ogrenmesin?

Bu saatte elektrikci bizim buralarda bulunmuyo?

sarı boşta kalsın diğer 2 kabloyu duyun vidalarına bağla

Forumun varlık nedeni, mesleği elektrik olmayan kişilerin elektrikle fiziki olarak uğraşmasına ve iş yapmaya çalışmasına sebebiyet verecek bilgi vermek olmasa gerek.
Meslek dışı şahıslara "şöyle bağla böyle yap" yönlendirmeleri ile yapılacak işlerden doğabilecek kaza, sakatlanma ve hatta olası daha kötü sonuçlar kanunlar önünde sorumluluk dahi doğurur niteliktedir.

Bu platformun varlık nedeninin mesleki bilgi paylaşımı öncelikli olmak üzere meslek dışından kişilerin karşılaştıkları sorunların bizahiti kendileri yapmamak şartı ile nedenlerine ve çözümlerine yönelik fikir alışverişi ortamı olması gerektiği görüşündeyim.
Ayrıca yukarıda C.Berkan beyefendinin de belirttiği üzere "elektrikçiye müracaat" hem güvenlik hem de geçimini bu işten sağlayan meslek mensuplarına saygının gereğidir.

Şahsi kanaatim bu yöndedir.

Son düzenleme:
Forum ne icin var o zaman kapatilsin kimse bisey ogrenmesin?

Bu saatte elektrikci bizim buralarda bulunmuyo?
Forumlar mesleki konuda bir birikimi olup eksik kaldıkları yerlerde destek almak için vardır ben bu forumda eski üyelerden birinin yardımıyla 30kw fabrika tesisatı için kompanzasyon yaptım 2008 yılında o zamanlar kompanzasyon hakkında bilgim yoktu ama meslek lisesi ve makine revizyon işleri yapan bir elektrik teknisyeniydim.
Mesleğimde bir miktar bilgim var ama biz bile ufak tefek hatalardan dolayı elektrik çarpılması yaşıyoruz en son iki yıl önce bir işletmede 220 volt (yani faz ve nötr arasında kalmak)yedim ellerimden elektriğin boğazıma doğru nasıl geldiğini bire bir yaşadım boğazımı sıkmaya başladığında Allah'ın takdiri kurtulamayacağım yerden kurtuldum
Evinde en küçük ampül değiştirme işini bile elektrikçilere kim yaptırır bilirmisiniz?Daha önce elektriğe çarpılmış kişiler ayrıca bizim işimiz bir meslektir bu meslekten ekmek yiyen insanlar var hem kendi güvenliğiniz hemde bu işten ekmek yiyen insanlar için kabloyu elektrikçiye bağlatın dedim zaten alacağı para 3-5 tl bir şeydir ve yine size bana yakın olsanız para da istemem bağlarım dedim çünkü ben elektrikten çok şükür kurtuldum ya siz kurtulamazsanız ya sigortanız arızalansa ve kablo ile eviniz tutuşsa bu kış günü evsiz kalsanız iyi mi olur?Allah tan sigortalarınız sağlam da atıyor eğer o sigortalar sağlam olmasa ve atmazsa ne olur biliyormusunuz?Kablo tutuşur ve yanar bu da yangın çıkmasına sebep olur

Soru ilginç bir hal aldı. Elektrikçiye gidip `şunu bir bağlayıver' dese belki ücret bile ödemeyecek . Fakat ``ben yapmak istiyorum'' diyenede kapıyı kapatmak bana çok doğru gelmiyor .

Bence tecrübesiz bir arkadaşımızın sorabileceği ve cevabınında pektabi verilebileceği tarzda sorudur. Öyleki bir zamanlar``Sanaayi cereyanına motor nasıl bağlayacam'' sorusu silinmişti ve çok doğru bir karardı.

Ayrıca istatikler meslekte 5.yılını dolduranların çok daha fazla iş kazasına karıştığını gösteriyor. Sizleri Tenzih ederim fakat Faz nötür ile sigara yakan çırak ben hiç görmedim. Belkide içimizde çarpılabilecek son kişi bu arkadaştır. :)

Saygılarımla...

Bu konu biraz hassas bir konu.

Algısı açık eli bu işlere yatkın biri düzgün bir tarifle bu bağlantıyı yapabilir.

Ancak hata yapılması muhtemelde bir konudur.

Arkadaşlarımızın ve bende dahil bu tür risk içeren konularda kişiyi yönlendirirken o kişinin sağlığını düşünerek bu yaklaşımda bulunmaktadırlar. Bu işler gayet ciddi konular. Yanlışlıkla elektriğe kapılma riskide var.

Şimdi tarif eder ve kişi çarpılırsa allah korusun hayati sorunlara yol açarsa bunun sorumluluğu kimde olacak?

Çekince bu yüzden ..

Saygılar.

Yaptim arkadaslar. Iki kablosu olan bi kabloyla degistirdim bagladim calisti.
Buyuk ihtimal o sari kabloyu bosa biraksaydimda calisacakti ama mesaji gorene kadar kabloyu degistirmistim.

Ilk test yontemimi anlatayimda gulun biraz :) baglantiyi yaptim, lambayi taktim kabloya,sonra anahtarli uclu prize bu yaptigim kabloyu taktim, lambali olan ucunu kapinin koluna asip, terlikle 3 lu prizin anahtarini actim :) saniyelik lamba yandi ve gitti odanin priz sigortalari atti.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri