Elektrik Elektronikde Yaptığınız En Büyük Hatalar.

Bilinçsiz Bir Şekilde Elimle PC Güç kaynağındaki 220V Kondasatör doluyken elimi vurmak,
yine bilinçsiz bir şekilde pile lehim yaparken patlatmak :( /Lehim makinesini halıda unuttum sonrası felaket zaten/

PIC'ten arduino'ya, bilgisayara kadar bir çok alanda ilgim olsa da, iş 220 volt ya da insan sağlığı üzerinde etkisi olabilecek 48V üzeri gerilimli enerji sistemlerine müdahale ederken kesinlikle yanımda birisinin olmasına dikkat ederim. Zamanında bunu bir yerde okumuştum. Yalnızken bir çarpılma hayatınıza mal olabilirken yanınızdaki bir refakatçı hiç bir şey yapamazsa bile akımı keserek size yaşama şansı verecektir. Siz de bu tür müdahalelerde yardımcı olabilecek, sizi takip eden, gerektiğinde enerjiyi kesebilecek birilerini bulundurun! Kendim bir oda içindeki prizi sigortayı indirmeden değiştirebilirim fakat aynı işlemi ıslak zeminde enerjiyi kesmeden yapmayı tercih etmem!

Hepimiz ya da çoğumuz kendimizi ya da karşımızdakileri teselli için bir çok şeyi "kader" deyip geçiştiriyoruz ya; aslında kader olan mukadderattır! Çünkü cüz-i irade insana kaderini şekillendirme ve ona müdahale şansı vermiştir. Tedbir alırsan oluşan kaderle, tedbir almadan oluşacak kader aynı mı? "Tedbir takdiri bozar" sözü buradan gelse gerek. Belki bozulan bir şey yok, tedbire göre oluşacak sonuç takdir edilmiş oluyor.

pilsizelfnr1.png

http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gelisim/elektronik/1.htm

çok eski hurda masa üstü bilgisayarın kasasının içine bakmak için kullandım

Konuyla alakasını anlamadım sanırım farklı konudaki mesajı buraya eklemeişsiniz?

pilsizelfnr1-png.59659

bilğisayar kasasıınn içine manyanik fener ( fotodaki ) içini daha net görmek için kullanılınca .
etkilendi bilğisayarın çipi gitti . bir bakıma statik elektrik gibi .
bende tam anlayamadın
sonuç : bilğisayarın çipi yandı , çalışan bilğisayar hiç bir daha çalışmadı rahmetli oldu .
helvasını kardık .

sağlıcakla kalın .

pilsizelfnr1-png.59659

bilğisayar kasasıınn içine manyanik fener ( fotodaki ) içini daha net görmek için kullanılınca .
etkilendi bilğisayarın çipi gitti . bir bakıma statik elektrik gibi .
bende tam anlayamadın
sonuç : bilğisayarın çipi yandı , çalışan bilğisayar hiç bir daha çalışmadı rahmetli oldu .
helvasını kardık .

sağlıcakla kalın .
Bence Hdd etkilenmiştir.

Proje üzerinde bodrum katdaki (otopark alanı) bölgesel geçişteki kot farkından dolayı oluşan rampayı gözden kaçırdığım için busbar askı kotu altı 2m-1.9m ' ye kadar düştü... Hadi ben proje üzerinde kaçırmışım , sahadaki niye uygularken dikkat etmez anlamak çok zor :)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri