Elektrik Gıdıklaması

Hocam topraklama eve giriyor ve bağlantılarını bugün gelen elektrikçi arkadaş kontrol etti. Bi sorun yok. Ama dediğiniz gibi kopukluk olabilir.
Sen bi alıciyi faz + toprak arasinda calistirmayi dene eger kakr atmiyorsa zaten yok demektir ve bunu bütun prizlerde uygula

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba
Evimde bulunan metal aksam içeren tüm eşyalardan ilk dokunuşta elektrik çarpması yaşıyorum. Fakat tekrar dokununca olmuyor. Bir süre sonra Dokunduğumda tekrar çarpıyor. Kaçak akım rölesinden şüphelenip değiştirdik fakat sorun devam ediyor. Musluk, buZ dolabı Çelik kapı köşebent vs. Neye dokunursam elektrik çarpıyor ilk anda. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Statik elektrik...
2018'de benzer şikayet konusu ve cevapları için linki inceleyiniz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/nötr-toprak.114443/page-2#post-762645

Evdekı sentetık halı, yolluk gibi tabandaki örtulerden dolayıda statik elektrik oluşabilir.
Ustam dediğiniz gibi halıların tümünü kaldırınca artık oluşmamaya başladı bügün. Fakat serince devam ediyor. Bunu nasıl önleyebilirim ?

Halının altına, baksr şeriti boydan boya uzatıp, mevcut en yakın topraklamaya baglamak çözüm olabilir.

Arkadaşlar merhaba
Evimde bulunan metal aksam içeren tüm eşyalardan ilk dokunuşta elektrik çarpması yaşıyorum. Fakat tekrar dokununca olmuyor. Bir süre sonra Dokunduğumda tekrar çarpıyor. Kaçak akım rölesinden şüphelenip değiştirdik fakat sorun devam ediyor. Musluk, buZ dolabı Çelik kapı köşebent vs. Neye dokunursam elektrik çarpıyor ilk anda. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

elektrik gıdıklaması dediğiniz durum
örneğin musluk veya diğer metal aksam arka arkaya dokundunuzda iki kez gıdıklıyor mu ?
tek ise statik elektrik

her gün toprağa temas edin test edin elektrik gıdıklaması dediğiniz durum oluyor mu ?

diğer yerlerde de oluyor mu ? elektrik gıdıklaması dediğiniz durum

eğer statik elektrik ( sizin durum )
ise hastaneye gitmiştim sedyede deydim statik elektrik vardı .

işiniz ? plastik malzeme hastane cihazları ilğili yerler , vs gibi .

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri