Elektrik, Elektronik ve Otomasyoncular

Arkadaslar merhaba , son yıllarda elektrik , elektronik ve otomasyon sektorlerinde acınıcak bir dusus var , ben bu konuda tum arkadasları uyarmak istedim

bizim sektor ayaklar altına alınmıs durumda , bunu hep beraber cozmemiz lazım
forumda da okumustursunuz veya basınıza gelmistir , lutfen arkadaslar hep beraber degerimizi yukseltelim , ben size aklıma gelen ornekleri vericem

- bugun bir eve elektrıkcı cagırıyorsunuz 20 liraya is yapıyor
ya arkadaslar benim evime temizlikci vasıfsız bir kadın geliyor aksama kadar calisiyor 80 lira gundelik alıyor gidiyor , nedir bu ya ? elektrikciler hic bilgisi olmayan insanlarmı

- bir plc programcısı ile konusuyorsun 100 dolara plc programlıyor makina programı yapıyor 3- 5 gun yazıyor
bugun bir doktora gidiyorsunuz adam iki tık tık yapıyor derlerya 200 liradan asagı para almıyor ve aksama kadar en az 10 hastaya bakıyor , benim her meslege saygım var kimseyi de kucumsemiyorum , sadece bizim gidisatımızı bir gozden gecirmemiz lazım !!!

- bugun bir teknisyen pano montajı yapıyor aylık 750 - 800 liraya calisiyor
bunlar cok komik ucretler

- keza bir otomasyon muhendisi aylık 1000 liraya komik rakamlarla calıstırılıyor

bunun gibi yuzlerce ornek verilebilir asıl konu bizim sektorun ciddi bir dusus yasamasi , sizlerden ricam herkes biraz degerini arttirsin !!! bunu nasıl yaparızı herkes dusunsun !!!

kriz var fiyatımızı ucuzlattık diyen arkadaslara tek bir diyecegim var

- evdeki temizlikci fiyatını ucuzlatmadı
- satın aldıgınız marketteki malzemelerin fiyatı ucuzlamadı
- doktorlar fiyatları dusurmedi

bunun gibi sizlerde bir cok ornek verebilirsiniz

onemli olan bu ornekler degil , bu gidisatı durdurmamız lazım
herkes elinden geleni yapsin ve degerimizi kazanalım

issiz kalıcam diye korkmayın !!! parasız kalıcam korkusu dibe vurmamımıza neden olucak ki bence bizim sektor dibe vurmus durumda

birseyler yapın !!!

malesef meslek bitti yakında askeri ucretin altına düşmekten korkuyorum neden kaynaklanıyor çözüm üretile bilirmi onuda bilmiyorum benim çalıstıgım iş yerinde vasıfsız işçiler ve oparatörler bizden fazla maaş alıyor potronun ve üretim muhendisinin savunması onlar sizden daha ağır işler yapıyor biz olmasak fabrikadaki üretim duracak ama iş oyle degil dısarıda senin gibi adam dolu diyor işine geliyosa çalıs gelmiyorsa işte kapı malesef meslek balon oldu

evet arkadaşım sana katılıyorum
en önemlisi ise şu an netten ve gazetelerden iş ilanlarına baktığım kadarıyla ankarada hemen hemen 1 seneden bu yana aynı firmaların ilanları var,ay içinde 3-5 kere ilanları oluyor.
ha eleman mı bulamıyorlar yoksa 600 tl ye çalışacak elemanmı bulamıyorlar yada bedava çalışacak eleman mı bulamoyorlar anlamadım.
ama anladığım ve gördüğüm bir şey varki işten anlayan eleman yok denecek kadar az piyasada,iştenanlayanlar ise ben 700-800 e çalışmam diyenler ise benim gibi evde oturuyor.
yav 3 sene önce aldığım maaş ın 3te 1ini vermiyorlar.asgari ücretten ağızlarını açıyorlar,he birde mühendislik soruları soruyorlar.
ingilizce bilecen + ek dil bilirsen daha iyi.
kimisi şöförlüğün varmı + src belgei soruyor,yav kardeşim elektrikçi mi alacan yoksa uzun yola şöförmü.
iş verenler ve çanak yalayıcıları bu kafayla gitsin bu gidişle 5 sene sonra işten anlayan adam bulamayacaklar,makineleri bozulduğu zaman artık yurtdışından servismi çağırırlar hurdaya atıp yani makinemi alırlar bilemiyorum.
mesleki yönden gidişat iyi değil yeni mezun çocuklar asgari ücreti duyunca mesleklerini tercih etmiyorlar,aynı parayı daha kolay ve temiz yoldan kazanabilecekleri işleri tercih ediyorlar,güvenlik mağazada tezgehtarlık vs
allah sonumuzu hayır etsin
herkese kolay gelsin

kesinlikle katılıyorum , ama bu sisteme bir dur demek lazım
ben elektrik muhendisleri odasının bu ise el koyması taraftarıyım organize etmesi gerek onlar bence ama sanırım onlarda bir is yapamıyor
ben kendim elektronik muhendisiyim , odayla hic isim olmadı acıkcası

daha kötüye gidiyor meslek .fabrikalar artık pek tenik elemanı umursamıyor dışarıdan taşören firmalardan adam getirtiyor .onlarda iş gelsin diye fiyat kırıyor ekip gönderiyorlar başlarında bir kişi işten anlıyor diyerleri vasıfsız elemanlar .durum böyle olunca işletmeler kadro daraltıyor işleri taşaröne veriyor .bizim sorunumuzu ancak devlet düzeltir

ya hocam devlet ne yaptıgının farkınde degil isimizi onlara bırakırsak ac kalırız
herkes kendisi bir cozum uretmeli devlet simdi libyadaki sorunlarla ilgileniyor :))

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu durum bence düzelmez çözüm olarakta ya devlete atıcaksın kapagı yada köklü bir firmada is bulucaksın özel sektörde köklü firmalar hariç gerisi balon adamlar kole aryıyor kendilerine dısarda kendi işimi yapayım desen formda da var 100 tlye bir dairenin boru tel tesisatını yapanlar var gelin siz bu meslegi yapın bence en iyisi guvenlik sertifikası almak veya söförlük yapmak olucak en azından yorucu degil sorumlulukları yok

Aynen katılıyorum hocam..İlanlarda zaten hep aynı firmalar olur ve tabiki şartlarıda insanı sömürecek kadar kötü olduğu için bazıları baştan hayır diyor bazılarıda kısa sürede bıkıp kaçıyor bunlarda tabiki sürekli gazetelere nete ilan veriyorlar..Nasıl olsa bu memlekette işsiz çok biri gider öteki gelir diyorlar..bende teknisyenim ve 2-3 aydır boştayım en az 20 tane işyerine görüşmeye çağırılmışımdır..Biri der sana 750-800 tl veririm ..biri der mesleğinin dışında mekanik veya lojistik işlerde veya kaynak gibi işler yaptırırım ..biri der mesai yaptığın zaman veya şehir dışına çıktığın zaman sana mesai paranı veremem...biri der haftalık çalışma saatiininin üzerinde normal mesai yapıyoruz ama mesai parası ödemiyoruz..biri öss sınavı gibi 20-30 tane kendilerinin bile çözemediği sorularla salak salak sizi test eder... Bazılarıda şartlarınız ne dediğimiz zaman SSK primin (resmi olarak sosyal güvencemiz olan) şu kadar veriyorum... yemek paran (resmi olarak mesai sırasında ihtiyacımız olan)şu kadar veriyorum...yol paran (resmi olarak zorunlu olan) şu kadar veriyorum...Pazar günü mesain yok(Herkesin bildiği gibi Resmi olarak kendi isteğinin dışında kesinlikle yasak olan gün)... diye sanki onun bize özel olarak sağladığı imkan veya avantajlarmış gibi konuşma yapması...vb...

Bende bu konuda kendimi tabiki ucuzdan satmıyorum ve bu yüzden 3 aydır boştayım ..Bulana kadarda uğraşıcam çünkü ben bu işin okulana giderken veya kendimi kendi çabalarımla hem maddi hem manevi anlamında geliştirirken kusura bakmasınlar vasıfsız biri gibi asgari ücreti veya onun 50-100 tl üzerini kabul edemem etsem bile bu haksızlıktan rahat olamam..

Maalesef bu ülkede sermaye ile ters orantılı olan işçi sömürüsü çok ağır derecede gün geçtikçe büyüyor....

Benim gibi yapan arkadaşlar zaten ne anlatmak istediğimi anlamaştır ama asgari ücret veya azıcık üstünden çalşımak ZORUNDA kalan arkadaşlarımıza bir tavsiyem çalıştığınız yerde hiç birşey bilmiyorsanız bile sizin yokluğunuzu onlara hissettirecek birşeyler yapmanız gerek..ozaman değerinizi veya değerimizi yükseltebilrisiniz..

evet işverenler teknik adamları ucuza kapatmaya calisiyor
teknik adam sayısı cok degil buna inanın
benim hocamın bir lafı vardı ENGINEER ve ENGINAR :))
eger engineer isen , yani gercekten bu isi biliyorsan , asla boynunuzu egmeyin
enginar olanlar ise ne olursa olsun bu meslegi guzel ogrensinler ve kolay pabuç bırakmasınlar

kesinlikle katılıyorum , ama bu sisteme bir dur demek lazım
ben elektrik muhendisleri odasının bu ise el koyması taraftarıyım organize etmesi gerek onlar bence ama sanırım onlarda bir is yapamıyor
ben kendim elektronik muhendisiyim , odayla hic isim olmadı acıkcası

EMO'nun mühendisle ya da birbaşkasıyla asla işi olmaz..Alır parayı Ankara'da siyaset yapar..3-5 tane de belge verme yetkisi var.O belgeler için eğitim düzenler ve tıkır tıkır belge satar..

afedersiniz ama biz eşek olduktan sonra semer vuran çok olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri