Elektrik Elektronikde Yaptığınız En Büyük Hatalar.

Carpilmanin sayisini unuttum da unutamadigim bir abimin teybinin onarimini yaparken cok pinli ara kablosu eksikti. Uydurma da olsa yaptim ve is de gordu. Fakat biraz ego biraz asiri guven, biraz aceleyle yonu yanlis olunca cihazin ekrani gitti, ekransiz da is yapiyor ama menuyu ezbere bilmek sartiyla. Cihaz yurt disi marka 10 sene gectiginden servisinde dahi yedek parcasi yok. Abimiz buyukluk yapti uzulme, takdir boyleymis dese de emaneti bozmak teslim edememek hala icimde yaradir.

Ben bir kerede Galvanik izolasyon trafosunu elimle kontrol etmek istedim meğersem çok akıllı ustamız trafoyu topraklamış (lisedeyken babam beni elektrikçiye vermişti güzel günlerdi) :D:D:D bir zıplamıştım elleyince sonra ustada yanlışını anladı :D:D:D:D

Ben de 24V beslemeli plc ye 220V bağladım. İşin daha ilginç yanı ben kabloyu bağlayıp fişe takarken 5 kişi de başımda beni seyrediyordu. Bir Allah'ın kulu da sen ne yapıyorsun demedi. [emoji3] Tabi plc pert

Elektrik/elektronikteki her bir hata ve ortaya çıkan sonucu size bir ders (ömür boyu öğrenmeye, bunu unutmamaya) neden olması açısından talihsiz, kötü bazı çarpılmalar dışında çok faydalı olabilir, kendi fikrime göre..

Örneğin 8-10 metrelik uzatma kablosunda 0.50 - 0.75 mm'lik standart bir kablo yerine çok ince, tek damarlı, çift kablolu zil, hoparlör kablosu kullanıp masanın ayağının bu kablo üzerine gelip onu kesmesiyle, prizde fiş takılıyken ezilmesiyle, şebekeden kısa devre yapmasıyla, bu kablonun boydan boya yanmasıyla kablolarda kesit kavramını, ince kesitli çok uzun kabloların sigortayı uzun süre hiç attırmayıp tıpkı bir rezistans, bir bobin sargısı gibi davranarak hat sonundaki kısa devresiyle boydan boya yanarak yangınlara davetiye çıkardığını 16 - 17 yaşlarımda iken böylece yaşayarak öğrendim. Yerler marley kaplıydı ve bu ince telin yanık izi belirli belirsiz biraz olsun kalmış oldu, bu marleyde böylece.

Elektronik konusunda ise elektrolitik kondansatörlerin, polarite (kutup) olayını tam olarak bilemediğimden, trafo > doğrultma sonunda ters kutuplarda 1000 mF 16 voltluk bir elektrolitik kondansatörü bağlayınca patlayıp, kaldığım özel yurtta iç elektrolitik sıvısının odaya çok kötü koku olarak yayılıp odayı kokutmasıyla da elektrolitik kondansatörlerinin ters bağlantısının çok tehlikeli patlamalara, mutlak sızmalara böylece neden olabildiğini, daha üniversite öğrencisiyken 19-20'li yaşlarda öğrendim ve ömür boyu bunu unutmadım. Bu hatalar bana çok faydalı ve öğretici (ders) oldu. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yorumları okuyorum da neredeyse %90 i çarpılma veya patlatma tarzinda vücuttaki uzuvlara zarar verecek veya daha kotu sonuçlar doğuracak olaylarla karşılaşmış..herkes cumlenin sonunda gülücük işareti koymuş..ama bu meslegin ne kadar riskli bir iş oldugunun da kimse fwrkinda değil ve kıymet görmüyor..isyerimisdeki jeneratörün periyodik bakımıni yapan arkadas başka bir serviste çalışırken elektrik çarpması sonucu rahmetli oldu ..insanın inanası gelmiyor ama malesef gerçek..Allah bütün arkadslari kazadan beladan korusun.amin

Yorumları okuyorum da neredeyse %90 i çarpılma veya patlatma tarzinda vücuttaki uzuvlara zarar verecek veya daha kotu sonuçlar doğuracak olaylarla karşılaşmış..herkes cumlenin sonunda gülücük işareti koymuş..ama bu meslegin ne kadar riskli bir iş oldugunun da kimse fwrkinda değil ve kıymet görmüyor..isyerimisdeki jeneratörün periyodik bakımıni yapan arkadas başka bir serviste çalışırken elektrik çarpması sonucu rahmetli oldu ..insanın inanası gelmiyor ama malesef gerçek..Allah bütün arkadslari kazadan beladan korusun.amin
Geçmiş olsun Allah rahmet eylesin. Bende bu konuyu eski hatalarımızdan ders çıkarmak ve başkalarınında hata yapmasını engellemek ve biraz eylenmek amaçlı açtım bir kusurum varsa affola

Geçmiş olsun Allah rahmet eylesin. Bende bu konuyu eski hatalarımızdan ders çıkarmak ve başkalarınında hata yapmasını engellemek ve biraz eylenmek amaçlı açtım bir kusurum varsa affola
Yok ustam estağfurullah.. aslında ben,ne kadar trajikomik olaylarla karsiliyoruz buna vurgu yapmak istedim..ufak bir hata insanın canina mál olabiliyor..biz de bir cok kez carpildik ama Allah korudu.

Değerli arkadaşlar sadece elektrikçilik mesleği değil, tüm mesleklerin kendine göre ölüm riskleri vardır. Yeraltı kömür madeninde çalışanlar oluşan grizularla, göçüklerle, gökdelenlerin camlarını temizleyen asıl uğraşısı dağcılık olanların her zaman olan kayma, düşme riskiyle, klimacı olarak çalışanların (Sn. Serkan_48'in çok yakın arkadaşı gibi) klimalarda LPG gazının uygunsuz kullanımıyla oluşan talihsiz patlamalarla acı vefatıyla, hatta akademik kariyeri olan üniversite hocalarının (Bir bayan akademisyen kopya çekerken görmüş ve öğrencisi tarafından odasında geçen yıl öldürülmüştü) bile her zaman ölüm riskleri bulunuyor. Bunlara bir yerde kader (alın yazısı) bir yerde çok talihsiz iş kazaları sonucu vefatlar diyebiliriz. Bunlar olağan durumlardır, çok riskli meslek gruplarında dalgınlık, kişisel hatalarla veya elde olmayan nedenlerle daha fazla görülebilen durumlardır. Cenab-ı Allah riskli meslek gruplarında çalışanların tümünün zor anlarında her zaman yanında kalarak onları her zaman korusun dileğimle. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri