Elektrik Dağıtım Proje Uygulaması

sayfa 15 ile 20 arasındaki konuyu mu sordun ?

Ekli dosyalar

• Dağıtım Şebekeleri Proje Hazırlama.pdf
    3 MB · Görüntüleme: 117
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir sorum daha var;
PVC ve XLPE kablolarda devre sayısı arttıkça bazı faktörlere göre (yerleştirme şekli vs) akım taşıma kapasiteleri değişiyor.
ACSR etkenler içinde böyle bir durum var mı?
Yüksek gerilim havaii hatlarında uzun mesafelerde transpozisyon yapılıyor.Yerleştirme şeklinden o aklıma geldi.Sorunuz ile alakalı mı bilemedim.

Merhaba

Benim Direk Hesaplama Programını yeniden yazıyorum.
Program, şu anki hali ile bitti.
Programa eklemek istediklerimden;
1) Trafo direği hesaplanması
2) ENH direği hesaplanması
3) sizlerin önerileri

Burada birinci madde ile başlamak istiyorum. Daha önce hiç trafo direği hesaplaması yapmadım.
Trafo Direği CER Kuvvetleri.jpg

Trafo direği CER kuvvetleri bunlar. (El Kitabı 5)
Trafo direği hesaplaması örnek var mı elinizde ?
Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?
--------------------------------------------------
Atilla YUNUSOĞLU'nun kitabını inceledim.
Demir Trafo Direkleri.jpg

beton trafo direği.jpg

Demir Direk Örnek.jpg

En alttaki örnek'te sonuç'a +160 ekleniyor. Onu anlamadım şu an için ?
Beton direk için; YG aynı, AG iletken CER'leri tepeye indirgenerek alınır yazıyor. AG'yi % kaç indirgenecek ?

Son düzenleme:
Merhaba

3) sizlerin önerileri

Burada birinci madde ile başlamak istiyorum. Daha önce hiç trafo direği hesaplaması yapmadım.
Ekli dosyayı görüntüle 89549
Ekli dosyayı görüntüle 89555
Ekli dosyayı görüntüle 89556
Ekli dosyayı görüntüle 89557
Beton direk için; YG aynı, AG iletken CER'leri tepeye indirgenerek alınır yazıyor. AG'yi % kaç indirgenecek ?
Hocam trafo direği kafes direk, kafes direk seçiminde beton direklerin aksine bileşke kuvvete göre değil, direğe etkiyen kuvvetlerin x ve y bileşenleri bulunarak direkt olarak bu x ve y bileşenlerinin toplanması ile direğin tepe kuvveti hesabı yapılır. Burada ise Rx dediğimiz x eksenindeki bileşke kuvvet 1360kg, Ry dediğimiz y eksenindeki bileşke kuvvet ise 160kg. Bu ikisinin toplamı sonucunda direğin tepe kuvveti 1520kg olarak bulunmuş.
Merhaba

3) sizlerin önerileri

Hocam bu arada eklemeyi unutmuşum, YG+AG müşterek hat yapılıyorsa AG çekme kuvvetleri 0.81 ile çarpılarak tepeye indirgenir. Eğer hatta sadece AG varsa indirgenme yapılmaz. (Kaynak: TEDAŞ El Kitabı 5 Sayfa 37-38)

Son düzenleme:
Hocam trafo direği kafes direk, kafes direk seçiminde beton direklerin aksine bileşke kuvvete göre değil, direğe etkiyen kuvvetlerin x ve y bileşenleri bulunarak direkt olarak bu x ve y bileşenlerinin toplanması ile direğin tepe kuvveti hesabı yapılır. Burada ise Rx dediğimiz x eksenindeki bileşke kuvvet 1360kg, Ry dediğimiz y eksenindeki bileşke kuvvet ise 160kg. Bu ikisinin toplamı sonucunda direğin tepe kuvveti 1520kg olarak bulunmuş.

Hocam bu arada eklemeyi unutmuşum, YG+AG müşterek hat yapılıyorsa AG çekme kuvvetleri 0.81 ile çarpılarak tepeye indirgenir. Eğer hatta sadece AG varsa indirgenme yapılmaz. (Kaynak: TEDAŞ El Kitabı 5 Sayfa 37-38)
Merhaba Cevap için teşekkür ederim.
Beton Direk hesabında AG indirgenir yazıyor.
% kaç indirgenir?
Beton trafo direğinde seksiyoner felan olduğu düşünürsek bunun için sabit rakam var mı?
0.81 müşterek direkte oluyor onu biliyorum ama bu farklı olabilir mi diye soracaktım
---------------
160 nereden geldiğini anladım bu arada. Bendeki direk hesaplama EXCEL'i beton direğe göre hesaplama yapıyor. Dediğiniz gibi Kafes direk'te CER'leri topluyorduk.
Atilla Hocanın örneği aynısını yaptım. 1510 buldum ben. Atilla hoca değerleri yuvarlamış galiba

Son düzenleme:
Merhaba

3) sizlerin önerileri

Göstermiş olduğunuz safya hangi kaynaktan alıntı acaba? Paylaşma imkanınız var ise sevinirim.

Merhaba Cevap için teşekkür ederim.
Beton Direk hesabında AG indirgenir yazıyor.
% kaç indirgenir?
Beton trafo direğinde seksiyoner felan olduğu düşünürsek bunun için sabit rakam var mı?
0.81 müşterek direkte oluyor onu biliyorum ama bu farklı olabilir mi diye soracaktım
---------------
160 nereden geldiğini anladım bu arada. Bendeki direk hesaplama EXCEL'i beton direğe göre hesaplama yapıyor. Dediğiniz gibi Kafes direk'te CER'leri topluyorduk.
Atilla Hocanın örneği aynısını yaptım. 1510 buldum ben. Atilla hoca değerleri yuvarlamış galiba
Medaş beton trafo direği ve seksiyoner direğini kabul etmiyor İlker bey. Bu konuda Tedaş'tan onaylı tip proje de bulunmuyor. Sadece EMO'nun bir adet çizimi var fakat Nevşehir'de sadece 2 adet var beton seksiyoner direği. Diğer bölgelerde nasıl bir uygulamaya gidilmiş bilmiyorum.

Medaş beton trafo direği ve seksiyoner direğini kabul etmiyor İlker bey. Bu konuda Tedaş'tan onaylı tip proje de bulunmuyor. Sadece EMO'nun bir adet çizimi var fakat Nevşehir'de sadece 2 adet var beton seksiyoner direği. Diğer bölgelerde nasıl bir uygulamaya gidilmiş bilmiyorum.
Sedaş bölgesi ise, trafo direği komple beton Direk olarak uygulanıyor.

Evet Murat Bey
Arşivi karıştırdım. sadece Emo'nun bi hazırladığı döküman var.
Bu döküman'a göre AG 0.80 indirgenir yazıyor.

Ekli dosyalar

• 6,3-15 VE 34,5KV TRANSFORMATÖR DİREĞİ.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular