Elektrik kaçıran bulaşık makinesi

Öncelikle merhaba. Aranıza yeni katıldım. Bir sıkıntım var hemen konuya girmek istiyorum. Beni maruz görün lütfen. Mutfakta bulaşık makinesinin üstünde sat üstü ocak var. Doğalgaz vanası ve flexide da hemen makineniarkasında. Bugün bulaşık makinesini sağa sola çekerken makinenin arka kısmındaki metal plakadan bana elektrik çarptı. kontrol kalemi ile baktım kalemin lambası yanıyor. Acaba bu neyden kaynaklanır ve bu kaçak doğalgaz için tehlike oluşturu mu patlar matlar mı acaba korkuyorum. Evde çoluğum çocuğum var. Bu kaçağı nasıl önleyebilirim. Nötrden toprak aldım yine olmadı bana lütfen acil yardım edin. Saygılar.
15602013488401565340863.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Priz laçka olmuş olabilir, fiş priz arası toprak hattı temas etmiyordur, yoksa kesmesi lazimdi. Tabi bir de kabloları ezilme ve kesilmeye karşı kontrol edin. Makina itilirken biyere sıkışıp toprak kopmuş da olabilir

Şimdi çamaşır makinesine baktım o da aynı şekilde kaçırıyor. Evde topraklama olmadığından şüpheleniyorum. Prizde toprak hattı var ama sanırım bina ana hattından evin hattına girişi yok ya da topraklamayı iptal ettiler. Evim giriş üstünde. Ben bu eve en azından sadece mutfaktaki prize yada komple nasıl toprak çekerim.

Uygun bir yerdeki bir prizi açıp 3 kablo bağlı mi kontrol edin. 3 kablo varsa toprak tesisatı vardır. 2 kablo ise tesisat çekilmemiştır. Evinizin uygun bir yerinden toprağa ulaşılabilecek bir imkan varsa içeriye toprak çekilebilir. Nötrü de toprağa bağlamak bir çözüm ancak küçük bir ihtimal de olsa nötr hattı koparsa cihaza dokununca direkt çarpılma ihtimali var. Bunun için de kontaktor takılabilir nötr koparsa fazı keser carpilmazsiniz

Dediklerinizi bugün uygulayacam teşekkürler ilginiz için. En sevmediğim işler bu tadilat işleri.
Uygun bir yerdeki bir prizi açıp 3 kablo bağlı mi kontrol edin. 3 kablo varsa toprak tesisatı vardır. 2 kablo ise tesisat çekilmemiştır. Evinizin uygun bir yerinden toprağa ulaşılabilecek bir imkan varsa içeriye toprak çekilebilir. Nötrü de toprağa bağlamak bir çözüm ancak küçük bir ihtimal de olsa nötr hattı koparsa cihaza dokununca direkt çarpılma ihtimali var. Bunun için de kontaktor takılabilir nötr koparsa fazı keser carpilmazsiniz
Evet sizin dediğiniz gibi prizde sıkıntı varmış başka priz denedim onda sıkıntı yok teşekkürler yardımınız için. Konu kapanabilir.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba. Aranıza yeni katıldım. Bir sıkıntım var hemen konuya girmek istiyorum. Beni maruz görün lütfen. Mutfakta bulaşık makinesinin üstünde sat üstü ocak var. Doğalgaz vanası ve flexide da hemen makineniarkasında. Bugün bulaşık makinesini sağa sola çekerken makinenin arka kısmındaki metal plakadan bana elektrik çarptı. Kontrol kalemi ile baktım kalemin lambası yanıyor. Acaba bu neyden kaynaklanır ve bu kaçak doğalgaz için tehlike oluşturu mu patlar matlar mı acaba korkuyorum. Evde çoluğum çocuğum var. Bu kaçağı nasıl önleyebilirim. Nötrden toprak aldım yine olmadı bana lütfen acil yardım edin. Saygılar.Ekli dosyayı görüntüle 54891
topraklamanızda sorun var ona bakın

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri