Elektrik hakediş hazırlama

elek

Profesyonel Üye
bu konununda önemli olduğunu düşünüyorum.elektrik hakediş nasıl hazırlanır.genel olarak bilgim var.
her işin bir poz nosu olur.buna göre keşif hazırlanır gibi...
piyasada bu iş nasıl yapılıyor.ihzarat nasıl yapılıyor.hakediş sayfaları nasıl hazırlanır.
hakediş kapak sayfası denen sayfalar nasıl yapılır gibi.
her elektrik hakedişi aynımı olur piyasada.hakedişi daha çok mühendisler hazırlıyor sanırım.
internette biraz araştırdım.daha çok inşaatla ilgili siteler çıktı.onlarda çok genel anlatıyor.
pratik olarak bu işi öğrenmek isteyenlere bir faydası yok gibi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evet bencede bu konuda tecrübeli katılımcıların deneyimlerini de öğrenmek isteriz...buda çok önemli bir teknik ve mesleki bilgidir...

hakediş yapacagın resmi bir kurum ise hepsinin kendine göre formatları var önemli olan durum tespitlerin iyi hazırlanmasıdır bunun içinde birim fiyat tariflerini yani ödemeye esas kalemleri ve ayrıntılarına hakin olman gerekir. Ayrıca hakedişlerde sözleşmeye göre alınan malzeme yada yıl fiyat farkları vardır.
tedas ile ilgili formları istersen yollayabilirim

megane ' Alıntı:
hakediş yapacagın resmi bir kurum ise hepsinin kendine göre formatları var önemli olan durum tespitlerin iyi hazırlanmasıdır bunun içinde birim fiyat tariflerini yani ödemeye esas kalemleri ve ayrıntılarına hakin olman gerekir. Ayrıca hakedişlerde sözleşmeye göre alınan malzeme yada yıl fiyat farkları vardır.
tedas ile ilgili formları istersen yollayabilirim
hocam bu formları bizimle paylaşırsan eminimki birçok arkadaşımızn işine yarayacaktır.

elektrik hakedişlerini mühendisler hazırlıyor sözünüz yanlış.
hakedişleri müteahhit firmalar hazırlar mühendisler anladıkları kadar kontrol eder neden böle dedin derseniz işten anlamayan kurum elemanı çoookkkkk. batıda şantiye şefliği yapmadığım yer kalmadı hemen hemen. hakedişler de yeni dünya bankası ihaleleri hariç diğer devam eden işlerde ve çıkan işlerde ihzarat olayı yok artık. bu işin hocası olarak diyeyim yapım işleri veya işletme hakedişleri konusunda problemi sorunu olan arkadaşlar bana yazabilir.

bu arada Teknikadam_41 arkadaşım birim fiyatlı ihale çıkmadığı için birim fiyat kitapları sadece keşifde bulunmayan işkalemlerinin fiyatının belirlenmesinde kullanılıyor. ve de sadece ataşman ve inşaat kalemlerinde bayındırlık b.f. kullanılır. elektrik hakediş hazırlamak için bayındırlık b.f. hakim olmak gerekmez alakası yok. sadece şuan geçerli mart 2005 birim fiyat tariflerini bilsen ve elinde formatlar olsa ve gerekli katsayıları bilsen yeterliiii tabiki bilgisayar tecrübesi özellikle excel bilmen gerekirrrr

sn madcapefe ben 8 yılı geçkin bir süredir şantiyeciyim bayındırlığa,dünya bankasına ve üniversiteye bir çok iş teslim ettim. Hepsinde ama hepsinde bayındırlık birim fiyatlar kitabı referans alındı. Bayındırlık birim fiyat mevzuatı sadece inşaat grubunu kapsamaz mekanik ve elektrik kısımlarıda mevcuttur bilmediğiniz belli oluyor. Gerek teklif verirken gerek hakediş hazırlarken bayındırlık birim fiyat kitabıdaki tüm kalemlere hakim olmanız gerekir. Bayındırlık birim fiyat kitabında olmayan kalemler içinde piyasadan üç ayrı yerden fiyat teklifi alınıp idareye sunulur. Saygılar iyi akşamlar...

durun yahu ,beni unutmayın
şimdi iki tane hocayı yakalamışken hakedişi öğrenmeden bırakmayalım.saldırın arkadaşlar ;D

pursantaz usulünden bahsediliyor.birazcık bilgim var.fakat elektrik açısından püf noktaları olan
yerler var mı?
özellikle üniversitelerin istediği hakediş tahminimde yanılmıyorsam biraz resmi hakedişlere benzemesi lazım.bu konudada bazı ince noktaları bizimle paylaşırsanız
bu eski hakedişler özellikle inşaat hakedişleri epey karışık oluyor."imalat ihzarat","nakliye ihzarat",
analizler falan diye uzayıp gidiyor.bildiğimden değil,duyduğumdan söylüyorum.
ama elektrik tabii daha basit
kafamda hep "bu hakediş olayı karmaşık birşey,epey fırın ekmek yemen lazım" gibi bir düşünce kalmış.
yani farzedinki hakedişden anlamayan biri ben biliyorum diye bir işe girdi ve 1 hafta sonra foyası ortaya çıkmaması lazım ;D

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri