Elektrik Dağıtımda YG Sekonder Koruma Tekniği ...

Aramızda bu işi bire bir yapan arkadaşlar var mı ...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
At ornalarını bulduk çekilen akım değerini de bulduktan sonra röle ayarlarını nasıl dizayn etmemiz gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

zaman eğrilerini nasıl hesaplayacağıx

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu çok detaylı olan bir konudur. Konu hakkında tam bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa örnek sistem üzerinde tüm değerlerle birlikte piyasada çokca kullanılan entes sekonder koruma rölesi üzerinden mikroswitch ayarlarına kadar tek tek izah edebilecek arkadaşlar varsa paylaşımda bulunurlarsa memnun olurum.
Bunun birde ring hattı olanı içinde tüm detaylarıyla örnek verebilecek arkadaş varsa çok iyi olur böyle bir paylaşım olursa benden (helalinden) +5pop :)
Gidip rölenin kataloğunu koyarsanız -pop veririm ona göre :)

bu konuya hakim olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsın bu konu üzerinde çalışıyorum akım trafolarında takıldım yardım lazım

bu konuya hakim olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsın bu konu üzerinde çalışıyorum akım trafolarında takıldım yardım lazım

ben sekonder koruma röleleri ayar ve kordinasyonu üzerine çalışıyorum.akım trafolarının neyine takıldın söylersen yardımcı olabilirim.

akım trafolarının s2 uçları topraklanıyor koruma toprağının değeri rölenin algılamasındaki önemi nedir.yada toprak direnci yüksek ise s2 geçecek olan x5 akımı düşük olmazmı buda . rölede set ettiğin değerin tutmaması demek değilmi belki tam anlatamadım ama ben burada takıldım

akım trafolarındaki sekonder uclarından birinin topraklanmasının en önemli sebebi primer le sekonder arası oluşacak kısa devrenin koruma ve ölçüm yapan techizata zarar vermemesi içindir.
normal şartlarda akım tarafosunun s2 ucundan topraga akım akmaz.
toprak rölesine bağladıgın kablo akım trafolarının sekonderinin yıldız noktasıdır.(aynı zamanda topraklıdır)
3 fazlı yıldız sistemlerde nasıl 3 faz akım dengesizliginde dolayı nötrden akım geçer se akım trafolarının sekonderide aynıdır.(yani toprak rölesine bagladıgın kabloyu toprak degil akım trafosunun nötr ü olarak düşün)

Ters zaman 0.1 eğrisinde nominal akımın 2 katı akım geçerse röle 1 saniyede açma gönderir , 0.2 eğrisinde 2 saniyede , 0.3 eğrisinde 3 saniyede açar akımın 2 katından veya daha fazla olması halinde ters orantılı olarak daha kısa sürelerde açma gönderir

Tabi dijital rölelerde bu şekilde elektromekanik rölelerde eğriye göre değişiklik gösterir

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri