elektrik hatti hakkinda yardimlarinizi bekliyorum

Oncelikle selamunaleykum arladaslarim ve ustalarim

benim evimdeki elektirikte bazi sikintilarim var evi alali 1 sene oldu evimdeki elektronik cihazlarda asiri bir isinma ve performans kayiplari soz konusu bilgisayarin monitorunun led lambasinin oldugu kisim ve elektronil kisimlari evdeki uydu ve uydunun bagli oldugu led ekran asiri isiniyor ust kattaki komsumuzun apartman topraklamasi yokken kuvattaki kablolar erimis evdeki butun lcd tv vb elektronik esyalar bozulmus ev 27 yillik daha sonra topraklama cekilmis ben bu isinmanin ilk kablo eskiliginden kaynaklandigini dusundum ve apartman girisindwn 3 faz olan kisimdan baslayarak yikaridaki kapiya kadar 6 lik ev icinede 4 luk kablo dosettim sigortalar yeni ve baglantilar cok siki bu arada komsumun olayinin tedas topraklama olmadigindan kaynaklandigini soylemis ve topraklama yapildiktan somra saatlerin muhiru acilmis ve apartmana elektrik verilmis ampermetre ile olctugumde hatti zaman zaman 227 volt zaman zaman ise 240 volt goruyorum ama daha yukari bir voltaj gormedim hz olarakta sabit 50 hz evde regulatorun bagli oldugu cihazlar da isinma ile bas basa notur ile toprak arasini olctugumde de pc kapaliyken 0.80 pcyi acinca yavas yavas 2 v ye kadar yukseliyor ve oh civarlarda kaliyor pc kapaninca yine 0,80 lere dusuyor. Sorunum acaba toprak yetersizligindenmi kaynaklaniyor yada sebekede harmonikmi var, cos fi degerinin 0.90 lardan asiri uzaklasmasimi bu soruna neden oluyor disaridaki trafoya kadar giden yerde kablodami sorunvar sokagin tirafosu biraz eski ve ufak gibi sokagin elektrik kablolari yarisi direkte ve diger yarisi yer altindan gidiyor bizim ev yenilenmis yer alti sistemi ama buyuk ihtimal sokagin tamami sokaktaki trafoya bagli benim diyeceklerim bu kadar gerisini ustalarima birakiyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam benim ilk fikrim, Tedaş işle aranızdaki ana branşman hattının nötr bağlantı noktasında gevşeklik olduğu...Yerininzde olsam ilk bu noktaya gider kontrol ederdim, gevşeklik varsa, sağlamlaştırırdım...Ayrıca topraklamanızın sağlamlık derecesini, ölçü aleti ile değil, megger vb marka izolasyon test cihazı ile ölçerseniz çok daha sağlıklı sonuş elde edersiniz.Saygılar.

Bence bu işi bir uzmandan yardım alarak değerlendirmeniz daha iyi olacak anlattıklarınızdan azda olsa bir fikir sahibi olduk lakin bu meslek hata kabul etmez en yakın veya aramızda size en yakın bir meslektasım yerinde çözüm ararsa sorunu kökten çözmüş olursunuz. saygılar

Slm..Ana branşman hattınız havai olarak mı yoksa sokak panosundan mı geliyor acaba???

Merhabalar... Topraklamanın bu sorunlara sebep olacağını sanmıyorum. Ki,televizyonda topraklı fiş büyük ihtimal yoktur.

Voltajı sürekli izlediğinizde kaç volt aralığında oluyor ? gerçi regülatör olan cihazlarda da ısınma olduğunu belirtmişsiniz...

Bence de nötr bağlantısında bir problem var.

binaya gelen enerji hattın havai tarafından geliyorsa klemenslerde oksitlenme ve gevşeme gibi bir durum söz konusudur klemenslerin yenilenmesi ve sıkılması gerekir.

söylediğim gibi sokagın diğer ucunda ufakk bir trafo var ve sokagın yarısına havadan geliyor ve sonra geri kalan kısmını yere almışlar ve bize yerden ve bakır kalıtesine de baktıgımda apartman girişine giren çok damarlı ve kalın bir bakır kablo giriyor kablo gayet parlaktı yani yeni döşenmiş benim düşüncem sokağın diğer tarafındaki direk kısmında dediğiniz gibi çünkü kablolara bakınca kararmış bayağı eski olabilir yada kabloları yer altına yaparken bi yerde bir an önce eve gidelim diye hata da yapmış olabilirler ben tedaşı arayıp değerlendirmelerini isteyeceğim fikirleriniz için teşekkür ederim bu tesisat olayı gerçekten sadece bilgi yeterli olmuyor tecrübe de istiyor tekrar teşekkür ederim hayırlı forumlar.

yönetici olmuş olsam zeminden dışarıya topraklama borusunun olduğu yere kadar olan kısma daha yüksek kesitte kablo döşetir ve ölçüm yaptırırdım daha sonra yetersizse biraz daha ilerisine bir kazık daha çaktırırdım. apartman içinden yukarıya çok kalın bakır topraklama kablosu gidiyor ama zeminde benim yukarıdaki kapıya kadar döşettiğim 6 lık kablo döşeyip dışarıya almışlar sanırım kolaya kaçmışlar. elektirik tesisatı konusunda masraftan kaçmam çünkü milyarlık cihaz alıyoruz ve kaçındığımız ufak maliyetler bu cihazların yanması ile daha büyük maliyetlere sebep oluyorki böyle durumlarda garantide karşılamıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar... Topraklamanın bu sorunlara sebep olacağını sanmıyorum. Ki,televizyonda topraklı fiş büyük ihtimal yoktur.

Voltajı sürekli izlediğinizde kaç volt aralığında oluyor ? gerçi regülatör olan cihazlarda da ısınma olduğunu belirtmişsiniz...

Bence de nötr bağlantısında bir problem var.

binaya gelen enerji hattın havai tarafından geliyorsa klemenslerde oksitlenme ve gevşeme gibi bir durum söz konusudur klemenslerin yenilenmesi ve sıkılması gerekir.

Benim söyleceklerimi söylemişsin sayın kocaeliklımacı..saygılar...

Regülatör dediğiniz servo regülatör mü? Yoksa bildiğimiz kademeli trafo mu?

Oncelikle selamunaleykum arladaslarim ve ustalarim

benim evimdeki elektirikte bazi sikintilarim var evi alali 1 sene oldu evimdeki elektronik cihazlarda asiri bir isinma ve performans kayiplari soz konusu bilgisayarin monitorunun led lambasinin oldugu kisim ve elektronil kisimlari evdeki uydu ve uydunun bagli oldugu led ekran asiri isiniyor ust kattaki komsumuzun apartman topraklamasi yokken kuvattaki kablolar erimis evdeki butun lcd tv vb elektronik esyalar bozulmus ev 27 yillik daha sonra topraklama cekilmis ben bu isinmanin ilk kablo eskiliginden kaynaklandigini dusundum ve apartman girisindwn 3 faz olan kisimdan baslayarak yikaridaki kapiya kadar 6 lik ev icinede 4 luk kablo dosettim sigortalar yeni ve baglantilar cok siki bu arada komsumun olayinin tedas topraklama olmadigindan kaynaklandigini soylemis ve topraklama yapildiktan somra saatlerin muhiru acilmis ve apartmana elektrik verilmis ampermetre ile olctugumde hatti zaman zaman 227 volt zaman zaman ise 240 volt goruyorum ama daha yukari bir voltaj gormedim hz olarakta sabit 50 hz evde regulatorun bagli oldugu cihazlar da isinma ile bas basa notur ile toprak arasini olctugumde de pc kapaliyken 0.80 pcyi acinca yavas yavas 2 v ye kadar yukseliyor ve oh civarlarda kaliyor pc kapaninca yine 0,80 lere dusuyor. Sorunum acaba toprak yetersizligindenmi kaynaklaniyor yada sebekede harmonikmi var, cos fi degerinin 0.90 lardan asiri uzaklasmasimi bu soruna neden oluyor disaridaki trafoya kadar giden yerde kablodami sorunvar sokagin tirafosu biraz eski ve ufak gibi sokagin elektrik kablolari yarisi direkte ve diger yarisi yer altindan gidiyor bizim ev yenilenmis yer alti sistemi ama buyuk ihtimal sokagin tamami sokaktaki trafoya bagli benim diyeceklerim bu kadar gerisini ustalarima birakiyorum.

Merhaba.Bakın bu konuda sn.Kocaelikklimacı'nın söylediklerine tam olarak da katılıyorum.Nötr noktasının bara noktasından tam oarak ayrılmasında,anormal şekilde katlar arasında dağılıp da gerçekleşen voltaj dağılımı nedeniyle,cihazların fazla ısınması değil de,tamamıyle bozulması,ayrıca yanması da ayrıca söz konusu olabilecektir.Gevşek olmasında ise,hafifçe ark yaparak bu bağlantı noktalarının ısınma şartlarına göre,voltajda dalgalanmalara neden olması da daha muhtemeldir.Ancak toprak hattının zayıf ve tam omaj değerinde olmaması ile,sözünü ettiğiniz anormalliklerin oluşması bağlamında da hiç beklenemez.Nötr barasının sıkılığını,sağlamlığını tedaş'tan konunun uzmanlarına inceletmeniz de söylenildiği gibi yine çok iyi olacaktır.

Ev cihazlarının direkt su ile çalışanları ve metal aksama da ayrıca sahip olanları,masaüstü pc’ler,vb.dışında kalanları,genellikle toprak hattı,topraklı priz de hiç kullanmazlar.Radyo,müzik seti,lcd tv,uydu alıcı, masa lambası,flüoresanlı ışıldak,vb chazlar yalnızca faz ve nötürü kullanırlar bildiğiniz gibi.Bu nedenle ısınma sebebini tam olarak da sorduğunuz bu cihazların fazla ısınması 2 nedenle olabilir;

1-Aşırı sıcak havada hava sirkülasyonunun istenidiği şekilde tam olarak da sağlanamaması,cihazların önünde serbest hava dolaşımını kısıtlayan engeller bbulunabilmesi veya çok kısıtlı,dar olan yerlerde çalışabilmesi,dış ortam (Ev) havasının aşırı,çok sıcak olmasında,

2-Bazı isteğe bağlı,cihaz parametre ayar değerlerinin fazla,aşırı olmasıyla (Örneğin lcd tv,led lcd tv’lerin ekrandaki ışık şiddeti (Parlaklık) isteğe bağlı olan ayarlarının max.,yani %100 olarak seçilmesiyle,örneğin lcd tv,monitör ekranın (Display),arka aydınlatması dediğimiz yerden,sözgelimi lcd tv’lerde arka kısımda yan yana kullanılan ince flüoresanların,ayarlanan bu fazla akım şiddetiyle,daha fazla ışık ve daha fazla ısıyı üretmeleri netice olarak da ortaya çıkabilir.

Elektronik cihazların çoğunun beslemesinde smps (Anahtarlamalı tipteki) besleme güç kaynakları kullanılır.Bu güç kaynaklarının max. ve min. çalışabilme limitleri;165-265 volt ac.aralığındadır.Yani 100 voltluk bir tolerans aralığı,bunların çalışabilmesi için ayrıca da vardır.Örneğin,180-235 volt ac.aralığında da,165-250 volt ac.aralığında da bunlar bozulmadan çalışabilir ve cihazı tehdit edecek fazla bir ısıyı da ayrıca üretmiş olamazlar.Çalışma yapıları bu 100 voltu kendi içinde regüle edecek ve çıkış değerlerini de devamlı olarak sabit tutacak şekildedir çünkü.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri