Elektrik faturası ayırma

thebyram

Üye
Biz binaya yeni daire yaptık biz yeni olan daireye geçtik eski daireyi kiraya verdik.
Ama elektrik abonesi vermediler imar sorunu olduğundan karışık sıkıntılar var kurumlara gittik hiç biri vermedi.
Fatura çok yüksek geliyor 2 bin lira her ay çünkü 2 daireye tek fatura.
Bu elektrik faturasını asıl ayırabiliriz sayaç mı almak gerek ona göre hesap yapıp ayırmak gerek yada farklı bir yöntem var mı ?
Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çift kademeli tarife olmasaydı iş biraz daha adil olurdu ancak çift kademe işin içine girince gelen faturayı bölme işi biraz zorlaşmış oldu. Kendi dairenize bir adet sayaç (süzme) taktıracaksınız.
Fatura geldi diyelim. Ne kadar tüketim olmuş atıyorum 1150 kWh. Faturanın geldiği gün itibari ile siz ne kadar tüketmişsiniz 910 kWh. Geriye kalan 240 kWh tide kiracınız tüketti demektir. Gelen fatura miktarı 2017 TL.
Bu siteye girip okuma tarihleri, tarifeniz (Tek terimli tek zamanlı mesken AG) ve kiracınızın tüketimi olan 240 kWh değerini girerek kiracınıza gelecek olan fatura tutarını öğrenmiş olacaksınız. Buda yaklaşık 302 TL yapar. Gelen toplam fatura 2017 TL- 302 TL(kiracıya düşen) = 1715 Tl de size düşen miktar olacak.
Abonelikler ayrı ayrı olsaydı siz 910 kWh için yaklaşık 1565 Tl, kiracınız da 240 kWh tüketim için yaklaşık 302 Tl olmak üzere toplamda 1805 Tl fatura ödemiş olacaktınız. Tek abonelik olduğu için maalesef 2017 Tl faturaya katlanmak zorunda kalacaksınız. Bu sistemde adaletli bölüşüm yapmak zor. Birinizden biri tüketimini yüksek kademeden ödemek zorunda. Bu kişide aylık 240 kWh i geçen kimse O olursa daha adil davranılmış olunur.

Süzme sayaç ve excelde hesaplama programı yapılmalı

Eski daire deki aboneliği iptal edip tekrar dan başvuru yaptınız mı bunlar yaptınız bi sonuç alamadıysanız
(saat nerde bilmiyorum)süzme sayaç alıp hangi daire de ise oraya taktırın

2 katlı işyerinde süzme saat kullanıyorum benim okumam ile ödemem gereken tutar normal iken diğer ana saatin olduğu yere yüksek fatura çıkıyor. Ana saat arızalı ise süzme saat doğru okuma yapabilir mi?

2 katlı işyerinde süzme saat kullanıyorum benim okumam ile ödemem gereken tutar normal iken diğer ana saatin olduğu yere yüksek fatura çıkıyor. Ana saat arızalı ise süzme saat doğru okuma yapabilir mi?

Amacınızı anlayamadım .

Süzme sayaç sağlam ise doğru okur .

Tesisat ?
Süzme sayaç ana sayacı kontrol etmek için mi ?
Ana sayaç doğru okuyormu ?
1 kat + 2 kat ana sayaç
1 kat + 2 kat süzme sayaç gibi

Yoksa kat kat mı ?
1 kat + 2 kat ana sayaç
2 kat süzme sayaç gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye