Elektrik Ekipman Yükseklikleri

kagem

Üye
Şimdiye kadar 2 boyutlu olarak Autocad'te proje yaptım, şantiye ortamında da çalışmaıdğımdan, shop drawing gibi ayrıntılara fazla girmedim. O yüzden pek ekipman yükseklik bilgilerini projelere işlemedim hiç. Arada prizler için 40cm, 60cm, 180cm gibi, genel kullanım, TV, çamaşır makinesi, buzdolabı priz yüksekliklerini bazen yazdım, ama tüm ekipmanlar için ve ayrıntılı olarak bu yükseklikleri yazmadım, pek de standarı var mı, nelerdir bilmiyorum.

Şimdi yavaş yavaş Revit ile proje hazırlamaya başladım. Çizimler 3 boyutlu, ekipmanların yerleşim yüksekliklerini girmem gerekiyor, ama ayrıntılı olarak bilmiyorum. Aydınlatma anahtarı yükseklikleri, üst üst konduklarında aralarındaki mesafe, bazı prizlerin yükseklikleri, diafon veya pano, yatak başı aplik yükseklikleri gibi, genel olarak yükseklik yerleşimleri aklında olan varsa, paylaşabilirse, şimdiden teşekkürler.

Not: Bu arada Revit'e yeni başlayacaklar varsa, Udemy'de birkaç kurs var, İngilizce de konu hakkında YouTube'ta epey bilgi var. Türkçe de videolar vardır YouTube'ta sanırım. Bu tarz birkaç yerden eğitimleri izler ve Revit forumlarına bakarsanız, rahatlıkla yavaş yavaş yazılımı öğrenebilirsiniz. Zaten birçok ürün satıcısı, kendi ekipmanlarının Revit için olan 3 boyutlu dosyalarını sitelerinde veriyor. Öğrendikçe de eğlenceli şekilde kendi kendine akıyor.

Şimdiye kadar 2 boyutlu olarak Autocad'te proje yaptım, şantiye ortamında da çalışmaıdğımdan, shop drawing gibi ayrıntılara fazla girmedim. O yüzden pek ekipman yükseklik bilgilerini projelere işlemedim hiç. Arada prizler için 40cm, 60cm, 180cm gibi, genel kullanım, TV, çamaşır makinesi, buzdolabı priz yüksekliklerini bazen yazdım, ama tüm ekipmanlar için ve ayrıntılı olarak bu yükseklikleri yazmadım, pek de standarı var mı, nelerdir bilmiyorum.

Şimdi yavaş yavaş Revit ile proje hazırlamaya başladım. Çizimler 3 boyutlu, ekipmanların yerleşim yüksekliklerini girmem gerekiyor, ama ayrıntılı olarak bilmiyorum. Aydınlatma anahtarı yükseklikleri, üst üst konduklarında aralarındaki mesafe, bazı prizlerin yükseklikleri, diafon veya pano, yatak başı aplik yükseklikleri gibi, genel olarak yükseklik yerleşimleri aklında olan varsa, paylaşabilirse, şimdiden teşekkürler.

Not: Bu arada Revit'e yeni başlayacaklar varsa, Udemy'de birkaç kurs var, İngilizce de konu hakkında YouTube'ta epey bilgi var. Türkçe de videolar vardır YouTube'ta sanırım. Bu tarz birkaç yerden eğitimleri izler ve Revit forumlarına bakarsanız, rahatlıkla yavaş yavaş yazılımı öğrenebilirsiniz. Zaten birçok ürün satıcısı, kendi ekipmanlarının Revit için olan 3 boyutlu dosyalarını sitelerinde veriyor. Öğrendikçe de eğlenceli şekilde kendi kendine akıyor.
Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği... Bilgiler burada mevcut.
Aşağıdaki linkte mevcut dosyanın 2.3 İç Tesisat maddesinde de görebilirsiniz.
https://www.emo.org.tr/ekler/1c8606b0574441a_ek.pdf

Teşekkürler. 110cm yükseklik sanki biraz az geldi bana ama, ona yakın birşeyler yapacağım.
güzel insan ben AC den hiç anlamam hele tesisattan, sadece sana yardımcı olabilmek için evde metreyle ölçüp bilgi verecektim ve bilmediğim bir konu olduğu için cevap yazmadım, bak @erhan_tr kardeşimiz sana yasal yönetmeliği vermiş, hem beleş bilgi hem de yasal bilgi

güzel insan ben AC den hiç anlamam hele tesisattan, sadece sana yardımcı olabilmek için evde metreyle ölçüp bilgi verecektim ve bilmediğim bir konu olduğu için cevap yazmadım, bak @erhan_tr kardeşimiz sana yasal yönetmeliği vermiş, hem beleş bilgi hem de yasal bilgi

Evet... Ben de yazdığını görebiliyorum, kendisine de teşekkür etmiştim zaten... Ne demek istediğinizi anlayamadım.

110 cm'e anahtar konulması Avrupa standardı olması,ellerini kaldırmadan açıp kapaman vb.,
Çok eskiden 30 sene önce ustam omuz yüksekliği denen bir ölçü icat etmişti yaptığı bütün anahtarların standardı onun omuz hizasıydı,bugün neyseki standartlarımız uyulan yönetmeliklerimiz var.(dünyanın başka yerlerinde başka yüksekliklere uyuluyor ,Ruslar daha yükseğe 160-170 cm koyuyor mesela)

@ardem bunları ben de biliyorum, doğduğum evdeki anahtarlar hala 160-170 civarında, eskiden öyleydi şimdi avrupa standardına uymaya çalışıyoruz ama nedense her ustanı bazen kendi standartı var.25-30 sene önce fransızlarla çalıştım adamların yanında TÜRK dayanmıyordu. hepsi isyan edip kaçıyorlardı. o zamanlar teknologi bu kadar gelişmiş değil di. ingiliz inçi fransız inçi amerikan inçi vardı malzemelerimizin hepsi fransadan geliyordu. ben başladıktan 3 yıl sonra fransa neden eskisi kadar malzeme sipariş vermediğimizi sormuş, benim fransız müdür beni söylemiş her sorunlu aleti hallediyor diye orada çalışırken standartın kalitenin ve kalifiyenin ne olduğunu öğrendim karşılığını da fazlasıyla aldım. adamlar benim yüzümden TÜRKÇE öğrendiler.

Yönetmelikler eleştirilebilir. Eleştirilmesine karşı olmak asıl, en mükemmeli bulduk demek gibi yersiz bir iddia olur. Nasıl Görelilik Teorisi Newton'un Yerçekimi Teorisi'nden daha iyisiydi, bilimadamları şu anda, ondan bile iyisi gelebilir der. Aydınlatma anahtarı yüksekliği dogmatik birşey değil sanırım. Proje ve tesisatı yapanlar, teknik hesap ve kurallara bile tam uymuyorken, zaten hataları da hiç yok değil yönetmelikte de bazı konularda, olmasa zaten yeni yönetmelik çıkartmaya çalışmazlardı, hem de teknik hesap alanını da kapsayacak şekilde, ekipman yüksekliğine dokunulmaz veya doğru bulmanız gerek, sen nasıl doğru bulmuyorsun demenin mantığını ben anlamıyorum. Sizlere iyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri