Elektrik Elektronik 1.sınıf öğrencisine Tavsiyeleriniz:)

ben elektrik-elektronik mühendisiyim.yeni mezun oldum sayılır.4 aylık bir şantiye deneyimim var şimdi de 3 aydır bir fabrikada Bakım mühendisi olarak çalışıyorum.sana tavsiyem smm yani serbest müşavir mühendis belgesi alman için almak zorunda olduğun dersleri alman.bu derslerin hangisi olduğu emo'nun sitesinde yazıyor.imza yetkisini cebine koyduktan sonra mutlaka elektronikte de kendini geliştir.mesela tezini elektronikten yapabilirsin,böylece pic,plc vb.konuları da öğrenirsin.çünkü artık hiç bi yerde elektriği tek başına bulamazsın.artık elektrik ve elektronik ayrılmaz bi bütün olmuştur.bunu fabrikada rahatlıkla görebiliyorum.mesela elektrik motoru var bu elektrik işi ama bunu devreye alan sürücüler elektronik bilmeni de gerektirir.

saygılarımla...

program olarak da;

elektrik için;

autocad,e-plan

elektronik için;

pic programlama
baskı devre ve simülasyon mesela proteus
plc programlama

ve mutlaka ofis programları ( çok iyi bilmen gerekir )

umarım faydalı olmuştur senin için...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben de yeni mezunum. Kendini geliştiren arkadaşlar sene uzattı genelde :( Zor bir bölümümüz var.
Benim tavsiyem ingilizce çok iyi bil, ikinci dil olursa da çok artısını görürsün. IEEE 'nin okulunuzda grubu olucaktır, ona katıl, PLC öğren, web tasarımı bil; bundan çok iyi paralar kazananlar var bizim bölümü bitirip veya hâla okuyan, yazılım dili olarak ta C# öneririm. Çok kullanışlı. Autocad yüzeysel de olsa bil. Elektriğe yönel, eğer kendinden çok eminsen başka tabi.
"Her konuda bilgin olsun, bir konuyu ise çok iyi bil." Bu da bana bir mühendis tavsiyesiydi zamanında.

merak-merak-merak....azim-azim-azim..ve zevk almak tabii..elektrigi bir oyun gibi dusunuceksin..sonrasi kendiliginden geliyor zaten..

bence cokta acele etme önce bi dersleri gör hangi alanda daha basarılı olacağını düşünüyosan ona yonel derim iki yabancı dil cok faydalı olabilir

autocad vew mplap yani pic programlamayı öğren ilerde çok işine yarar

Merhabalar..Ben Elektrik Elektronik Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim..Üniversite yarın başlıyor..1.sınıfta fazla bölümle ilgili ders yok..C+ dersi var sadece...Benim siz büyüklerimden istediğim nasıl kendimi geliştirebilirim 1.sınıfta_??..Hangi programları öğreneyim 1.sınıfta?? Ne tavsiye edersiniz?? Ayrıca 2. yabancı dili de öğrenmeye başladım...Tavsiyelerinizi bekliyorum..Saygılar..

Sevgili kardeşim 6 senelik deneyimli bir elektrik-elektronik mühendisi olarak sana şunları söyleyebilirim. Yanlız söylediklerim biraz canını sıkabilir. Öncelikle şunu bilmen lazım elektrik-elektronik mühendisliği bölümü Türkiyede işsiz gezen daha çok elektronik mühendisi yetiştirmemek üzere Türkiyede icat olmuş bir bölümdür. Maalesef Elektronik alanda personele ihtiyaç çok az ülkemizde (okulu bitirip acı gerçekle karşılaşana kadar hep elektronik alanında çalışmayı düşünüyordum). O yuzden sana bilgisayar, kontrol veya elektrik alanlarından birine yönelmeni tafsiye ederim. Cevap veren arkadaşlardan biri smm almak için gerekli dersleri almanı önermiş bence de çok doğru bir hareket olur. Bu dersler Yüksek Gerilim Tekniği, Elektrik Makinaları, Enerji İletim Teknikleri ya da Enerji Dağıtım Teknikleri dersleridir. Elektrik sektöründe çalışacak çok alan var dediğim gibi sana bu alana yönelmeni tavsiye ediyorum. Yaz tatillerini boş geçirme kesinlikle çalış. Stajlarını naylon yapma sakın.. Sana tavsiyelerim bular kardeş. Yardımcı olabilmişimdir umarım...

Sevgili kardeşim 6 senelik deneyimli bir elektrik-elektronik mühendisi olarak sana şunları söyleyebilirim. Yanlız söylediklerim biraz canını sıkabilir. Öncelikle şunu bilmen lazım elektrik-elektronik mühendisliği bölümü Türkiyede işsiz gezen daha çok elektronik mühendisi yetiştirmemek üzere Türkiyede icat olmuş bir bölümdür. Maalesef Elektronik alanda personele ihtiyaç çok az ülkemizde (okulu bitirip acı gerçekle karşılaşana kadar hep elektronik alanında çalışmayı düşünüyordum). O yuzden sana bilgisayar, kontrol veya elektrik alanlarından birine yönelmeni tafsiye ederim. Cevap veren arkadaşlardan biri smm almak için gerekli dersleri almanı önermiş bence de çok doğru bir hareket olur. Bu dersler Yüksek Gerilim Tekniği, Elektrik Makinaları, Enerji İletim Teknikleri ya da Enerji Dağıtım Teknikleri dersleridir. Elektrik sektöründe çalışacak çok alan var dediğim gibi sana bu alana yönelmeni tavsiye ediyorum. Yaz tatillerini boş geçirme kesinlikle çalış. Stajlarını naylon yapma sakın.. Sana tavsiyelerim bular kardeş. Yardımcı olabilmişimdir umarım...

3 yıllık bir Eem olarak bu arkadaşın sözüne katılmamak mümkün değil.Okulu bitirdiğiniz zaman çoğunuz taahhüt plan ve proje işlerinde çalışırken çok azınız elektronik üzerine çalışacaksınız.Bir de işin satış mühendisliği-mümessilliği bölümü var.Teknik olarak değilde pazarlama olarak bu işi yapabilirsin.Bu çalışma biçimi daha çok para kazandırır.1,5 yıl haberleşme üzerine çalıştıktan sonra şu anda elektrik bakım işi ile ilgilenen biri olarak sana bunları tavsiye edebilirim.Türkiyede elektronik zor ve zahmetli bir alan.

Arkadaşım, birinci önerim kızlarla, arkadaşlarınla gez toz gençliğini yaşa, hayattan zevk al...Sonra, en azından mutlaka İngilizce öğren. Bunu çok erteleme çünü yaş ilerledikçe dil öğrenmek çok zorlaşıyor. İnsani ilişkilerini geliştir, pozitif ol, sosyal ol...

Sana o bölümü bitimiş bi abin olarak odtü-boğaziçi ve bilkentte okumuyosan bırak.zaten bak www.memurlar.net'de forum kısmında yeralan bizim bölümle ilgili konuları okumanı tavsiye ediuyorum.Ozaman benim neden böyle dediğimi anlarsın.Git 4 yıllık mütercim-tercümanlık oku daha rahat ve kolay iş bulurusn.Ben 2 yıldır iş arıyom.Teknisyenlin,kden başkja iş yok.İngilzice-Askerlik-Ehliyet ve deen önemlisi TORPİL....Ha bn askeri ücretle amale gibi 7*24 çalışacam diyosan başka.Meslek svgisi olmalı ama karın doyurmuyo.Zaten herkesin ortak görüşüELektrik -elektronik diye müh. olamz.haklılarda.Benim giib hergün niy bu bölümü seçtim diye hayıflanmanı istemem.ve.25 yaşından sonra ing.öğrenmeye mahkum olmazsın.Bu yazıyı okuyyan herkes mutlaka eleştirecek doğal oalrak ama gerçekler bunalr.Öğretmen olmak en iyi 10000 öğretmekn alınıyo biizim bölümden (teknoloji çağındayız)20 tane haberin olsun emo ya kayıtlı 6000 işsiz müh. varmış ona göre

Allah yardımcımız ve yardımcın olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri