Elektrik devre şeması çizimi hakkında

Herkese merhaba. İyi forumlar, iyi çalışmalar dilerim.
Elektrik devre şeması çizimi öğrenmek için ilk nereden başlamalıyım? Bir elektrik devre şemasını çizerken adım sırası nasıl olmalı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Proje çizimi ekte belirttiğim gibi olup ben sağdan başlayıp devam ederim bir başkası soldan başlayıp devam eder. İşin mantığını bildikten sonra projenin neresinden başlandığının bir önemi yok. Ben x elemanları dizmekle başlarım siz y elemanları gibi.

Ekli dosyalar

• Proje.jpg
    Proje.jpg
    14.1 KB · Görüntüleme: 77
Proje çizimi ekte belirttiğim gibi olup ben sağdan başlayıp devam ederim bir başkası soldan başlayıp devam eder. İşin mantığını bildikten sonra projenin neresinden başlandığının bir önemi yok. Ben x elemanları dizmekle başlarım siz y elemanları gibi.
Sanırım ben sorumu yanlış sordum. Hangi elemanı nerede kullanmak gerekiyor, bu işin mantığı nedir olarak sorumu sorduğumu farz edelim. Proje çizmeyi öğrenecek bir insan nereden başlamalı?

Öncelikle hazır çizilmiş projeleri okumayı öğrenmelisiniz!!!!

Sanırım ben sorumu yanlış sordum. Hangi elemanı nerede kullanmak gerekiyor, bu işin mantığı nedir olarak sorumu sorduğumu farz edelim. Proje çizmeyi öğrenecek bir insan nereden başlamalı?

Projeyi çizebilmen için olayı 3D yaşaman gerek. Eline kılavuzu alıp kablo çekeceksin yani o projenin imal edilmiş halini görüp uygulamasında bulunacaksın.

• Beğen
Tepkiler:
Herkese merhaba. İyi forumlar, iyi çalışmalar dilerim.
Elektrik devre şeması çizimi öğrenmek için ilk nereden başlamalıyım? Bir elektrik devre şemasını çizerken adım sırası nasıl olmalı?
Bu konuda söyenilmesi gereken en büyük kavram zaman, Zamanı iyi kullanman olayların her zaman içine girmek; sürekli bu konu hakkında çalışmak seni başarıya götürür. kısacası SABIR,AZİM, ÇALIŞMAK.

Öncelikle hazır çizilmiş projeleri okumayı öğrenmelisiniz!!!!
Projeyi okumayı biliyorum hocam sadece proje çizimini bilmiyorum. Mesela müşterinin verdiği senaryonun elektrik devre şemasını çizemiyorum.
Projeyi çizebilmen için olayı 3D yaşaman gerek. Eline kılavuzu alıp kablo çekeceksin yani o projenin imal edilmiş halini görüp uygulamasında bulunacaksın.
Kendimi ifade edemedim sanırım. Mesela bir projede bir olay örgüsü var diyelim yani senaryo ben bu senaryonun elektrik devre şemasını çizemiyorum hocam. Hangi malzeme nereye, nasıl bağlanır vs bilemiyorum.

Projeyi okumayı biliyorum hocam sadece proje çizimini bilmiyorum. Mesela müşterinin verdiği senaryonun elektrik devre şemasını çizemiyorum.

Kendimi ifade edemedim sanırım. Mesela bir projede bir olay örgüsü var diyelim yani senaryo ben bu senaryonun elektrik devre şemasını çizemiyorum hocam. Hangi malzeme nereye, nasıl bağlanır vs bilemiyorum.

Hangi malzemenin nereye geldiğini bilmiyorsan okuduğununda anlamı yok bence. Bir kontaktör nerede kullanılır bir röle nerede kullanılır bunun ayrımını bilmiyorsan proje çizme zaten.

Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapma.

Hangi malzemenin nereye geldiğini bilmiyorsan okuduğununda anlamı yok bence. Bir kontaktör nerede kullanılır bir röle nerede kullanılır bunun ayrımını bilmiyorsan proje çizme zaten.

Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapma.
:) Rica ediyorum lütfen ne demek istediğimi anlayın. Hepiniz bu işi bilerek mi doğdunuz? Biz de sizin geçtiğiniz yollardan geçiyoruz ve soruyoruz. Bu işin bir mantığı var mı? Varsa nedir, öğrenmeye nereden başlanmalı gibisinden. Cevabınızı, "Öncelikle kontaktör nerede kullanılmalı, röle nerede kullanılmalı gibi kavramları öğrenmelisin." Şeklinde verebilirdiniz.
Elektrik devre şeması derken neyi kastettiğini açıklaman gerekir. PLC mi? Otomatik kumanda mı? Tesisat projesi mi? Hangisi?
Otomatik kumandayı tam olarak bilmeden PLC şeması çizmek zor olur tahmin ettiğim kadarıyla. Otomatik kumanda.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri