Elektrik hattından data iletimi

LUTFiBEY

Paylaşımcı üye
Hatırlıyorum gençliğimde bir elektronik dergisinde elektrik hattı ile çalışan diafon şeması görmüştüm.
Daha sonra iyice araştırdım ve bu diyafonların profesyonel modellerinin satıldığına da rastladım.
Sorum şu;
Eve gelen interneti, modem LAN dan elektrik hattına ( nötr Faz arasına) 10ar nf lık iki kondansatör ile ev içi şebekeye verirsek, öbür uzak odadan yine iki kondansatör ile wi-fi dağıtımı için access pointe alabilirmiyiz? (Ev uzunlamasına ve hanım kablo görüntüsü istemiyor.)

powerline adaptör alacaksanız sakın zyxel almayın derim. Şu anda iki ünite evde arızadan dolayı yatıyor ki ucuz şeyler değil.

Tavsiyem TP-Link olur ama tabi ki sizin bileceğiniz iş.

Bunların hazır satıldığını ve pahalı olduğunu biliyorum. Bu iletimi en azından biz neden yapamayalım?
Hazır odalarda elektrik hattı varken, (2-3 km ye bir kaç kanal hatsız sadece prize tak diyafon 30 yıl öncesinden vardı)15-20 metreye data iletimine kendin yap şeklinde niyetlendim.

O dediğinizin benzeri halen kullanılıyor aslında. Trafo merkezleri kendi aralarında ve yük tevzii ile yüksek gerilim hattını kullanarak haberleşiyor. Şebeke frekansı 50 Hz iken iletişim daha yüksek frekanslar üzerinden yapılıyor. Ama sadece konuşma. Data değil

Yine de kısa mesafe data iletimi için, basit amatör devre vardır diye umuyorum.

Power line adaptörleri var bunlarla data iletimini yapabilirsin hatta power line wifi ap modeli ile direk kablosuz dağıtabilirsin.Çokta başarılı cihazlar var. biraz araştırırsan göreceksin.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri