Elektrik carpiyor ve caresiz kaldim

-Topraklamanın zayıf (yüksek dirençli) olması şayet kaçak varsa çarpılmaya sebep olur.
-Sigorta atabilir ama; Sıfırlamadan dolayı neden atsın...? Sıfırlama yapılan yerde, Eğer Topraklama iyi değilse Nötr Kopması durumunda ölümcül sonuçları olur.
-Günümüzde elektrikli ısıtıcı olmayan ev yoktur. Çamaşır-Bulaşık makinaları, Ketl, Fırın, Tost Makinası, Şofben bunların hepsinde elektrikli ısıtıcı var.
Tekrar Ediyorum. Sıfırlama ile Sigorta atmasının bir alakası yoktur.
Sıfırlama yapmada Amaç; Topraklama olmayan Tesisattaki Cihazlardaki kaçak elektriği Nötr hattına vererek o an için etkisini yok etmektir. AMA; evi içinde yada elektrik aldığımız şehir şebekesinde nötr kopması durumunda O an enerjilenen herhangi bir cihazın nötr dönüşü direk Tüm cihazların metal aksamlarında olur. Hatta Komşulardaki cihazların bile... KESİNLİKLE SIFIRLAMADAN UZAK DURUNUZ...!!!!!
Bende tam olarak onu söylüyorum. SIFIRLAMADAN UZAK DURUNUZ... SIFIRLAMA YAPMAYINIZ!!!!!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
STATIK LEVHA TALIMAT_1.jpg

Bana kalırsa binanın temel topraklaması yoktur.
Elektrik topraklaması da zayıf ise bu tür çarpılmalar normaldir.
Birde sürekli sigortası atan kat sahibi sıfırlama yapmıştır.
Binanın topraklaması sağlam değilse. Sigortası atan dairelere elektrikçiler sıfırlama yapar.
Bazı elektrikçiler ise topraklama zayıf olan yerlerde binanın demir su borularına topraklama veriyor :) buna da şahit olduk yani.
Birde binada elektrikli su ısıtıcıları kullananlar var tabi onlara da bakmak lazım.
Bu tür bir binalarda genellikle temel topraklaması da bulunmuyor.

sorunu bulabildinizmi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri