Elektrik Dağıtım Proje Uygulaması

Ekli dosyayı görüntüle 72610
"TEDAS-MLZ2006-002.D" şartnamesine göre, kesicili ve sigortalı yük ayırıcı hücre için 60 cm denilmiş. Hücre boyutları şartnameye göre olması gerekmiyor mu?
senin yazdığın şartname'nin kapağına baktın mı ?
Gaz yalıtımlı yazıyor. RMU'larda kullanılan hücreler bunlar.
Benim yazdığım hücre genişlikleri Hava yalıtımlı hücredir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Neye göre 630Kva seçildi.Yani Kurulu güçten talep gücünü buldunuz ordan mı hesapladık var mı bir hesap yöntemi

Kafa123 Arkadaşın bilgisine.​

Ekli dosyalar

• b-PRO işlem basamakları.pdf
    102.1 KB · Görüntüleme: 147
  • Dağıtım Şebekeleri Proje Hazırlama.pdf
    3 MB · Görüntüleme: 217
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Neye göre 630Kva seçildi.Yani Kurulu güçten talep gücünü buldunuz ordan mı hesapladık var mı bir hesap yöntemi
389 / 0.99 = 393 KVA yapar. Dağıtım Trafolarını kayıplardan ve gelebilecek taleplerden dolayı genelde %50 çalışması düşünülür. Bu nedenle 630 kVA seçtim. 400 kVA zaten sınırda olan bir değer.

Merhabalar,

Projemde swallow iletken kullanıyorum, bu iletkene ait en uzun direk boyu 18,75m fakat ben yer yer 26 metreye kadar çıkmam gerekiyor. Bu bölgeleri nasıl geçeceğim?

OG projede fazla bir bilgim yok ama
1) direk ara mesafelerini kısaltarak boy'u kısa tutamaz mıyız ?
2) Demir direk kullanıyorsun galiba. Demir'in kurtarmadığı yerlerde Beton direk kullansak nasıl olur ?
Bu konuda bilgili diğer arkadaşlar ne derler ?

Cevap için çok teşekkürler.
Direk arası mesafeyi kısaltmam işi çözdü.
Beton direklerde ise max boy 15,35m

Kafama birde şu takıldı;
Ekran Görüntüsü (350).png

"3 AWG SWALLOW ZİNCİR İZO. TEK DEVRE DEMİR DİREKLERİN PRJ TEKNİK KLAVUZU" şartnamesinden aldığım bu resimde köşede durdurucu ve nihayet direk için rüzgar menzili neden verilmemiş?
Atilla Yunusoğlu hocamızın kitabında ise zincir izolatörlü direkten hiç bahsedilmemiş sebebini anlayamadım.

Sayfa 130.jpg

Bununla alakalı olabilir mi ?

Kitaba baktığımda KD olarak Nihayet Ve Zaviye direği kullanmamız gerektiğini anladım.
Sorumu düşünürken de notlarda bulamadım fakat dersten hatırladığım kadarı ile; Durdurucu ve nihayet direklerde iletken gergi ile bağlandığı için rüzgardan dolayı sallanma olmuyor bu yüzden rüzgar açıklığını kontrollerimize dahil etmiyoruz.

Bir sorum daha var;
PVC ve XLPE kablolarda devre sayısı arttıkça bazı faktörlere göre (yerleştirme şekli vs) akım taşıma kapasiteleri değişiyor.
ACSR etkenler içinde böyle bir durum var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri